Začiatkom septembra začali razantne padať akciové trhy. V priebehu pár dní viaceré indexy prišli o značnú časť tohtoročných ziskov. Horšie ako na začiatku roka bol na tom v úvode deviateho mesiaca napríklad známy americký index Dow Jones. Väčšina analytikov straty akciových trhov pripisuje rastúcim výnosom dlhopisov. Cenné papiere štátov nie je momentálne problém nakúpiť s ročnými výnosmi od štyroch do piatich percent.
Za tento vývoj je zodpovedný Federálny rezervný systém (Fed). Viacerí čelní predstavitelia americkej centrálnej banky otvorene do médií rozprávajú o potrebe ďalšieho zdražovania pôžičiek. „Inflácia stále nie je vykorenená. Preto je primerané reagovať ďalším zvýšením úrokovej sadzby,“ povedala na tlačovej konferencii členka Rady guvernérov Fedu Michelle Bowmanová.
Americká centrálna banka naposledy zvýšila základnú sadzbu koncom júla. V súčasnosti je v pásme 5,25 až 5,50 percenta. Ide o najvyššiu úroveň od roku 2001. Aktuálne je v hre, že do konca roka príde ešte k jednému zvýšeniu o štvrť percentuálneho bodu.
„Silný trh práce v USA tlačí na rast miezd, ako aj na zvyšovanie kúpnej sily amerických domácností, čo núti americkú centrálnu banku udržiavať úrokové sadzby na vysokých úrovniach na dlhšie obdobie,“ hovorí Rastislav Kráľ, investičný analytik KBC Asset Management. Fed očakáva, že s príchodom nového roka drahé pôžičky citeľne spomalia americký hospodársky rast. Jedine týmto spôsobom je podľa jeho predstaviteľov možné dostať dlhodobú infláciu pod hodnotu dvoch percent.
Zaujímavé výnosy dlhopisov
Väčšina trhu vidí v septembrovom poklese akcií krátkodobý trend. Cenné papiere firiem prestanú padať po tom, ako centrálne banky definitívne potvrdia koniec zvyšovania úrokových sadzieb. Niektoré banky radia využiť súčasné nízke ceny na nákup akcií. „Akokoľvek si analytici zo svojich kresiel môžu myslieť, že akcie sú už lacné, a teda výhodné na nákup, drobní investori to vidia inak,“ upozorňuje Markéta Šichtařová, ekonómka a riaditeľka Next Finance.
Najmä na západe nie je problém investovať peniaze priamo do štátnych cenných papierov. Tie budú mať z dlhodobého pohľadu ročné výnosy takmer určite oveľa vyššie v porovnaní s infláciou. Zároveň riziko bankrotu americkej ekonomiky je minimálne. Ľudia peniaze investované do amerických dlhov dostanú späť aj so sľubovanými výnosmi.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?