Chamath Palihapitiya sa preslávil ako výkonný viceprezident spoločnosti AOL. Bol v nej zodpovedný za vynález a implementáciu online komunikátora ICQ, ktorý bol veľmi populárny ako jedna z prvých možností komunikovať prostredníctvom internetu.

Je zakladateľom venture kapitálovej spoločnosti Social Capital, ktorá investovala do mnohých úspešných technologických firiem ako napríklad Yammer, Box a Slack. Je tiež známy ako aktívny filantrop a sociálny investor, ktorý sa venuje riešeniu spoločenských a zdravotníckych problémov.

Ch. Palihapitiya bol v predošlých troch rokoch aktívny pri zakladaní a a vstupe viacerých firiem na burzu formou SPAC (Special Purpose Acquisition Company). SPAC spoločnosť je špeciálne vytvorená na to, aby kúpila inú spoločnosť a tým ju „vyslala na burzu". Takouto formou fúzie s jeho spoločnosťou Social Capital Hedosophia Holdings vstúpili na burzu Virgin Galactic, Opendoor, Cloverhealth alebo SoFi. Väčšina z týchto inovatívnych technologických firiem prepája zabehnuté biznisy ako zdravotníctvo, realitný sektor či bankovníctvo s inteligentným softvérom, ktorý dokáže vniesť do tradičného podnikanie disruptívny rozmer (zásadnú zmenu fungovania).

Markets Open In New York After A Volatile Week
Neprehliadnite

Tesla bude upadať ďalej, príbeh Popolušky sa stane príbehom superbubliny

Miliardársky investor Ch. Palihapitiya predpovedá, kto bude tento rok najväčším porazeným na trhu uprostred vzostupu umelej inteligencie. V novej epizóde podcastu All-In Ch. Palihapitiya hovorí, že niekto bude musieť trpieť najviac, pretože umelá inteligencia začne robiť doteraz používanú funkciu vyhľadávania na internete menej relevantnou, čo sa už začína aj prejavovať.

Koncom roka sa virálnou stala webová adresa, kde si mohli bežní užívatelia vyskúšať, ako funguje umelá inteligencia v praxi.

Chat GPT je umelá inteligencia, ktorá poskytuje používateľovi prirodzený jazykový model v čete. Je navrhnutý tak, aby bol schopný prirodzenej hovorovej interakcie s ľuďmi a vedel odpovedať na ich otázky. Na zadaný podnet od používateľa, prehľadá dostupné informácie na internete, v sekunde ich analyzuje a poskytne relevantnú odpoveď. Tento model je založený na jednom z najväčších jazykových modelov na svete, GPT (Generative Pre-trained Transformer), ktorý bol zostrojený na generovanie textu. 

V podcaste na tento fenomén poukazuje aj Ch. Palihapitiya a označuje ho ako „dravý“ četbot.

ChatGPT za prvých päť dní od jeho spustenia používalo milión ľudí. Len pre porovnanie, Instagramu trvalo jeden rok, kým dosiahol takúto základňu používateľov. Vizionársky miliardár, ktorý vdýchol dušu viacerým technologickým inovátorom, teraz hovorí o konkrétnych technologických lídroch, ktorým predpovedá pád.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa