V rozhovore sa dozviete:
  • Prečo je lepšie aktívne investovanie na finančných trhoch ako pasívne
  • Aká je motivácia zmeniť názvy už zaužívaných firiem
  • Prečo sa oplatí nakupovať viac rastové akcie ako hodnotové
  • Aký je postoj G.Baloga k investovaniu do nájomných bytov
  • Ako dokáže investor poraziť infláciu

Prvá penzijná správcovská spoločnosť (PPSS) sa v júli zmení na 365.invest a Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky na 365.life. Obe firmy za ktorými stojí finančné skupina J&T, majú nového riaditeľa.Ten pre TREND hovorí, že bude naďalej presadzovať aktívne investovanie na finančných trhoch. Nevylučuje ani vstup do segmentu nájomných bytov. Nie je fanúšikom extra volatilných aktív, ale vo svojom portfóliu má aj malý podiel kryptomien. Myslí si o nich, že sú čiastočným hazardom.

Ste nový riaditeľ dvoch firiem, ktoré spravujú dôchodky Slovákom. Majú od vás čakať aktívny manažment ich úspor či budete stávkovať aj na pasívne stratégie napríklad cez ETF fondy?

Chceme pokračovať v aktívnej stratégii spravovania peňazí našich klientov. Aj po rebrandingu sa na tomto nič nezmení. Pohrávali sme sa aj s myšlienkou zriadiť pasívne riadené fondy, ale napokon sme sa rozhodli ostať pri aktívnom manažmente úspor.

Prečo vás pasívne fondy nelákajú?

Verím aj pasívnemu investovaniu, ale je to odlišný svet v prístupe k manažovaniu peňazí. Pri aktívnom prístupe portfóliového manažéra vidím viac výhod najmä preto, že tam ide o dvojúrovňový prístup.

Neprehliadnite

Top udalosti vo financiách: Akcie bánk sú pre investorov príťažlivejšie ako bitcoin

V čom spočíva dvojúrovňový aktívny prístup k investovaniu?

Ide o to, že manažér aktívne kupuje alebo predáva pozície, ktoré má nakúpené podľa situácie na trhu. Druhý stupeň riadenia je v tom, že ak sa ekonomike darí, ako v rokoch 2017 až 2019, sú na trhu firmy, ktoré môžu mať vyšší výnos, ako je priemer. Práve aktívnym manažmentom dokážeme tie firmy vybrať ako čerešničky na torte, aby sme vytvorili nadvýnos.

Narážam na to, že niektorí klienti si chcú vybrať a možno by chceli aj pasívne investovanie. Takto im nedáte na výber.

V súčasnosti máme podielové fondy s aktívnou správou, ale do budúcnosti nevylučujeme pridať aj pasívne spravované ETF fondy.

Minulý rok v marci sa akciové trhy výrazne prepadli. Stihli ste z nich odísť včas?

Už na konci roku 2019 sme tušili, že sa blíži pandémia koronavírusu, takže sme z niektorých akciových pozícií odišli. Zo získaných peňazí sme nakúpili stabilné štátne dlhopisy a drahé kovy, čo nám prinieslo vysoké výnosy v podielových fondoch.

Rebranding firiem

Čo bola motivácia zmeniť názvy už zaužívaných firiem Prvej penzijnej aj vašej DSS-ky?

Súvisí to s dlhodobou stratégiou celej skupiny okolo Poštovej banky a 365.bank. Tá sa dotkne aj nás ako dcérskych firiem. Zmenou zdôrazňujeme príslušnosť k značke 365. Meniť sa bude aj stratégia produktov.

Okrem názvu meníte aj zameranie fondov. Spomínate nové investície v oblasti ekológie či technológií. To znamená, že budete investovať do zelených a IT firiem či do ESG fondov?

V Národnej banke Slovenska sme si už dali schváliť fondy, ktoré by mali investovať do zelených firiem. Ekológia bude jedna z tém, ktorá má osloviť aj nových klientov. Chceme osloviť najmä mladšiu klientelu.

Investori v súčasnosti lavírujú medzi hodnotovými a rastovým akciami. Z vášho pohľadu je vhodné mať v portfóliu prevažne ktoré z nich?

Investori by sa mali pripraviť na to, že budú investovať celý život. Investovanie je nekonečný príbeh. Je to pravidelný a najlepšie dlhodobý proces. Portfólio by malo byť rozložené do bezpečných dlhopisov, likvidných peňažných aktív, akcií, ale aj kryptomien.

Na snímke Gabriel Balog, CEO Prvá penzijná správcovská spoločnosť a DSS Poštovej banky.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Ak by chcel váš klient poradiť iba z dvoch možností či kúpiť rastové alebo hodnotové akcie, čo by ste mu poradili?

Určite rastové akcie. Klienti chcú pri investovaní minimálne poraziť infláciu, čo tieto akcie dokážu. Samozrejme, záleží aj na investičnom profile klienta a jeho horizonte.

Ak by váš klient povedal, že chce zarobiť viac ako v jednotkách percent ročne a zvažoval by nákup meme akcií, ktoré od začiatku roka stúpajú o stovky percent, čo by ste mu poradili?

Osobne nie som fanúšikom týchto extra volatilných aktív. Mám vo svojom portfóliu malý podiel kryptomien, ale pri nich si už myslím, že je to čiastočný hazard, nie investícia. To isté platí aj pri meme akciách.

Aké kryptomeny máte nakúpené?

Bitcoin a ethereum. Mám tiež zainvestované do kryptotrackera, čo je dlhový cenný papier, ktorý kopíruje výkonnosť kryptomien.

dôchodok peniaze money
Neprehliadnite

Sporitelia strácajú na spornom poplatku v DSS-kách tisíce eur

Realitné fondy

Ceny nehnuteľností tiež rastú veľmi rýchlo. Kam investuje váš realitný podielový fond viac? Do rezidenčných nehnuteľností, do kancelárií alebo aj do logistiky?

