Virtuálne meny sa prudko rozvíjajú, ich fungovanie sa zdokonaľuje a stávajú sa čoraz atraktívnejšou investíciou a aj platobnou sieťou. Virtuálne meny, ako alternatíva k tradičnému bankovníctvu, stoja pritom na čoraz pevnejších základoch. Pomáhajú im aj veľké investície, napríklad od spoločnosti Tesla. K tomu, aby sa napríklad bitcoin stal účtovnou jednotkou, je ale ešte veľmi dlhá cesta a ani najpopulárnejšia krypromena na svete nie je v tomto smere alternatívou napríklad k americkému doláru.

Slovensko je v rozvoji týchto technológií pozadu, kým napríklad v Česku vznikajú globálne úspešné projekty. Progres u nás brzdí prísna legislatíva, aj slabá podpora startupov. O kryptomenách a možnom využití technológie blockchain aj na Slovensku sa TREND rozprával s Marekom Môcikom, zakladateľom a prezidentom združenia Blockchain Slovakia.

Elon Musk
Neprehliadnite

Elon Musk za deň stratil 15 miliárd dolárov. Prispel k tomu aj on sám

Bitcoin láme rekordy. Posledným impulzom je investícia Tesly. Ako ich krok vnímate?

Je to veľmi dobý signál pre bitcoin, verím, že to v budúcnosti bude vnímané ako jeden z historických míľnikov tejto meny. Z pohľadu Tesly a jej zakladateľa Elona Muska to nie je veľmi prekvapujúce. Elon sa viackrát pozitívne vyjadril o bitcoine na sieti Twitter. Navyše je jedným zo zakladateľov spoločnosti PayPal, čiže má skúsenosti s fintech spoločnosťami, pohybuje sa v tomto prostredí tridsať rokov a určite pozná koncept kryptomien dobre.

Myslím si, že nikto nepochybuje o tom, že E. Musk nejaké bitcoiny už dávno vlastní. Oficiálnym ohlásením sa pridal k ďalším technologickým celebritám ako napr. Jack Dorsey, zakladateľ siete Twitter, ktorý je tiež veľký obhajca bitcoinu.

Čo hovoríte na výšku investície?

To je do určitej miery prekvapenie. Je to pomerne veľká časť hotovostných rezerv spoločnosti Tesla, konkrétne približne osem percent. Vidím ale viacero dôvodov, prečo sa spoločnosť Tesla takto rozhodla.

Bitcoin rástol už skôr

Ktoré to sú?

Bitcoin rastie už približne od mája 2020. Vtedy nastal takzvaný halving, teda udalosť, keď sa odmena za ťaženie bitcoinu znižuje na polovicu. Deje sa to približne každé štyri roky a týmto spôsobom sa znižuje počet nových bitcoinov, ktoré prichádzajú na trh. Vieme, že celkový objem bitcoinov bude 21 miliónov. Ešte v roku 2019 mineri (ťažiari bitcoinu) každých desať minút vytvorili blok a vyťažili 12,5 bitcoina. V máji 2020 nastal zlom a vyťažia už len 6,25 bitcoina. Prísun nových bitcoinov je teda polovičný. Historicky tieto halvingy boli už tri a vždy po nich nastáva akumulačný efekt a hodnota bitcoinu hyperbolicky stúpa aj vďaka následnému efektu strachu zo zmeškania príležitosti. To znamená nárast záujmu retail investorov kvôli medializácie rastu ceny. Približne po roku a pol prichádza opäť útlm.

Kedy sa niečo podobné stalo naposledy?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa