Mať tak v starobe aspoň aký-taký príjem, nech neprepadneme sitom chudoby. Toto je predstava mnohých živnostníkov či konateľov malých firiem, ktorí sa snažia zabezpečiť na roky strávené na penzii. Musia spĺňať podmienky, teda mať za sebou najmenej 15 rokov dôchodkového poistenia a dovŕšiť dôchodkový vek.
Majetok nikto neskryje. Trojnásobné dane z majetku by umožnili zásadné zníženie daní z príjmu
Živnostníci či malí podnikatelia sa však musia mať na pozore aj v súvislosti s chystanou dôchodkovou reformou ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka, keďže aj ich sa výrazne dotknú.
Bude test či karanténa aj pre očkovaných? Lengvarský farbičkuje okresy, sme najpápežskejší v EÚ
Najväčším problémom dôchodkového systému je, že v budúcnosti nebudú odvody pracujúcich ľudí stačiť na vyplácanie penzií. A štát sa to rozhodol riešiť, avšak po svojom.
Šok pre podnikateľov – nízka penzia
V princípe platí, že čím väčší plat má človek teraz, tým väčší šok zo straty príjmu zažije na dôchodku. Kým ľuďom s najnižšími príjmami vyjde dôchodok blízky súčasnej mzde, ľudia s vyššími platmi prídu o stovky eur mesačne.
Prvá pomoc štátu firmám je už asi posledná. V rozpočte je sekera, veľa sa sľubuje, málo plní
Inak povedané, často dostanú len polovicu toho, čo zarábali počas svojho aktívneho života. A to môže ich finančným rozpočtom riadne zamávať.
Robiť sa peknými za cudzie peniaze? To vláde ide, chce dať očkovaným viac voľna a 275 eur
Rezort práce sa však rozhodol v ďalších rokoch viac efektívne šetriť. Európska únia od Slovenska požaduje zlepšiť udržateľnosť dôchodkového systému o 1,8 percenta, uvádza pre TREND Eva Rovenská, hovorkyňa ministra práce. „Dôchodková reforma ministerstva však ide nad rámec a navrhujeme zlepšenie o 2 percentá.“Udržateľnosť systému je jedna vec, druhá sú skutočné zmeny, ktoré to prináša.
Voľno očkovaným je blud, musia ho mať aj ostatní. Vláda chybuje v benefitoch a porušuje zákon
TREND zisťoval, o aké najdôležitejšie novinky ide a čo sa bude brať do úvahy pri určení penzií podnikateľov. Na rezort práce sa sype kritika z každej strany už pár mesiacov, k ich návrhom novely zákona o sociálnom poistení dostal do konca augusta rezort viac ako sto zásadných pripomienok. Novela by mala platiť od 1. januára 2022 alebo od januára 2023.
Skôr do predčasného dôchodku
Na predčasný starobný dôchodok možno bude môcť od roku 2023 odísť aj ten, kto počas života odpracoval 40 rokov. Nezáleží na tom, či podnikal alebo pracoval ako zamestnanec.
Bude test či karanténa aj pre očkovaných? Lengvarský farbičkuje okresy, sme najpápežskejší v EÚ
Musel získať najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia, chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a vychádza mu predčasná penzia viac ako je 1,2-násobok sumy životného minima (od júla 218,06 eura) pre plnoletú fyzickú osobu, teda viac ako 261,70 eura.
Vláda pochovala projekt UNITAS. Nižšie dane a odvody už nerieši, chýba vôľa i cesta
Za súčasných podmienok sa mu podľa zákona predčasná penzia znižuje o 0,5 percenta za každý mesiac skoršieho odchodu do penzie. Podľa novely zákona o sociálnom poistení by mala byť suma predčasného starobného dôchodku za 40 odpracovaných rokov krátená o 0,3 percenta za každých začatý mesiac poberania predčasného starobného dôchodku pred dovŕšením dôchodkového veku, objasňuje hovorkyňa rezortu práce E. Rovenská.
Stopka pre neočkovaných. Mnohé zdravotné služby už nie sú dostupné, bez testu nikam
Účinnosť novely rezort navrhuje od januára 2023. Ostatné podmienky by mali zostať zachované.
Zmena osobného mzdového bodu
Ak sa do penzie chystá niekto o pár mesiacov, pravdepodobne dostane menej peňazí, ako by dostal dnes. Dôvodom je úprava mechanizmu na výpočet penzie, a to pre všetkých budúcich penzistov. Konkrétne sa upraví aktuálna dôchodková hodnota (ADH), a to zo súčasných 100 percent priemerného príjmu na 95 percent.
Slovensko nie je v mzdách tiger, skôr mačička. V hre je ich zmrazenie, rozhodne tretia vlna
Znižovanie ADH bude mať za následok zníženie dôchodku budúcim dôchodcom, pričom títo pracovali rovnako dlho a za rovnakú mzdu. Pokiaľ by Krajniakova dôchodková reforma začala platiť už v tomto roku, ľudia zarábajúci priemernú mzdu by dostali dôchodok zhruba nižší o 32 eur mesačne. U tých, ktorí odídu do penzie neskôr, to môže byť ešte viac.
Bonusy očkovaným cez Zákonník práce. Firmy sa chytajú za hlavu, vláda nemá rozum, rieši čo nemá
Podnikateľov sa bude veľmi dotýkať aj počítanie rokov do dôchodku. Zmení sa naviazanie minimálneho dôchodku z priemernej mzdy a zmena príde vo výpočte rokov, ktoré budú akceptované do dôchodku, hovorí pre TREND František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk.