Máme päť realitných fondov. Ten najväčší má v portfóliu presné zastúpenie kancelárskych nehnuteľností, industriálnych parkov, ale aj bytov. Je to taký investičný mix.

Ak by váš klient prišiel s tým, že sa bojí neobsadenosti kancelárií, ako by ste ho upokojili?

Povedal by som mu, že kancelárie v našich realitných fondoch sú na dobrých adresách, najmä v Bratislave. Upokojil by som ho aj diverzifikáciou portfólia, kde sú aj byty či industriálne budovy, ktoré sú najväčším víťazom korona pandémie. Čo sme stratili na výpadku z nájmov v kanceláriách, sme vykryli z výnosov z priemyselných parkov.

Platí, že výnosy z logistiky sú až dvojciferné?

Áno, sú výrazne vyššie ako pri kanceláriách.

Majú klienti šancu zainvestovať aj do realít mimo skupiny J&T, s ktorou ste prepojení?

Všetky nehnuteľnosti vlastníme. Spolupracujeme najmä s J&T Real Estate, ktorá má dvojrolu. Ako developer nám postaví budovu, ktorú financujeme, a potom ju kúpime. Jej druhá úloha je v property manažmente. Stará sa nám o to, aby budovy boli obsadené, udržateľné a dobre spravované. To si u nej platíme ako outsourcing.

Hovorí sa veľa o výstavbe nájomných bytov. Investovali by ste aj do nich?

Veľmi radi, je to segment, kde chceme investovať. Hoci nájomné byty majú svojich odporcov aj fanúšikov. Objavujú sa aj návrhy, že by do nich mohli investovať aj DSS-ky.

Pri nájomných bytoch sú však výnosy nižšie ako pri komerčných nehnuteľnostiach. To by vás neodradilo?

Dáva nám to zmysel najmä v rámci druhého dôchodkového piliera. Tam sú vždy aj garantované riešenia, ktoré majú byť stabilné a isté, hoci bez veľkých výnosov. Ak bude pri nájomných bytoch partnerom štát, tak by sme sa radi investovania do nich zúčastnili.

Hovorí sa aj o zahraničných investičných fondoch, ktoré by mali prísť na náš realitný trh. Vedeli by ste si s nimi predstaviť spoluprácu?

Máme na stole viacero ponúk, ktoré prehodnocujeme. Typov spolupráce je niekoľko, ale zatiaľ sme sa pre žiadnu nerozhodli, pretože sme skúsený správca úspor našich klientov. Zatiaľ nám to nedáva zmysel.

Na snímke Gabriel Balog, CEO Prvá penzijná správcovská spoločnosť a DSS Poštovej banky.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Gabriel Balog (43)
Študoval ekonómiu a manažment na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Potom pôsobil v rôznych manažérskych pozíciách v bankách zameraných hlavne na retailových klientov. V Poštovej banke sa v roku 2016 stal riaditeľom divízie retailového a korporátneho bankovníctva. Od začiatku mája je generálnym riaditeľom Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti (PPSS) a Dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) Poštovej banky.

Lákanie investorov

Chcete posilniť digitálny kanál pre investorov. Budú si vedieť nakúpiť fondy aj cez mobilnú aplikáciu?

Už dnes môžu nakupovať online, ale chceme túto možnosť digitálneho nákupu podielových fondov komunikovať viac. Online sa klient môže aj zaregistrovať, vytvoriť si investičné konto a nakupovať podielové fondy. Dokonca to môže urobiť aj človek, ktorý nie je naším klientom či klientom 365.bank. Zatiaľ je to možné len cez web, ale chceme vytvoriť aj vlastnú mobilnú aplikáciu. Potom sa môže klient 365.bank prekliknúť do 365.investu a naopak.

Klienti banky a DSS-ky sa asi úplne neprekrývajú. Aké nové segmenty zákazníkov chcete prilákať týmto online investovaním? Chcete, aby sa prekrývali?

Zmeny robíme pre existujúcich, ale aj nových klientov. Potenciál na akvizície je obrovský. V podielových fondoch je jedenásť miliárd eur, z toho do 40 percent tvoria peniaze inštitucionálnych investorov. Zvyšok sú peniaze bežných ľudí. Navyše 40 miliárd eur majú Slováci na účtoch v bankách, kde sa im nezhodnocujú. Tam vidím obrovský potenciál, aby ich využili a zhodnotili inak.

Ak sa pozriete na minuloročné výnosy v jednotlivých podielových fondoch a na tento rok, čo môžu vaši klienti čakať?

Pri zmiešaných a akciových fondoch už máme výnosy okolo desať percent. Predikcie nám ukazujú, že ozdravenie ekonomiky sa začína, lacné peniaze tu sú stále, takže svet čakajú lepšie zajtrajšky. Zažil som krízu v roku 2008 aj minuloročné prepady. Ekonomické cykly sa opakujú a všetky indície naznačujú, že nás čaká rast napriek tomu, že pandémia tu s nami bude ešte minimálne do konca roka.

Ak vaši sporitelia čítajú články o hrozbe zrýchľujúcej sa inflácie, ako by ste ich upokojili?

Vyššia inflácia je v týchto časoch prirodzená. Ľudia si budú musieť viac siahnuť do vrecka a priplatiť si za drahšie tovary a služby. Dobrý investor je na túto situáciu pripravený a skladbou portfólia dokáže infláciu porážať. Nemal by podliehať strachu a panike a vyberať peniaze z dlhodobých investícií.