Bolo to pred rokom, keď Jeremy Grantham prvýkrát označil súčasné akciové trhy za bublinu. Investor, ktorý slávne predpovedal kolaps japonských akcií v roku 1989, technologických akcií v roku 2000 a hypotekárnych akcií v roku 2007, je s čiernym scenárom späť.
Spoluzakladateľ správcovskej spoločnosti GMO označil americké akcie ako superbublinu, píše Bloomberg. Ide iba o štvrtú superbublinu vzniknutú za posledných sto rokov. Keď praskne, akciové indexy poklesnú k svojim dlhodobým trendom.
„Ešte pred rokom som si nebol istý touto bublinou do tej miery, ako som si bol istý technologickou bublinou v roku 2000, alebo tou v Japonsku, alebo tou na trhu nehnuteľností v roku 2007,“ povedal J. Grantham v interview pre Bloomberg. „Vtedy som to cítil ako veľmi pravdepodobné, avšak nie isté. Dnes som si takmer istý“.
Dôvody prepadu
Príčiny rastu jeho istoty sa zbierajú už takmer rok. Prvé sa objavili s prepadom vysoko špekulatívnych akcií, ako boli meme stocks. Nasledovali vysoko špekulatívne technologické akcie zamerané na budúce výnosy, ktoré symbolizoval fond Cathie Woodovej ARK Innovation ETF. Ten odvtedy už stratil viac ako polovicu hodnoty.
„Bláznivé správanie investorov“ pokračovalo. Dávali peniaze do špekulácií typických pre poslednú fázu bubliny, ktoré zastupujú firmy vyrábajúce elektrické vozidlá, nezmyselné kryptomeny ako dogecoin alebo miliónové stávky do NFT.
„Toto je presne spôsob, ako praskajú veľké bubliny. V roku 1929 vločky padli ešte pred trhom, keď boli nižšie o 30 percent. Rok predtým boli vyššie o 85 percent. Ony zbúrali trh“, dodáva slávny investor.
Rovnaký princíp sa odohráva dookola pri každej superbubline, čo dáva J. Granthamovi dôveru, že rovnako to skončí aj teraz.
Aký veľký prepad môže prísť
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?