Virtuálne aktíva v posledných týždňoch prudko padajú. Môže za to naďalej nestabilné legislatívne prostredie okolo virtuálnych mien a taktiež neustále sa objavujúce obmedzenia a zákazy, ktoré sa s nimi spájajú.

Bitcoin a ďalšie virtuálne meny počas prvého vážnejšieho testu nehrajú rolu ochrancu proti inflácii, ktorú mal bitcoin v minulosti. Túto povesť získal preto, lebo je to deflačná mena. Nové bitcoiny sa vyťažia každých desať minút, peňažnú zásobu teda neurčujú centrálni bankári v reakcii na stav ekonomiky.

Uvoľnené menové politiky centrálnych bánk vytvárajú priestor na rast cien práve preto, lebo v ekonomike je záplava lacných peňazí. Pri kryptomenách tento spúšťač inflácie neexistuje, no v súčasnosti sú na trhu ďalšie problémy, ktoré ho zrážajú. Virtuálne meny môžu mať potenciál chrániť investora pred zdražovaním, no rozhodne ho v súčasnosti nenapĺňajú.

Všetky virtuálne meny v prvej desiatke najväčších si za posledný týždeň odpísali od osemnásť do tridsaťšesť percent svojej hodnoty. Najmenší pokles zaznamenal bitcoin, lenže aj pokles o viac ako pätinu je výrazný. Navyše, virtuálne meny neklesajú iba niekoľko dní. Postupný pokles na trhu trvá od rekordných maxím z novembra minulého roku a odvtedy sa hodnota celého trhu znížila o približne polovicu.

Neistota aj v USA

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa