Zhruba  30 až 60 eur na PCR test platný 72 hodín dajú tí, ktorí sú neočkovaní a chceli by ísť do práce v nejakom zdravotníckom zariadení.

Počet nových prípadov koronavírusu prudko narastá.
Neprehliadnite

Pacienti s inými diagnózami sú luftom, Lengvarský zarába. Vysoké ceny za testy mátajú všetkých

Ak tam chodia každý deň, museli by testy absolvovať opakovane, čo by poriadne pocítila ich peňaženka, doslova v pár stovkách eur týždenne.

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas brífingu s novinármi po skončení 32. rokovania vlády SR 22. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Štát môže byť efektívnejší v liečbe covidu-19 cez ambulancie. Česi majú navrch, Lengvarský mlčí

Rezort zdravotníctva (MZ SR) vydal 7. septembra takéto usmernenie (č. Z078867-2021) k testovaniu pacientov a zamestnancov v nemocniciach, poliklinikách, zdravotných strediskách či v ambulanciách. Začiatkom augusta bolo zaočkovaných proti covidu-19 zhruba 70 percent zdravotníkov, teda uvedená situácia sa týka zhruba 30 percent. 

Na snímke vpravo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu firmám je už asi posledná. V rozpočte je sekera, veľa sa sľubuje, málo plní

Z hľadiska ochrany osobných údajov (GDPR) nie je aktuálne ani možné zistiť presný počet zamestnancov rezortu, ktorí už sú zaočkovaní, uviedol začiatkom septembra rezort pre TREND.  

Na snímke vľavo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Voľno očkovaným je blud, musia ho mať aj ostatní. Vláda chybuje v benefitoch a porušuje zákon

Jedna vec je usmernenie či opatrenie, ktoré nie sú právne záväzné, iné hovorí zákon. A ten má súčasnej situácii, ktorá mätie zamestnancov i zamestnávateľov, jednoznačne prednosť.  

Len odporúčanie zdravotníkom, nič viac

Podľa septembrového usmernenia MZ SR sa napríklad neočkovaní zamestnanci alebo zamestnanci zaočkovaní len 1. dávkou očkovacej látky proti covidu-19, testujú antigénovými (platnými 48 hodín), PCR či rýchlymi PCR testami každých 72 hodín.

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO)  po 21. schôdzi vlády SR 7. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Bude test či karanténa aj pre očkovaných? Lengvarský farbičkuje okresy, sme najpápežskejší v EÚ

Vec má však háčik – žiadne usmernenie nie je právne záväzné. Žiadny zamestnávateľ nemá právo toto žiadať od zamestnancov len preto, lebo rezort zdravotníctva sa tak rozhodol.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) hovorí počas tlačovej konferencie pred zasadnutím vlády na tému Pozitívny vývoj na trhu práce, kde miera nezamestnanosti už tretí mesiac po sebe klesá, 21. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Tvrdé prebudenie Krajniaka zo Zákonníka práce. Jeho nočnú moru dávno rozlúskli iní

Zákonník práce ako zákonný predpis im to neumožňuje. Nemôžu zisťovať ani len to, či sú zaočkovaní alebo nie, zamestnanci im túto informáciu nemusia poskytnúť.

Minister Lengvarský predstavil tiež reformu nemocníc.
Neprehliadnite

Stopka pre neočkovaných. Mnohé zdravotné služby už nie sú dostupné, bez testu nikam

Rezort zdravotníctva reagoval na otázky TRENDU k tejto téme. „Uvedené usmernenie má odporúčací charakter a týka sa iba zamestnancov v zdravotníckych zariadeniach. Nie sme ako rezort oprávnení vydávať usmernenia pre zamestnancov v iných sférach pôsobenia,“ objasnila Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu zdravotníctva.

