Diskusia o tom, aké prísne majú byť opatrenia proti šíreniu choroby Covid-19, je v súčasnosti kľúčovou na celom svete. Záchrana životov škrtí ekonomiku a spôsobuje hospodárske škody, ktoré nás vracajú späť v čase. Národná banka Slovenska odhaduje, že slovenské hospodárstvo sa vplyvom krízy spôsobenej pandémiou vráti približne do roku 2017.

Všetky krajiny, teda aj Slovensko, stoja pred úlohou znížiť počet nakazených a úmrtí pri čo najmenších ekonomických škodách. Čím prísnejšie sú reštrikcie a požiadavky na sociálny odstup, tým výraznejšie klesá spotreba a utlmuje sa celé hospodárstvo.

Na druhej strane, čím voľnejšie opatrenia budú, tým viac životov je ohrozených. Preto je veľmi dôležité hľadať optimálny model otvárania ekonomiky.

Na snímke špeciálna svetelná projekcia na budove Národnej banky Slovenska (NBS) s nápisom #RúškoTiPristane v súvislosti s pandémiou koronavírusu  v Bratislave 23. marca 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Banky sú na tom lepšie ako pred poslednou krízou. Rizikom sú nesplácané úvery

Analytici úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS), ktorých zastrešuje Národná banka Slovenska (NBS) porovnávali rôzne prístupy k otváraniu ekonomiky a ich vplyv na spotrebu.

Dôležité je podľa nich načasovanie a aj intenzita uvoľňovania opatrení. „V relatívnom vyjadrení nárastu počtu úmrtí k nižšej ekonomickej strate je najvhodnejší scenár s postupným uvoľňovaním opatrení a začiatkom uvoľňovania až po vrchole epidémie,“ upozorňuje analytický tím. S analýzou, ktorú predložili, je však spojená veľká miera neistoty.

Podľa analytikov mohlo začatie uvoľňovania ešte pred vrcholom pandémie viesť k výraznému predĺženiu epidémie. „Príliš rýchle uvoľňovanie opatrení môže viesť k riziku druhej vlny epidémie,“ uvádzajú v správe.

Papierové scenáre: Obetovať životy alebo zisky?

Dôsledky časovania a intenzity uvoľňovania opatrení na Slovensku skúmali analytici pomocou makroekonomicko‐epidemiologického modelu, ktorý upravili na slovenské podmienky. Vytvorili tak optimálny model uvoľňovania opatrení, s ktorým porovnávali ďalšie scenáre. Sú celkovo štyri, pričom piatou vyhodnotenou možnosťou je alternatíva, že by žiadne opatrenia neexistovali.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa