Aktualizované v celom rozsahu
Jeho krivku nasledovali aj ostatné meny, keďže dopyt po nich je zviazaný s hlavnou kryptomenou, ktorou je práve bitcoin. Prepad na rekordne nízke úrovne tak zaznamenalo aj ethereum, litecoin či ripple.
Väčšina ďalších kryptomien, ktorých je už asi 1 500, sa dostala takisto pod veľký tlak. Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi v pondelok pred Európskym parlamentom (EP) varoval, že „digitálne meny je potrebné považovať za vysoko rizikové investície“.
Bankový dohľad ECB skúma riziká spojené s kryptomenami. Banky v eurozóne však podľa M. Draghiho nedržia väčšie objemy bitcoinov.
Nejde iba o panickú reakciu investorov na posuny na akciových trhoch, tie totiž ani zdaľeka nepadali tak prudko. Ráno zaznamenávali niektoré meny až polovičnú stratu behom 24 hodín, postupne sa však ich hladina upokojovala.
Viacero krajín však v posledných dňoch a týždňoch začalo hovoriť o regulácii obchodu s kryptomenami. Veľké americké banky obmedzili nakupovanie bitcoinu cez kreditné karty, Čína hovorí o obmedzení trhu a nový šéf Banky pre medzinárodné zúčtovanie Agustín Carstens povedal, že kryptomeny sú „kombináciou pyramídovej schémy, bubliny a ekologickej katastrofy“, ktorú treba zastaviť skôr, než sa pevnejšie prepojí s tradičným finančným systémom a ohrozí finančnú stabilitu.
Panické reakcie môžu vyplývať aj z toho, že na trh sa za posledný rok presunuli profesionálni investori zvyknutí využívať klasické obchodovacie nástroje. Napríklad stop-loss príkazy, ktoré vypredávajú aktíva, ak padnú pod obchodníkom stanovenú cenu. Na vysoko volatilnom trhu kryptomien môže veľa stop-loss príkazov spôsobiť rýchly prepad, ktorý ako domino spustí ďalšie, nižšie nastavené stop-loss príkazy.
Po vyše mesiaci pod rekordnými hodnotami a opakovanými prepadmi sa dá predpokladať, že trh kryptomien nečaká v najbližších mesiacoch rýchly rast.