Manželka nemusí podávať daňové priznanie. Do vlastného príjmu manželky sa započítava akýkoľvek príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený, okrem zamestnaneckej prémie, daňového bonusu, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť a okrem štátnych sociálnych dávok, znížený o zaplatené poistné a príspevky na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré manželka bola povinná zaplatiť.
Do vlastného príjmu manželky patria napríklad aj úroky z úsporných vkladov, ostatné príjmy podľa § 5 a 6 (príjmy zo živnosti a ostatnej samostatnej zárobkovej činnosti), § 7 a 8 zákona o dani z príjmov, dávky pri práceneschopnosti, materské, dávky v nezamestnanosti, prijatá dotácia na podnikanie, starobný dôchodok. Patrí sem dokonca aj peňažný príspevok na opatrovanie.
Medzi štátne sociálne dávky patrí iba
- príspevok pri narodení dieťaťa,
- príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa,
- príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne,
- príspevok na pohreb,
- rodičovský príspevok,
- prídavok na dieťa,
- príplatok k prídavku na dieťa,
- vianočný príspevok dôchodcom,
- príplatok k dôchodku politickým väzňom.
Príjem z prenájmu manželky je treba započítať v plnej sume, to je bez oslobodenia do výšky 500 eur. Nezdaniteľná časť základu dane na manželku sa tak musí znížiť o celú sumu príjmu z prenájmu, teda o 2 200 eur.
Ak by ste si mám podávali daňové priznanie, výška vlastného príjmu sa v podávanom priznaní nepreukazuje, nie je potrebné ako prílohu daňového priznania prikladať doklady o skutočnom vlastnom príjme manželky. V daňovom priznaní sa uvádza iba výška vlastného príjmu manželky a tiež počet mesiacov, na začiatku ktorých boli splnené podmienky na uplatnenie nároku. Takisto zamestnávateľovi nepredkladáte doklad o výške príjmu manželky.