Deľba na staré a nové členské štáty EÚ viac-menej verne kopíruje aj deľbu na bohatých a chudobných a podľa nedávneho prieskumu Eurobarometra aj na liberálnych a konzervatívnych.
V otázke postavenia žien v spoločnosti sú Slováci spolu s ďalšími susedmi z V4, ako aj s Rumunmi, Bulharmi či pobaltskými krajinami oveľa konzervatívnejší ako národy, ktorým sa tradične táto nálepka pripisuje – Taliani, Španieli, Gréci či Íri.
Je tiež zaujímavé, že slovenská spoločnosť je z hľadiska kultúrnych stereotypov milosrdnejšia voči mužom ako voči ženám. Eurobarometer uskutočnil prieskum v júni 2017 na vzorke 28 093 respondentov z rôznych sociálnych a demografických skupín v 28 krajinách EÚ. Výskumníci kládli otázky v osobnom rozhovore v materskom jazyku v domácom prostredí.
Žena pri sporáku
„Najdôležitejšia úloha ženy je starať sa o domácnosť a rodinu.” S touto vetou súhlasilo 73 percent slovenských respondentov. Takéto tradičné chápanie postavenia ženy v spoločnosti je ešte výraznejšie v okolitých krajinách V4. V prípade Česka a Maďarska je podiel súhlasných odpovedí 77 percent a v Maďarsku ešte o jeden percentuálny bod viac.
Sú to úplne najkonzervatívnejšie postoje v rámci EÚ, pričom európsky priemer súhlasných odpovedí na túto otázku je 44 percent. Najpokrokovejší sú v tomto smere Švédi, Dáni a Holanďania, kde ženu vidí v prvom rade za sporákom menej ako 15 percent opýtaných.
Nie je potom prekvapivé, že za najdôležitejšiu úlohu muža považuje 75 percent slovenských respondentov zarábanie peňazí a veľmi podobné výsledky platia aj v ostatných krajinách V4.
Pri pohľade na konzervatívne slovenské postoje je paradoxné, že väčšina ľudí si uvedomuje nedostatok žien v politike. Na otázku „Je v politike vašej krajiny dosiahnutá rodová rovnosť?” odpovedalo 51 percent slovenských respondentov záporne. Opak si myslí 40 percent oslovených a zhruba desatina sa vyjadriť nevedela.
„Ľudia si ten zdanlivý rozpor v ich odpovediach neuvedomujú, nevedia si to dať do kontextu,” vysvetľuje pre TREND odborníčka na rodovú rovnosť z ministerstva práce a sociálnych vecí Oľga Pietruchová. Mnoho Slovákov to podľa nej môže vnímať aj tak, že žena sa môže aktívne venovať politike či kariére, ale až
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?