Na ilustracnej fotografi panelove bytove domy v bratislavskej Petrzalke.
Neprehliadnite

Majetok nikto neskryje. Trojnásobné dane z majetku by umožnili zásadné zníženie daní z príjmu

To reálne znamená, že ak by podobné usmernenie či opatrenie vydal hoci akýkoľvek iný rezort, napríklad rezort školstva, obrany či rezortu vnútra, nebolo by tiež právne záväzné, len s odporúčacím charakterom. Legislatíva to stanovuje jasne.

Usmernenie nie je všeobecne záväzné

Usmernenie rezortu zdravotníctva nie je všeobecne záväzným predpisom, na základe ktorého môže zamestnávateľ požadovať od zamestnanca plnenie povinností, hovorí pre TREND Ladislav Kerekeš, hovorca Národného inšpektorátu práce (NIP).

„Môže mu ukladať iba také pokyny a vyžadovať plnenie iba takých povinností, ktoré nie sú v rozpore so všeobecne záväznými predpismi alebo s dobrými mravmi,“ tvrdí hovorca.

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský chápe obavy koaličného hnutia Sme rodina v súvislosti s novelou k využívaniu COVID preukazov. Verí, že si s hnutím vydiskutuje ich pripomienky k zákonu.
Neprehliadnite

Bonusy očkovaným cez Zákonník práce. Firmy sa chytajú za hlavu, vláda nemá rozum, rieši čo nemá

Pokiaľ aj firma všeobecne vyžaduje splnenie pokynu vydaného nad rámec uvedených oprávnení, nesmie posudzovať ako nesplnenie povinností, ak to zamestnanec odmietne splniť.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému: Priebeh rokovania odbornej pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát
Neprehliadnite

Slovensko sa zbláznilo už pred pandémiou. Treba vyhodiť nálepky, mať jeden názor nie je dogma

„Rovnako nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak tento odmietne splniť pokyn, ktorý bezprostredne a vážne ohrozuje život alebo zdravie zamestnanca či iných osôb. Výkon práv a povinností zamestnávateľa nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi a na škodu zamestnanca,“ konštatuje L. Kerekeš.

Keď politici uveria vo vlastnú výnimočnosť
Neprehliadnite

Pštrosia politika vlády narobí ekonomike viac škody ako osohu. Nádej na dobré reformy zhasína

Usmernenie ministerstva zdravotníctva je interný riadiaci akt, ktorý sa môže týkať nanajvýš ministerstva samotného a podriadených orgánov, prezrádza pre TREND Branislav Fridrich z advokátskej kancelárie Fridrich Lawyers.

„Uvedené usmernenie, ktoré stanovuje povinnosti zamestnancom poskytovateľom zdravotníckych služieb preukazovať sa dokladom o očkovaní alebo negatívnym testom, je nelegálne a protiústavné. Chýba mu zákonný základ na jeho vydanie a navyše sa takto obmedzujú základné práva a slobody zamestnancov," tvrdí B. Fridrich.  

Priraďovať prácu podľa zmluvy

Pravidlá preventívneho očkovania zamestnancov vystavených riziku infekcie upravuje zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Na snímke sú príchody ministrov na 2. zasadanie vlády pod vedením premiéra Eduarda Hegera.
Neprehliadnite

Robiť sa peknými za cudzie peniaze? To vláde ide, chce dať očkovaným viac voľna a 275 eur

Podľa hovorcu NIP platí, že ak firma zamestnáva zamestnancov, ktorí môžu byť tzv. exponovaní biologickým faktorom, má povinnosť zabezpečiť takéto technické, organizačné či iné opatrenia, aby znížila toto riziko na najnižšiu možnú a dosiahnuteľnú mieru.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger.
Neprehliadnite

Ľud proti ľudu? Polarizácia Slovensku nepomôže, rodí sa nová moc, bez zodpovednosti

Národný inšpektorát práce tiež zastáva názor, že dobrovoľné splnenie pokynu zamestnávateľa, ak bol vydaný nad rámec všeobecne záväzných právnych predpisov, nemôže byť zamestnancovi na škodu.

