Začiatkom septembra sa zintenzívnili obavy, že čínska ekonomika sa prepadá do deflácie. Meranie cien v ekonomike, nazývané deflátor hrubého domáceho produktu, ukázalo ich pokles už piaty kvartál po sebe.
Ide o nebezpečnú situáciu, keďže deflácia by mohla pôsobiť ako snehová guľa a utvrdiť domácnosti, aby znížili výdavky alebo odložili nákupy z obáv o ďalší pokles cien. V takom prípade by firmy stratili príjmy, čo by viedlo k ďalšiemu znižovaniu platov, investícií, prepúšťaniu a bankrotom, píše Bloomberg. Naštartovala by sa tak deflačná špirála.
Čínska ekonomika sa dostala do nezávideniahodnej situácie. Bohatstvo, ktoré si domácnosti naakumulovali v realitách, neustále stráca na hodnote. O nič lepšie na tom nie sú ani akcie, ktoré začiatkom týždňa zaznamenali 5-ročné minimá, a to napriek pozitívnej nálade vo svete.
Veľký útek z malej Číny: Mao je späť. Kto môže, z krajiny uteká
Ak nemajú domácnosti strácať bohatstvo, je dobré držať úspory v hotovosti či v bezpečných vládnych dlhopisoch. Spotrebiteľská dôvera sa pohybuje na rekordnom minime a domácnosti hlásia rastúcu ochotu šetriť namiesto míňania či kúpy domov. To je aj dôvod, prečo výnosy na čínskych dlhopisoch dosiahli začiatkom týždňa historicky najnižšie úrovne na úrovni takmer dvoch percent.
Investori sa obávajú, že Číne hrozí „japanofikácia“ a zopakuje sa situácia dlhodobej deflácie, ktorá v Japonsku začala v 90. rokoch minulého storočia po dovtedy nevídanom prudkom raste a trvá prakticky dodnes.
Robin Sing, hlavný čínsky ekonóm Morgan Stanley, uviedol, že „skúsenosti z Japonska naznačujú, že čím dlhšie bude deflácia trvať, tým viac stimulov bude Čína nakoniec potrebovať, aby prelomila problém deflácie dlhu“.
Preto už začiatkom septembra prezident Si Ťin-pching vyzval na „proaktívnu fiškálnu politiku a akomodatívnu menovú politiku“ a uviedol, že predstavitelia „by sa mali zamerať na boj proti deflačným tlakom“. V druhej polovici týždňa sa jeho slová naplnili.
Veľké čínske varovanie pre Západ: Problémy realitného trhu zasiahnu finančnú stabilitu
Čínska vláda a centrálna banka prišli s ďalším kolom masívnych stimulov. Znížili úrokové sadzby, ohlásili stimuly do nehnuteľností, kapitalizáciu bánk a iné opatrenia s cieľom zabrániť ďalšiemu poklesu cien a finančných trhov.
Investori reagovali extrémne pozitívne. Šanghajský akciový index CSI 300 zavŕšil najlepší týždeň od novembra 2008 ziskom takmer 16 percent. Pozitívnu náladu si pripísali akcie na celom svete a cyklický sektor pomohol k novým historickým rekordom aj európskym akciám napriek zhoršujúcim sa dátam z domácej ekonomiky.
Mnohí investori do čínskych aktív sa za uplynulú dekádu popálili mnohokrát, keď vláda oznámila veľké stimuly, no tie nedokázali vygenerovať pozitívny obrat. Naposledy ohlásila stimuly na zastavenie poklesu cien nehnuteľností v máji. Odvtedy ich ceny ale ďalej padali. Goldman Sachs si však myslí, že „tentoraz je to iné“.
Čínskemu ekonomickému zázraku došiel dych. Výtvory plánovaného hospodárstva sa skončili zmarom
Dve tretiny investorov v prieskume agentúry Bloomberg tento týždeň uviedli, že ide o zlomový bod, zatiaľ čo štyria považujú odraz iba za krátkodobé oživenie. Súčasný rast je podobný situácii z konca roka 2022 pri opustení politiky nulového covidu, avšak teraz počas pár dní dokázali akcie spraviť to, čo predtým za tri mesiace.
Optimizmus je silný, no bývalý hedžový manažér Ray Dalio varuje pred rizikami. Veľký fanúšik Číny tvrdí, že situácia je ešte horšia ako v Japonsku začiatkom 90. rokov. Napríklad, 83 percent vládnych výdavkov pochádza od lokálnych vlád, ktoré príjmy získavali z predaja pozemkov na výstavbu realít. Záujem o pozemky sa ale stratil.
Upozorňuje na štrukturálne problémy, podobné tým, aké malo Japonsko v 90. rokoch, označované ako recesia bilancií. Ak hodnota aktív klesne a hodnota pasív sa nezmení, zaplátanie vzniknutej medzery bude náročné. Môže tak ísť o problém, ktorý nemusia vyriešiť ani nové stimuly.
Čínske stimuly totiž pochádzajú z dlhu. A pokiaľ nový dlh nevygeneruje pozitívny cashflow, v konečnom dôsledku problém z dlhodobého hľadiska iba zväčší. Optimistickí čínski investori však veria, že „tentoraz to bude iné“ a svoje straty rýchlo vymažú.
Aj o Čína budeme viac hovoriť na konferencii Investičné TRENDY 2024