Krajniak má zálusk na predčasné penzie. Zásadné zmeny sú na obzore, mnohých Slovákov zaskočia
„Po novom sa bude započítavať iba taký osobný mzdový bod, ktorý bude najmenej vo výške 24,1 percenta priemernej mesačnej mzdy. Podnikateľov môže na dôchodok upozorňovať pravidelný výpis o výške ich penzie,“ dodáva F. Burda. Vo výpise zistia, koľko peňazí by dostali a možno to mnohých motivuje hľadať iné cesty sporenia si na dôchodok.
Zruší sa maximálny vymeriavací základ?
Maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie sa má zrušiť. Politicky je to zrejme lákavý krok. Tento vymeriavací základ platí pre všetky fondy sociálneho poistenia – nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, garančné poistenie, rezervný fond solidarity (s výnimkou úrazového poistenia).
Štát hodil sieť na prevádzky. Kontrola ľudí môže byť za hranou zákona, ich sťažnosti sa kopia
Od 1. januára 2021 do 31. decembra 2021 predstavuje sumu 7 644,00 eur. Ak sa zruší, zvýšia sa aj odvody. Oslabiť to môže firmy a ich schopnosť prilákať k sebe vysoko kvalifikovaných špecialistov, hovorí pre TREND Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.
Tretia vlna zmetie nepripravených. Nezamestnanosť láme rekordy, sme najhorší medzi štátmi V4
Privysoké odvodové zaťaženie môže odradiť podnikateľov vytvárať na Slovensku pracovné miesta pre špičkových manažérov a vývojárov s vysokou pridanou hodnotou, konštatuje analytik. Pritom práve tento segment ekonomiky potrebuje Slovensko zúfalo rozvíjať.
Ukážte mobil s covid pasom. Štát nevychytal v čítačke všetky muchy, v reštrikciách však vedie
Namietal to rovnako aj Klub 500, v ktorom sú združení najväčší zamestnávatelia na Slovensku ešte počas leta. „Toto zvýšenie bude mať priame negatívne následky na mzdy kvalifikovaných zamestnancov a povedie k obmedzeniu investícií s vyššou pridanou hodnotou,“ tvrdili zamestnávatelia.
Málo platíte štátu, málo dostanete
Počas ďalších rokov začnú do penzie odchádzať postupne živnostníci platiaci si väčšinu svojej pracovnej kariéry minimálne odvody. Veľa z nich vie, že platí rovnica: čím nižšie zaplatené odvody rovná sa tým nižší dôchodok, ktorý následne dostanú.
Stopka pre neočkovaných. Mnohé zdravotné služby už nie sú dostupné, bez testu nikam
„Preto živnostníci, ktorí väčšinu svojej kariéry platili minimálne odvody, môžu rátať s minimálnymi alebo veľmi nízkymi dôchodkami. Už teraz sú niektorí podnikatelia prekvapení z toho, aký list s výškou priznaného dôchodku dostali od Sociálnej poisťovne,“ dodáva pre TREND F. Burda.
Na Slovensku sme malí kapitalisti, ale zadlžení po uši. Výnosy asi okrešú vyššie dane i odvody
Aj pred aktuálnou dôchodkovou reformou bolo dávno zrejmé, že všetci budúci penzisti musia počítať s nižšími dôchodkami. Súčasná miera náhrady priemerného dôchodku vo výške 43 percent priemernej mzdy určite bude musieť klesať, a to bez ohľadu na to, kto bude pri moci, tvrdí analytik OVB Allfinanz Slovensko.
„Pre verejné financie je rastúce dotovanie rozpočtu Sociálnej poisťovne dlhodobo neudržateľné. Niektoré odhady hovoria, že miera náhrady by mohla klesnúť k hranici 30 percent. Minimálne dôchodky sa postupne dostanú na úroveň, ktorá zodpovedá štandardnému výpočtu. Pôjde o sumu, ktorá nijakým spôsobom nezabezpečí slušnú životnú úroveň,“ spresňuje.
Hriešnikov z raja neustále pribúda, ich plány súčasná legislatíva nezhatí
Budúci penzisti, a to nielen zamestnanci, ale najmä živnostníci s minimálnymi odvodmi, by si mali podľa slov analytika popri využití všetkých výhod 2. a 3. piliera začať čím skôr sporiť alebo investovať na dôchodok z vlastného čistého príjmu. V ideálnom prípade by mal každý odložiť mesačne minimálne 10 percent svojho čistého príjmu.
„V prípade investovania v trvaní 20 až 40 rokov sa pri priemernom zhodnotení na úrovni 7 až 9 percent vlastný vklad dvoj- až štvornásobne zväčší. To je kľúčové pre vytvorenie dostatočnej rezervy na dôchodok,“ dodáva M. Búlik.
Aj konatelia eseročiek na hrane chudoby
Konatelia eseročiek s minimálnou mzdou sú na tom z hľadiska výšky odvodov prakticky identicky ako živnostníci, keďže platia odvody často z minimálnej mzdy.
„Tým pádom budú mať po dosiahnutí dôchodkového veku nárok len na minimálny dôchodok. Ten nebude ani zďaleka môcť predstavovať 33 percent priemernej mzdy, ako to na jeden rok zaviedla do praxe minulá vláda,“ dodáva M. Búlik. V súčasnosti štát vypláca minimálnu penziu okolo 200-tisíc Slovákom.
Vláda robí fanfáry k dávkam, ale nemá liek na chudobu rodín. Systém cukor a bič nebude fungovať
Aj pre konateľov eseročiek je preto kľúčové nastaviť si čím skôr pravidelné investovanie a týmto spôsobom si tvoriť finančnú rezervu na dôchodok čo najdlhší čas. Bez ohľadu na to, ako dopadne dôchodková reforma po schválení v parlamente, je nevyhnutné pravidelne investovať z čistého príjmu či vlastných úspor.