Všetko bude inak, ale ako? Takto by sa dali zhrnúť súčasné nálady európskych spotrebiteľov, ktoré poukazujú na isté napätie na trhu. Nemecko má najväčšiu ekonomiku v Európe, na ktorej je závislých aj mnoho ďalších krajín a úzko je s ním prepojený aj slovenský trh. Prognózy sú skôr pesimistické, o čom svedčia aj scenáre, s ktorými prichádzajú jednotlivé sektory ekonomiky, ale aj rôzne inštitúcie.
Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka tento rok klesne o 0,3 percenta, čo by bol najhorší výsledok zo skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7. Nemci sa teda dostali do ekonomickej pasce, ktorá najmä v strednodobom a dlhodobom horizonte vyzerá pre ekonomický motor EÚ zle.
Ako predpovedal kancelár Olaf Scholz svojim pojmom „Zeitenwende“ (bod zvratu), tento rok by mal byť prelomový. Firmy a celý nemecký systém sa majú pohnúť novým smerom, čo nebude pre mnohých príjemným zistením.
Slovenská ekonomika patrí medzi najotvorenejšie ekonomiky sveta, slovenský a nemecký trh sú obzvlášť silno prepojené. Priemysel má však zároveň aj obrovskú zotrvačnosť. Spomalenie výroby v Nemecku sa už prejavuje aj u nás, no vždy prichádza s istým časovým odstupom, objasňuje pre TREND Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.
Postihuje najmä podniky v automobilovom, strojárskom, elektrotechnickom, hutníckom či chemickom priemysle. „Prichádzajúcu recesiu dobre vidieť na hliníku, železe a cemente, ktoré sa výrazne menej objednávajú. Tieto tri suroviny sú akýmsi lakmusovým papierikom, z ktorého sa dá vyčítať blížiace sa spomalenie. Menšie objednávky dnes znamenajú menšiu výrobu aj v ďalších mesiacoch,“ spresňuje A. Lasz.
Čím bude najbližšie prechádzať nemecký či slovenský trh? A ako to bude s ekonomikou oboch krajín v rôznych oblastiach? TREND sa na to pozrel bližšie vo fotostory: