Máte príjmy z ubytovania či prenájmu cez rôzne digitálne platformy? Nielenže štát presne uvidí takto dosiahnutý príjem, ale na Slovensko sa valia ďalšie európske regulácie a oveľa viac byrokracie. Už od roku 2023 začala aj u nás platiť novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní, ktorou sa zaviedla do praxe európska smernica DAC7.
Tá priniesla nové oznamovacie povinnosti pre digitálne platformy v rámci celej Európskej únie aj mimo nej. V jej zmysle musia tieto platformy finančným orgánom oznamovať dáta zozbierané za rok 2023 do januára 2024.
Novinky platné od tohto roka
V praxi sa v minulosti často stávalo, že príjem z ubytovacích služieb niekto nepriznal, prípadne ho uviedol v nižšej výške, ako bola skutočnosť. Finančná správa (FS) SR získavala informácie o takýchto príjmoch od digitálnych platforiem len na vyžiadanie. Po novom jej už dáta musia reportovať povinne, cez tlačivo Oznámenie DAC7.
Oznamovacia povinnosť týka najmä digitálnych platforiem v oblasti prenájmu nehnuteľností, respektíve poskytovania ubytovacích služieb, rôznych osobných služieb, predaja tovaru a prenájmu dopravy. Vymieňať si získané dáta môžu daniari bez ťažkostí aj s inými krajinami EÚ.
Slovákom chýbajú financie na obnovu domov. Keď štát urobí zásadný krok, strhne sa lavína záujmu
Niektoré platformy umožňovali využívať ich služby nielen podnikateľom, ale aj fyzickým osobám. Tie si neraz nechávali zasielať príjem na osobné bankové účty a „zabúdali“ ich priznať, objasňuje pre TREND Martina Rybanská, hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR.
„Taktiež išlo o zahraničné fyzické osoby, prípadne zahraničné spoločnosti, ktoré si nechávali zasielať príjmy z uvedených služieb od platforiem na slovenské bankové účty. Často poskytovali krátkodobé ubytovanie, pričom nehnuteľnosti sa nenachádzali na Slovensku,“ dodáva hovorkyňa.
Uvedenú novinku od tohto roka vítajú aj odborníci z praxe. „Na základe týchto dát budú daňové úrady kontrolovať daňové priznania. Dostanú do rúk silné dáta na výzvy na opravu údajov či daňové kontroly,“ prezrádza pre TREND Silvia Hallová, partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton. Takto štát získa informácie užitočné pre správu daní, čo by malo viesť v konečnom dôsledku k zlepšeniu výberu daní z transakcií realizovaných cez digitálne platformy.
Na druhej strane, pre tých, ktorí doteraz riadne priznávali dane, sa v skutočnosti nič nemení. „Pre bežných daňovníkov, ktorí aj doposiaľ poctivo priznávali a zdaňovali príjmy z prenájmu či predaja iných služieb a tovarov dosahovaných cez digitálne platformy to nebude znamenať v podstate oproti súčasnému stavu žiadnu zmenu,“ objasňuje pre TREND Mária Sameková, audítorka a predsedníčka dozornej rady Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP).
Na pozore sa tak musia mať najmä tí, ktorí vôbec nepriznávali takéto príjmy, alebo ich priznávali len čiastočne, štát si totiž na nich viac posvieti.
Zmien má byť čoskoro viac
Brusel však chce najnovšie ešte viac v regulácii pravidiel pritvrdiť. Poskytovatelia ubytovania, ktorí prenajímajú v EÚ nehnuteľnosti cez digitálne platformy, budú musieť zdieľať a vymieňať si údaje o krátkodobom prenájme s mestami a obcami. V rámci toho majú zriadiť vnútroštátne „jednotné digitálne kontaktné miesto“ na prenos takýchto údajov. Túto novinku schválila 3. marca tohto roka Európska komisia. Čo to bude reálne znamenať pre tuzemský trh? Trend zisťoval viac.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?