Slováci patria medzi najmenej finančne majetné národy v Európskej únii. Tento pohľad však podľa Vladimíra Boleka, člena predstavenstva IAD, prehliada význam nehnuteľností, ktoré tvoria veľkú časť majetku Slovákov. „Nehnuteľnosti sú stabilnou súčasťou majetku a mali by byť v portfóliu každého investora,“ zdôrazňuje V. Bolek, pričom poukazuje na ich schopnosť zabezpečiť dlhodobú finančnú stabilitu.
Hosť V. Bolek rozoberá akvizíciu fondu Twin City od HB Reavis v Luxembursku. Táto transakcia bola motivovaná kvalitnými aktívami, konkrétne budovami Twin City v Bratislave. „Ide o kvalitné aktíva s dobrou lokalitou a vysokou obsadenosťou. Twin City spĺňa všetky základné investičné parametre,“ vysvetľuje V. Bolek dôvody úspešnej akvizície.
Nehnuteľnosti predstavujú dôležitú časť investičných portfólií. „Historicky sú nehnuteľnosti jednou z najstabilnejších tried aktív, ktorá generuje pravidelný výnos a zabezpečuje rovnováhu v portfóliách,“ hovorí V. Bolek, pričom poukazuje na ich kľúčovú úlohu v diverzifikácii investícií.
Pandémia priniesla do kancelárskeho segmentu turbulentné obdobie, no V. Bolek upozorňuje, že kancelárie zostávajú dôležitým segmentom. „Home office si našiel svoje miesto, ale neprevalcuje potrebu kancelárskych priestorov. Vidíme stabilizáciu trhu a návrat zamestnancov, pričom kancelárie sa stávajú flexibilnejšie a ekologickejšie,“ opisuje aktuálne trendy.
Logistika sa za posledné roky stala jedným z najatraktívnejších segmentov realitného trhu. „Logistika sa zmenila zo škaredého káčatka na silný investičný segment. Dopyt, najmä na východe Slovenska, je enormný. Na východe je dnes miera neobsadenosti skladov prakticky nulová,“ opisuje V. Bolek aktuálnu situáciu.
Retailový segment prechádza zásadnými zmenami v dôsledku nárastu e-commerce. „Obchodné centrá sa prispôsobujú technologickým trendom a zmenšujú svoje plochy. Predajcovia stále viac kombinujú kamenné predajne s online kanálmi,“ vysvetľuje V. Bolek, no dodáva, že retail si udržiava svoju stabilitu ako súčasť realitného trhu.
Diverzifikácia je základom úspešného investovania. „Fondy IAD sa snažia vyvažovať riziko a výnos, a preto investujeme do rôznych segmentov a krajín. Chorvátsko je pre nás novou príležitosťou, najmä v logistike, kde je trh stále nedostatočne rozvinutý,“ uvádza V. Bolek.
Fondy kvalifikovaných investorov ponúkajú vyššie riziko, ale aj vyšší potenciál výnosov. „Príkladom je projekt priemyselného parku pri Košiciach pre subdodávateľov automobilky Volvo. Tento projekt odráža silný dopyt po priemyselných priestoroch na východnom Slovensku,“ hovorí Bolek, pričom zdôrazňuje význam takýchto investícií.
Rezidenčné bývanie má na Slovensku veľký potenciál, no naráža na legislatívne prekážky a vysoké ceny hypoték. „V Nitre sme postavili 170 bytov, ktoré sa kompletne predali, no rezidenčný segment vyžaduje špecifický prístup a ďalší rozvoj,“ vysvetľuje skúsenosti spoločnosti IAD s týmto segmentom.
Podcast uzatvára pohľad na nehnuteľnosti ako stabilnú investíciu s dlhodobým výnosom. „Diverzifikácia a zodpovedné riadenie rizík sú kľúčom k úspechu. Naše fondy umožňujú investorom participovať na výnosoch realitného trhu bez potreby priameho vlastníctva nehnuteľností,“ uzatvára V. Bolek.
- IAD Investments
IAD Investments, správ. spol., a.s. je najstaršia slovenská správcovská spoločnosť pôsobiaca na slovenskom kapitálovom trhu od roku 1991. V rámci svojho európskeho pôsobenia spravuje aktíva najmä na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Poľsku a Chorvátsku v hodnote viac ako 2,5 miliardy EUR. Aktuálne spravuje 17 podielových fondov a svojim investorom ponúka aj individuálnu správu aktív a sporiace programy.
Tento článok s označením We Know How vznikol spoluprácou s komerčným partnerom