Väčšina firemných dlhopisov na Slovensku sú riziková investícia, ich emitenti zväčša nemajú rating, až na niekoľko výnimiek nie sú obchodované na regulovaných trhoch, čiže na burze. To znamená, že sú málo likvidné na sekundárnom trhu, píše v najnovšom stanovisku Národná banka Slovenka. Z toho vyplýva, že na trhu z firemnými dlhopismi nie je všetko v poriadku.

Potvrdila to aj minuloročná kauza okolo nesplatených dlhopisov Arcy Capital, ktorá sa vlečie dodnes s tisíckami neuspokojených veriteľov. Tým Arca Capital Slovakia, dcérska spoločnosť Arcy, dlží desiatky miliónov eur. Poškodení veritelia teraz čakajú na to, ako dopadne reštrukturalizácia dlhov tejto finančnej skupiny. Väčšine je jasné, že zo svojej investície do dlhopisov neuvidia viac ako polovicu hodnoty. Nesplatené dlhopisy Arcy však bol len vrchol ľadovca, ktorý sa už nabaľuje niekoľko rokov.

O tom, že na dlhopisom trhu nejde o drobné peniaze, svedčia aj čísla. V roku 2020 bolo na Slovensku vydaných podnikových dlhopisov za 2,5 miliardy eur vrátane bankových dlhopisov. Najväčší emitenti sú veľké banky, ale aj veľké finančné a developerské skupiny ako J&T, Penta či HB Reavis. Podľa informácii TRENDu z finančného prostredia je problémových dlhopisov zatiaľ len okolo troch percent.

RASTISLAV VELIČ
Neprehliadnite

Arca si vybojovala oddlženie v Česku. Slovenskí investori sa k peniazom dostanú ťažšie

Tenká palica na distribútorov

Aj preto odbor dohľadu nad kapitálovým trhom NBS nedávno vydal takzvaný dohľadový benchmark, teda stanovisko k emisií firemných dlhopisov. Účelom regulátora je zjednotiť postup predajcov pri distribúcii podnikových dlhopisov retailovým klientom a ich ochrana.

NBS priznáva, že sa inšpirovala aj príkladom z Česka, kde majú už dlhšie problémy s firmami, ktoré nesplácajú svoje dlhové cenné papiere. Aj preto sa centrálna banka rozhodla podrobnejšie zmapovať situáciu na Slovensku. „Výsledkom tohto procesu nie je nová regulácia emisií podnikových dlhopisov, ale precíznejšie a lepšie vysvetlenie existujúcich pravidiel,“ vysvetľuje Peter Tkáč, šéf dohľadu nad kapitálovým trhom v NBS.

Centrálna banka chce najmä ujasniť pravidlá distribúcie dlhopisov a stanoviť minimálne štandardy pri ich predaji retailovým klientom. Na jednej strane považuje podnikové dlhopisy za legitímny nástroj financovania firiem, ale upozorňuje, že je potrebné brať do úvahy rôznu kvalitu jednotlivých dlhopisov a ich emitentov.

„Našim dlhodobým cieľom je zabezpečiť dostatočnú informovanosť možných investorov tak, aby sa mohli kvalifikovane rozhodnúť, či si podnikový dlhopis kúpia, alebo nie,“ dodáva P. Tkáč.

Stanovisko však neobsahuje nejaké nové sankcie, má skôr odporúčací charakter. Napríklad ani požiadavky na zvýšené reportovanie distribútorov dlhopisov voči NBS tam nie je. Centrálna banka tieto mäkké odporúčania vysvetľuje tým, že súčasné pravidlá sú dostatočne podrobné a problémom je len rozdielny prístup pri ich výklade.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa