Vlastná digitálna mena britskej centrálnej banky bude v súlade s úlohami, ktoré banka má. Povedal to vysoký predstaviteľ Bank of England Andrew Hauser. „Obavy, ktoré vznikajú okolo toho, ako sa zapracujú tieto meny do súvah nie sú určite červenou čiarou, nie je to prekážka, ktorá by bránila vzniku virtuálnej meny komerčnej banky,“ povedal A. Hauser. „Využitie súvahy centrálnej banky ba to, aby fungovali štátom kryté tradičné peniaze je jedna z úloh, ktoré máme najdlhšie,“ povedal.
Bank of England by mala tento rok absolvovať konzultácie o tom, či vlastnú virtuálnu menu vytvorí. Podľa jeho slov je to pre banku novinka, no nie je v nesúlade s cieľmi, ktoré banka má. „Pes môže byť starý, no naučí sa nové kúsky,“ poznamenal.
Bank of England zdôrazňuje, že takáto virtuálna mena nenahradí hotovosť a ich hodnota bude rovnaká ako tradičných bankoviek.
Centrálne banky v trhových ekonomikách sa o vlastné virtuálne meny zaujímajú aj preto, že veľké technologické firmy by mohli vytvoriť vlastné platobné systémy. To by mohlo odčerpávať peniaze z tradičného bankového systému a vyvolať obavy spojené s finančnou stabilitou a ochranou súkromia. Ak sa firmy touto cestou skutočne pustia, podľa Housera musia počítať s tým, že budú podliehať regulácii. Zároveň poznamenal, že existujúce stablecoiny nespĺňajú štandardy.
„Držitelia týchto mien musia akceptovať, že existuje aspoň možnosť, že sa im peniaze vykotúľajú z vrecka,“ povedal Hauser s tým, že sa odvolal na nedávny kolaps stablecoinu UST.