Nie každý mal bohaté Vianoce. Donedávna najbohatší človek sveta, Elon Musk, sa stal jedným z tých, ktorý pod stromček dostali neželaný darček. Veľkú časť jeho majetku totižto tvorí podiel na automobilke Tesla. Predvianočný týždeň priniesol najväčší výpredaj jej akcií od začiatku pandémie, keď v priebehu piatich obchodných dní stratila 18 percent hodnoty. Automobilke sa nedarilo celý rok a celkovo jej kapitalizácia klesla na menej ako 400 miliárd dolárov, čo je tretina z historických maxím 1,2 bilióna dolárov dosiahnutých pred viac ako rokom. E. Musk podľa rebríčka Bloomberg Billionaires tým prišiel o 135 miliárd dolárov. Jeho finančné straty z držby akcií Tesly ale nie sú jediné, ktoré utrpel.
E. Musk z pohľadu médií, investorov, verejnosti, ale aj mnohých svojich obdivovateľov prišiel o reputáciu génia. Až donedávna platilo, že čoho sa dotkol, to sa premenilo na zlato. Posledné obdobie sa však začali kopiť nesplnené sľuby. Napríklad, pred štyrmi rokmi povedal, že do roka bude cesty brázdiť milión robotaxíkov. V roku 2022 mal prísť s lietajúcim autom Roadster. Množstvo nesplnených sľubov sa kopí aj v jeho ďalších dvoch spoločnostiach Neuralink a Boring Co. No najväčším Muskovým fiaskom sa stala kúpa Twitteru, ktorý podľa odhadov preplatil zhruba dvojnásobne.
Nešťastný experiment
Absolutista v ponímaní slobodnej reči, ako sa sám nazval, E. Musk hneď v prvých dňoch po nákupe Twitteru ukázal, ako toto sociálne médium cenzurovalo jeho ľavicové vedenie. Veľmi rýchlo však zistil, že sloboda slova je v konflikte s ostatnými slobodami, ako napríklad bezpečím. V novembri povedal, že účty sledujúce polohu jeho súkromného lietadla, sú rizikom, nie však dostatočným na to, aby ich zablokoval. V polovici decembra však svoje rozhodnutie zmenil, keď „stalker“ obťažoval jeho syna.
Omnoho väčší vplyv na sociálnu sieť malo jeho prvotné rozhodnutie výrazne zredukovať cenzúru. Výsledkom bolo, že počet nenávistných komentárov na sociálnej sieti sa počas októbra zdvojnásobil. To nevnímali dobre inzerenti a v priebehu týždňov Twitter stratil polovicu zo svojich top 100 reklamujúcich zákazníkov. Dovtedajšiu tézu, ktorá bola založená na myšlienke, že písať sa môže všetko, čo nie je zákonom zakázané, musel otočiť. Počet videní nenávistných komentárov klesol dokonca o tretinu pod úrovne, kým začal Twitter riadiť. A išiel ešte ďalej, keď zakázal parodované účty veľkých inzerentov. Ukázalo sa, že sloboda slova je závislá aj od reklamných príjmov, ktoré sú v prípade Twitteru značným problémom.
V roku 2021 boli náklady Twitteru na úrovni 5,6 miliardy a príjmy 5,1 miliardy dolárov. Po odchode inzerentov hrozí, že jeho príjmy v budúcom roku dosiahnu len tri miliardy dolárov. A to navyše spoločnosť musí platiť za Muskov nákup na dlh ročné splátky na úrovni 1,5 miliardy dolárov. Nie je prekvapením, že firme hrozil negatívny cashflow na úrovni tri miliardy dolárov. „Táto spoločnosť je ako lietadlo, ktoré smeruje k zemi vysokou rýchlosťou s horiacimi motormi a nefungujúcimi ovládačmi,“ povedal. Neostávalo mu nič iné, ako začať brutálne sekať náklady.
Straty na úrovni štyroch miliónov dolárov denne zastavilo až prepustenie päťtisíc zo zhruba 7 500 zamestnancov. „Teraz si myslím, že Twitter bude v skutočnosti budúci rok v poriadku," povedal a dodal, že dosiahne hospodársky výsledok okolo nuly. Pripustil však, že to bude „ťažké“. A to určite bude. V deň, keď sa E. Musk prepadol z prvého miesta v indexe Bloomberg Billionaires, strávil na Twitter Spaces 25 minút rozprávaním o umelej inteligencii, o svojom prístupe k používaniu a prevádzkovaniu sociálnych médií, či o tom, aký veľký trest si Sam Bankman-Fried zaslúži. Tesla prišla na pretras až na úplný koniec. „Keď už hovoríme o Tesle, mám tam poradu, na ktorú meškám. Musím končiť,“ dodal. Nečudo, že akcie Tesly skončili týždeň veľkým prepadom. Niektorí investori sa ozvali, že spoločnosti chýba CEO.
Masová panika
Strata hodnoty akcií ale nenechala E. Muska chladného. Sľúbil, že ďalšie akcie Tesly už v budúcom roku nepredá, a naopak, možno použije zisky spoločnosti na ich spätný odkup. Od apríla totiž na financovanie Twitteru predal akcie v hodnote 23 miliárd dolárov. Síce viackrát sľúbil, že akcie Tesly už nepredá, spravil tak počas roka ešte trikrát, naposledy pred Vianocami. A to ďalej rozhnevalo investorov, ktorí reagovali ďalšími výpredajmi akcií, keďže k nedôvere k Muskovmu manažmentu sa pridali aj ekonomické problémy. Tesla oznámila významné zľavy na predaje nových vozidiel, čo poukazuje na pokles dopytu. A obavy o recesiu. Pred ňou a jej následkami varoval aj E. Musk.
„Môj najlepší odhad je, že najbližší rok, až rok a pol, tu máme búrlivé časy, " povedal. Pokles ekonomiky sa nedotkne iba výsledku automobilky, ale aj finančnej situácie jeho samého, ako aj všetkých zadlžených investorov. „Naozaj by som ľuďom poradil, aby si nebrali maržový dlh počas volatilného akciového trhu. Na klesajúcom trhu sa môžu diať dosť extrémne veci," povedal. Hovoril tak o problémoch, ktoré ho čakajú. Požičiavanie si voči zábezpeke akcií sa môže pri „masovej panike“ ukázať ako veľký problém.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?