„Náklady na takéto plnenie musí znášať zamestnávateľ,“ uvádza L. Kerekeš. To v praxi podľa TRENDU znamená, že ak firma či zdravotnícke zariadenie vyžaduje v súčasnej situácii antigénový či PCR test, mali by takéto náklady znášať samé, z pozície zamestnávateľa.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Tvrdé vytriezvenie z marketingu vlády. Trieskanie sľubmi a fraška pri reformách

„Zároveň uvádzame, že povinnosťou zamestnávateľa je prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy. Ak ju nepridelí tomu pracovníkovi, ktorý odmietol pokyn zamestnávateľa vydaný v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa. Za ňu patrí zamestnancovi náhrady mzdy v sume jeho priemerného zárobku,“ dodáva hovorca NIP.

Mzda sa musí vyplácať vždy

Ako pridáva svoj názor advokát Ivan Syrový, k 24. septembru neexistuje právna norma, ktorá by umožňovala firmám požadovať od zamestnancov preukazovať sa negatívnym výsledkom PCR testu alebo potvrdením o očkovaní. 

„Zamestnávateľ nemá oprávnenie požadovať, že nevpustí zamestnanca na pracovisko. Ide o prekážku na strane zamestnávateľa a zamestnanec má nárok na náhradu mzdy v plnej výške,“ objasňuje pre TREND.

Na snímke hlavný hygienik SR Ján Mika. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Cirkus vo vyhláškach, chaos vo firmách. Zákazníci však nie sú na špagátiku

Nakoľko zamestnanec nie je povinný sa nechať testovať, je opäť len na jeho rozhodnutí, či sa mu podrobí alebo nie. „Je možné, že sa so zamestnávateľom dohodne, že sa testovať nechá a na náklady zamestnávateľa. Ak sa ale sám zamestnanec nechá aktívne testovať bez dohody so zamestnávateľom o preplatení nákladov, v takom prípade bude znášať náklady výlučne zamestnanec,“ spresňuje I. Syrový.

Súdne spory nie sú vylúčené

Ak zamestnávateľ nevpustí na pracovisko bez testu či bez očkovania, porušuje jednak zákon č. 355/2007 (zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia), ale aj Ústavu, Dohovor o ľudských právach a základných slobodách, podotýka B. Fridrich. „Tiež poruší zákaz diskriminácie v pracovnoprávnych vzťahoch podľa Zákonníka práce a vystavuje sa postihu zo strany inšpektorátu práce."  

Na snímke sú príchody ministrov na 2. zasadanie vlády pod vedením premiéra Eduarda Hegera.
Neprehliadnite

Robiť sa peknými za cudzie peniaze? To vláde ide, chce dať očkovaným viac voľna a 275 eur

Slovenský Zákonník práce pochádza ešte z roku 2001 a pri jeho prijatí sa nepočítalo s tým, že by niekedy v budúcnosti štát presadzoval očkovanie až v takej intenzite, ako je tomu teraz, hovorí pre TREND advokát Juraj Bizoň z kancelárie Bizoň & Partners.

„Ani pri ochoreniach, ako je záškrt, tetanus, mums, osýpky, čierny kašeľ a ďalšie, štát nikdy nevyžadoval, aby sa zamestnanci preukazovali na pracovisku očkovaním alebo negatívnym testom,“ dodáva J. Bizoň.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Štát ohýba dáta. Regióny mieria k červenej, vláda hrá novú hru a pomaly „varí žabu“

Ani nedávne novely Zákonníka práce na tieto aspekty nereflektovali. Je to preto z právneho hľadiska stále pomerne sivá zóna,  aj názory medzi právnikmi sú na to rôzne, konštatuje advokát.

