Je čoraz ťažšie obhájiť býčie argumenty pre európske akcie, ale práve to robia stálice niektorých najväčších svetových bánk. Stratégovia Goldman Sachs, Deutsche Bank a JPMorgan Asset Management sa držia svojho názoru a tvrdia, že odolná hodnota európskych akcií a stále vysoké firemné zisky prevažujú nad rizikami vyplývajúcimi z recesie.

Európske akcie sú stále lacné a očakávame ďalší 5-percentný nárast najširšieho európskeho indexu Eurostoxx 600," povedal Maximilian Uleer, hlavný stratég Deutsche Bank Research, pričom okrem iných faktorov uviedol potenciál pozitívnych prekvapení ziskov a schopnosť Európy využiť silnejší rast Číny. Existuje niekoľko dôkazov, ktoré podporujú Uleerov názor.

Pomocná ruka z Číny

Hodnota francúzskeho výrobcu luxusného tovaru LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) prekročila valuáciu pol bilióna dolárov. LVMH je prvou európskou spoločnosťou, ktorá dosiahla túto úroveň, a v súčasnosti je desiatou najhodnotnejšou spoločnosťou na svete.

NY Attorney General Files Civil Frauds Against Bank Of America
Neprehliadnite

Investori sa odkláňajú od amerických akcií. Útočisko hľadajú tam, kde nehrozí nezdravý rast

V prvej desiatke najhodnotnejších spoločností sú veľké americké technologické spoločnosti na čele so spoločnosťou Apple, pričom jediným neamerickým zástupcom je saudskoarabská ropná spoločnosť Saudi Aramco.

„LVMH je stále ďaleko od amerických mamutov - rebríček vedie Apple s tržnou kapitalizáciou 2,6 bilióna dolárov. Investori preto môžu stále očakávať rast francúzskej veľmoci,“ hovorí Gabriel Debach, analytik investičnej platformy eToro. LVMH oznámila prudký nárast ich tržieb v Číne, keď sa tamojší zákazníci vracajú k nákupom luxusných tovarov.

Najmenej štyri ďalšie veľké európske spoločnosti - Novo Nordisk, BASF, Volvo a Hermes zverejnili optimistické správy o výsledkoch ich hospodárenia za predošlý kvartál. Investori stavili na rast európskych akcií od začiatku roka na základe presvedčenia, že cyklické odvetvia, ako sú priemyselné podniky a bankovníctvo, budú mať veľký prospech z opätovného otvorenia Číny po skončení covidovej krízy a z prípadného „mäkšieho pristátia“ v eurozóne.

Recesia je otázna

V polovici januára nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že je absolútne presvedčený, že tento rok recesia v Nemecku nebude. O niekoľko mesiacov neskôr sa koncentrácia hospodársky citlivých odvetví v Európe môže zdať ako príťaž.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa