Už zakrátko, koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka, vstúpi do platnosti nariadenie MiCA, ktoré stanovuje konkrétne pravidlá pre fungovanie kryptoaktív v rámci EÚ. Pre Európanov to znamená, že vznikne systém, ktorý bude kontrolovať, kto služby na území EÚ poskytuje. Kryptomeny budú naďalej rizikové volatilné aktívum, no pravdepodobnosť, že záujemca o kryptoaktíva narazí na podvodníka by sa mala výrazne znížiť. S kryptomenami sa bude obchodovať aj v slovenských bankách. O nových pravidlách pre kryptomeny sa TREND rozprával s fintech expertom Národnej banky Slovenska Danielom Ďuriačom.
Nové pravidlá
Z EÚ prichádza nové nariadenie MiCA o virtuálnych aktívach. Prečo je to dôležitá správa pre bežného finančného spotrebiteľa?
Na Slovensku doteraz chýbala komplexná regulácia kryptoaktív. MiCA práve túto reguláciu prináša a pre bežného spotrebiteľa to okrem iného znamená, že bude môcť kúpiť kryptoaktíva aj vo svojej banke, ak sa jeho banka rozhodne kryptoaktíva ponúkať. Ako viete, to na Slovensku teraz nie je možné.
Účastníci trhu hovoria o tom, že štandardné banky sa k nim správajú relatívne odmerane, transakcie v kryptomenách považujú za podozrivé, prípadne zatvárajú kryptofirmám účty. Ako teraz vyzerá komunikácia s bankami. Zapoja sa do poskytovania týchto služieb?
Je to samozrejme na rozhodnutí každej jednej banky. My zatiaľ máme informácie, že na Slovensku sú banky, ktoré sa budú chcieť do poskytovania týchto služieb zapojiť. Je to pre nich nový biznismodel, takže aj potenciálne nový zdroj príjmov. Predpokladáme, že záujem bude, aj keď samozrejme sa nemusia zapojiť všetky banky. Bude to na ich dobrovoľnom rozhodnutí. Zároveň očakávame spoluprácu medzi bankami a poskytovateľmi služieb spojených s kryptoaktívami. Banky totiž v tejto oblasti nemajú know-how a zrejme využijú skúsenosti kryptospoločností.
Aký veľký môže byť tento nový biznis, o akej veľkosti trhu na Slovensku hovoríme?
Presné čísla nemáme. Z prieskumu, ktorý sme si robili, však vieme, že praktickú skúsenosť s kryptoaktívami má necelých deväť percent dospelej slovenskej populácie. Investované sumy sú ale nízke, najčastejšie to bolo do 250 eur. Objemy teda zrejme nie sú v súčasnosti až také veľké, no je to veľmi spojené s cyklami, ktorými trh s kryptoaktívami prechádza. Na konci minulého roka boli kryptoaktíva na vrchole, v tom čase bola aj veľkosť trhu výrazne vyššia.
Na Slovensku je zhruba štyristo poskytovateľov služieb okolo virtuálnych aktív. Časť z nich môže mať problém prispôsobiť sa novým pravidlám. Ako by po nadobudnutí účinnosti nového pravidla mohol vyzerať trh s kryptoaktívami?
To, samozrejme, uvidíme až po niekoľkých rokoch. Nedá sa predpokladať, že na takom malom trhu bude aj naďalej fungovať štyristo subjektov. Je to aj preto, že v rámci nových pravidiel bude fungovať takzvaný passporting. Subjekty, ktoré získajú licenciu na Slovensku, ju budú môcť automaticky uplatniť aj v iných členských štátoch, nebudú musieť v ďalších krajinách znovu absolvovať povoľovacie konania. Rovnako firmy z iných členských krajín budú môcť vstúpiť na slovenský trh. Počet subjektov, nad ktorými bude vykonávaný dohľad na Slovensku, by teda podľa predpokladov mohol byť výrazne nižší ako štyristo.
Konkurencia však pravdepodobne stúpne. Dá sa očakávať skvalitnenie služieb pre klienta?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?