„Ale štátu to očividne vyhovuje, pretože si myslí, že si potom môže presadzovať v podstate čo chce. Keď sa zamestnanec rozhodne kvôli tomu so zamestnávateľom súdiť, môže byť nakoniec aj úspešný, ťažko to predpovedať. Musí sa ale pripraviť na to, že súdny spor bude trvať niekoľko rokov, a zvážiť, či niekoľkoročnú právnu neistotu zvládne,“ objasňuje J. Bizoň.

Zamestnávateľ je v zmysle Zákonníka práce (§ 47 ods. 1 písm. a) povinný vytvárať pre zamestnancov vhodné pracovné podmienky, pridáva názor advokát Štěpán Štarha z advokátskej kancelárie Havel & Partners. 

„Sme preto toho názoru, že ak  tento vyžaduje od zamestnancov za určitých okolností podstúpenie AG, RT – PCR či rýchleho PCR testu, ako podmienky pre ďalší výkon práce, je jeho povinnosťou umožniť zamestnancom bezplatné vykonanie požadovaného testu,“ dodáva Š. Štarha. Zamestnávateľ môže podľa neho takéto testovanie zamestnancov vykonávať aj sám, a to napríklad pred vstupom zamestnanca na pracovisko za účelom výkonu práce. 

„Takéto zásadné povinnosti by sa mali riešiť komplexnou novelizáciou príslušných právnych predpisov a nie vo svojej podstate podzákonnými usmerneniami Ministerstva zdravotníctva,“ uzatvára Š. Štarha. 

Sľuby o bezplatnom testovaní ostali v lufte

Ešte 24. júla podporila koalíciu novelu zákona ohľadom využívania covid preukazov, tzv. zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Ako uviedla koalícia vrátane premiéra Eduarda Hegera, ministra práce Milana Krajniaka a ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, nezaočkovaní v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie nemali platiť za testy pri chodení do práce, školy či do obchodov.

M. Krajniak vysvetlil, že ak sa zhorší pandemická situácia a zavedú sa prísnejšie opatrenia, neočkovaní tak nebudú musieť platiť v uvedených situáciách. Priblížil, že by mali mať k dispozícii takzvané nosové testy, teda samotesty. Dokonca padali aj sľuby pre verejnosť o tom, že niekoľko antigénových či PCR testov by mohol preplácať štát, ako je to v susednom Česku, kde majú krátko pred parlamentnými voľbami.

Antigénové testy im preplácajú zdravotné poisťovne štyrikrát do mesiaca a PCR test dvakrát do mesiaca. Rozdielov je však viac. U českých susedov je antigénový test platný 72 hodín, teda tri dni (u nás 48 hodín), PCR test dokonca 7 dní (na Slovensku 72 hodín), uvádza český úrad vlády na portáli vlada.cz. Sedem dní platil antigénový test aj pri testovaní počas I. a II. vlny pandémie, slovenský rezort zdravotníctva však tentokrát podmienky sprísnil.

Pravda je taká, že testovanie už nie je v našej krajine od 9. augusta zadarmo, pokiaľ na to nie sú zdravotne indikované dôvody. Napríklad pred nevyhnutným operačným zákrokom alebo po výzve Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR). Na základe pokynu rezortu zdravotníctva v 68 nemocniciach začali vyberať jednotný poplatok za antigénové testovanie v sume 5 eur. Kto chce ísť na takýto test do súkromného zariadenia, zaplatí v priemere od 15 eur vyššie, pri PCR teste priemerne od 30 do 60 eur.

Ešte v polovici augusta pre médiá minister V. Lengvarský (nominant OĽaNO) avizoval, že má už pripravený materiál k povinnému očkovaniu. „Môžeme sa baviť o tom, či áno alebo nie povinné očkovanie a pre ktorú skupinu. Verím však, že téma bude mať ešte vývoj, nie je to ešte akútne,“ dodal vtedy minister. Zopakoval, že povinné očkovanie by sa mohlo týkať zdravotníckych pracovníkov, pracovníkov kritickej infraštruktúry, zamestnancov domovov sociálnych služieb i učiteľov.