Zavedieme pre Slovnaft daň z ruskej ropy, aby sme zafinancovali vyššie platy. Ministerstvo financií na čele s Igorom Matovičom za posledné týždne prišlo s myšlienkou, že chce použiť výnos z tejto novej dane na platy učiteľov, lekárov a sestier.
Pre stranu Sloboda a solidarita pod vedením Richarda Sulíka to predstavuje červené súkno. Na margo tohto návrhu strana odporúča znížiť napríklad daň z pridanej hodnoty, či už pri energiách, potravinách, alebo na niektoré služby. Prípadne i znížiť spotrebnú daň, ak iná možnosť nie je. Rozhodnúť sa o tom má na júnovej schôdzi parlamentu. A tak sa začali hľadať možnosti, čo vlastne Európska únia umožňuje, čo nie.
Slovensko stále hľadá riešenia
Nižšiu DPH žiadali za posledné dva roky pandémie rôzne sektory, zo strany rezortu financií sa však nenašla cesta, nebola na to ani vôľa. Najnovšie sa táto otázka otvorila znova, a to v súvislosti so zavedením mimoriadnej dane na ropu.
„Môžete hľadať sprava doľava, no žiadna možnosť na zníženie sadzieb DPH na pohonné látky tam nie je," povedal I. Matovič. Európske pravidlá podľa neho zakazujú znižovať DPH na pohonné hmoty, ako to v nedávnom liste potvrdil členským štátom aj eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni.
Boj o trh s palivami bude krutý, Slováci sa ocitnú v šoku. Politici sa zbláznili, tvrdí Kollár
Pre Slovensko sú tu však aj pozitívne správy. Napríklad výber DPH je na Slovensku najlepší od vstupu krajiny do Európskej únie, keď daňová medzera medziročne klesla o 4,7 percentuálneho bodu na 12,1 percenta. A štát má pri dani z príjmov o jednu miliardu vyššie príjmy, než s ktorými rátal. Priestor na zníženie ďalších daní, ako to roky avizujú podnikatelia, tu teda reálne existuje.
„Európska smernica neumožňuje zaradiť pohonné hmoty do zníženej sadzby, to je fakt,“ potvrdzuje Marián Viskupič, šéf finančného výboru a poslanec SaS. Avšak vždy je podľa neho možnosť požiadať Európsku komisiu o výnimku. „Vidíme aj príklad Poľska, ktoré dočasne znížilo DPH na pohonné hmoty z 23 na osem percent. Ak aj bude odpoveď eurokomisie negatívna, je tu možnosť znížiť spotrebnú daň,“ objasnil.
Pravda je, že v dôsledku pretrvávajúcej pandémie i rusko-ukrajinského konfliktu, pristúpili viaceré krajiny, a to vrátane krajín Európskej únie a Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), k podpore domácich ekonomík. „Jednou z týchto cielených pomocí bolo zníženie DPH, aj keď niekde len dočasné, a to na vybrané produkty a služby,“ hovorí Július Činčala, partner daňovo poradenskej skupiny Kreston Slovakia.
„Znížením DPH podporili jednotlivé krajiny udržanie dopytu, a tým i záchranu biznis prostredia a konkurencieschopnosti. Rovnako pristúpili aj k ďalším druhom pomoci a reguláciám na podporu domácej spotreby i exportu, čím sa dostali do výhodnejšej pozície na trhu,“ dodáva J. Činčala.
Sloboda úpravy DPH nie je absolútna
DPH je v rámci Európskej únie veľmi harmonizovaná. Napriek tomu však existujú oblasti, v ktorých si jednotlivé štáty môžu uplatniť politické, ekonomické alebo sociálne ciele. „Jednou z takýchto oblastí sú práve sadzby DPH,“ hovorí Peter Varga, advokát a expert na európske daňové právo zo spoločnosti Highgate Law&Tax.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?