„Dlhé roky neúspešne presadzujeme aspoň zrušenie jednocentových minci. Pridaním dvojcentových mincí prekonalo ministerstvo financií naše očakávania a je fajn, že sa drobné peniaze konečne začnú sťahovať z obehu,“ povedal pre TREND Vladimír Sirotka, predseda Slovenskej asociácie malých podnikov.

Obchodníkom pracujúcim s hotovosťou totiž drobné mince neprinášajú žiadne zisky. Čoraz viac bánk totiž inkasuje vysoké poplatky za uloženie kovových peňazí. Napríklad vloženie 500 kusov mincí stojí rovných 5 eur. V prípade že ide o jednocentové mince pribudne na účte podnikateľa rovná nula a celú vkladanú sumu zožerie vysoký poplatok.

Tento prepočet platí len v prípade, že ide o vytriedené mince a v opačnom prípade je poplatok 10 eur. Ak má podnikateľ medzi jednocentovými mincami hoci aj jednu dvojcentovú mincu zaplatí finančnej inštitúcií na poplatkoch viac ako do nej vloží.

Práve pre vysoké poplatky sa v obehu najviac strácajú drobné, ktoré kvôli nízkej hodnote mnohí ľudia radšej vyhodia ako vložia na účet. Národná banka Slovenska (NBS) v tomto roku plánuje vydať 14 miliónov kusov jednocentových mincí a 7 miliónov kusov dvojcentových mincí. Celkovo bude v slovenskej ekonomike kolovať viac ako 401 miliónov jednocentových mincí a 253 miliónov kusov dvojcentových mincí.

Obchodníci v zrušení drobných mincí vidia aj ďalšie plusy. „Ušetria sa náklady na výrobu mincí, enormne sa uľahčí administratíva a i náklady v obchodoch, spotrebiteľ bude mať „odľahčenú“ peňaženku, pričom spotrebiteľa táto realita nebude nič stáť,“ povedal pre TREND Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu Slovenskej republiky.

Ceny prestanú byť účtované na centy len pri platení v hotovosti.
Zdroj: ROBO HUBAČ
Ceny prestanú byť účtované na centy len pri platení v hotovosti.

Zbytočne komplikované zaokrúhľovanie

Drobné mince spôsobujú starosti aj účtovníkom, ktorí pri nízkych sumách v praxi čelia na pozornosť náročnému účtovaniu dane z pridanej hodnoty (DPH). Matematicky síce nie je komplikované vypočítať 20-percentnú DPH z jedného centa, ale pre veľký počet núl môže pri zaokrúhľovaní prísť k zbytočným chybám.

„Žiaľ, komplikovanému zaokrúhľovaniu sa nevyhneme ani v budúcnosti a to je asi jediné, čo môžem vytknúť pripravovaným zmenám,“ dodal V. Sirotka. Slovensko totiž nemôže len tak zrušiť jednocentové a dvojcentové mince. Dôvodom je, že eurom sa platí až v 19 štátoch a s prípadným koncom týchto mincí musia súhlasiť všetci členovia eurozóny. Slovensko sa preto v praxi pokúsi len stiahnuť drobné mince z obehu.

Ministerstvo financií navrhuje, aby obchodníci automaticky zaokrúhľovali nákupy platené v hotovosti a vymyslelo celkom komplikovaný systém. S príchodom Nového roka 2022 sa pri nákupoch za hotovosť majú sumy od 1 do 7 centov automaticky zaokrúhľovať na 5 centov, od 8 centov do 12 centov na 10 centov, od 13 centov do 17 centov na 15 centov, od 18 centov do 22 centov na 20 centov, od 23 centov do 27 centov na 25 centov a tak ďalej.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa