Tradičný finančný systém nehrá vždy podľa pravidiel dohodnutých vopred. Centrálne banky určujú pravidlá obehu mien, ktoré vydávajú, majetok ľudí navyše znehodnocuje inflácia. Aj preto sa v súčasnosti darí rôznym decentralizovaným peniazom, ktoré nikto neriadi. Rôzne kryptomeny ale zatiaľ zďaleka nemajú na to, aby štandardné peniaze nahradili.  O možnostiach, ktoré ponúkajú decentralizované financie, sa TREND rozprával s dizajnérom tokenov Matúšom Steisom.

Alternatíva pre banky

Existuje zmysluplná alternatíva pre tradičný finančný svet, ktorý reprezentujú centrálne banky a súbor komerčných bánk pod nimi?

Ešte tam nie sme. Je to na dobrej ceste, vo svete decentralizovaných financií (DeFi) vzniká veľmi veľa inovácií, ale nedá sa povedať, že by decentralizovaný svet pokryl všetky potreby ľudí. To ešte z rôznych dôvodov nemôžeme povedať.

Aké sú tie dôvody?

V prvom rade ide o užívateľskú skúsenosť. Stále platí, že jednotlivé aplikácie sú užívateľsky pomerne náročné a sú potrebné určité počítačové zručnosti.

Druhým dôvodom je to, že ak raz urobíte nejakú transakciu, tak sa to nedá zvrátiť. Súvisí to s tým, že sa pohybujeme na blockchaine a nie v nejakom centralizovanom systéme. Požiadavka na to, aby ste s tými aplikáciami vedeli pracovať, je vyššia, ako keď pracujete s niektorou aplikáciou komerčnej banky. Komerčné banky dokážu neautorizované transakcie riešiť a vrátiť peniaze späť. 

Neprehliadnite

Kulich z Vacuumlabs: Bitcoin je zraniteľná technológia, veľké štáty by ho mohli rozložiť

Teoreticky by bolo možné urobiť novú reverznú transakciu aj na blockchaine, len by bol potrebný mechanizmus, ktorý to umožní.

Je to možné, no len teoreticky. Predstavte si, že chcete poslať svojmu známemu peniaze, zle zadáte jeho adresu a pošlete ich mne. Na to, aby sa vám peniaze vrátili, ma musíte kontaktovať. Už to je pomerne náročné, pretože na blockchaine vidíte moju adresu, no nevidíte moje meno. Navyše, ak sa vám aj podarí vypátrať ma, ja nemám žiadnu povinnosť vám vyhovieť. Systém je nastavený tak, že čo je v kóde, to platí.

Ak by decentralizované peniaze mali byť plnohodnotnou globálnou alternatívou, takéto mechanizmy by určite museli vzniknúť.

Potom ale platí, že v decentralizácii robíte kompromisy. Môžete postaviť nad blockchainom nejakú spoločnosť, ktorá bude niesť zodpovednosť za správnosť transakcií, no v tej chvíli už strácate jeden zo základných pilierov celej myšlienky, že vy a iba vy máte kontrolu nad svojimi peniazmi.

Vedie nás to ale k otázke, či koncept decentralizovaných financií je architektonicky vhodne postavený na to, aby fungoval globálne ako konkurencia tradičnému finančnému svetu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa