Použiť svoju kartu v zahraničí mimo eurozóny neznamená len zaplatiť poplatok vo výške niekoľkých eur, ale aj nechať si svoju transakciu prepočítať na eurá neznámym kurzom. Kartové spoločnosti totiž väčšinou zúčtujú zahraničné transakcie o niekoľko dní neskôr, ako sa uskutočnia. Klient tak pri platení kartou alebo výbere peňazí v zahraničí nevie, koľko ho to bude naozaj stáť.

„Zúčtovací deň je obvykle do dvoch až piatich dní po vykonaní transakcie, maximálne 30 dní pri manuálnych transakciách,“ vraví hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová. Rozdiely môžu nastať najmä vtedy, keď sa výraznejšie mení kurz, ako napríklad minulý týždeň. Ak by klient vybral v pondelok 3. mája v USA 200 dolárov a kartová spoločnosť by tento výber zúčtovala hneď v nasledujúci pracovný deň, klienta by to vyšlo asi o dve eurá lacnejšie, ako keby zúčtovacím dňom bola až streda. Pri vyšších platbách sú aj rozdiely vyššie.

Ako sa prepočíta výber v zahraničí na eurá, závisí od toho, aká je zúčtovacia mena danej karty. Buď je ňou euro alebo dolár. V prípade, že je zúčtovacou menou euro, kartová spoločnosť vlastným kurzom prepočíta každý zahraničný výber alebo platbu kartou na eurá a banka výslednú sumu strhne klientovi z účtu. V prípade, že je zúčtovacou menou dolár, kartová spoločnosť všetky transakcie prepočíta vlastným kurzom na doláre a banka túto čiastku v dolároch zase vlastným kurzom preráta na eurá.

Niektoré karty majú obidve zúčtovacie meny. V takom prípade transakcie v dolároch kartová spoločnosť neprepočítava, ale preráta ich banka na eurá. Všetky ostatné meny kartová spoločnosť prerátava na eurá.

Akým kurzom sa prepočítavajú zahraničné výbery, veľakrát nevedia ani samotné banky. Tatra banka, Slovenská sporiteľňa a Dexia banka nevedeli vyrátať, koľko peňazí klientovi strhnú z účtu, ak svoju kartu použije v zahraničí. „Ak klient vyberá hotovosť inej meny ako euro, táto je preúčtovaná na eurá kurzom kartovej spoločnosti, ktorú naša banka nepozná a teda žiaľ nevieme klienta informovať, akým kurzom účtujú transakcie kartové spoločnosti,“ napísal v stanovisku hovorca Tatra banky Boris Gandel.

Klient sa však konkrétne kurzy nedozvie, ani keď sa obráti na kartovú spoločnosť. Riaditeľ kancelárie MasterCard Europe pre Slovensko Milan Laitl povedal, že kurzy nezverejňujú, pretože slúžia len pre potrebu bánk. „Držiteľom našich kariet, ktorí chcú vedieť presnú metodiku prepočtu, doporučujeme, aby sa obrátili na banku, ktorá im platobnú kartu vydala,“ vraví. Aj keď ani VISA ani MasterCard kurzy neposkytli, obe spoločnosti na svojich internetových stránkach majú kalkulačky na prepočet transakcií (kalkulačka Visa, kalkulačka MasterCard).

Každá banka ráta inak

Internetová banka mBank si pri zahraničných výberoch kdekoľvek na svete neúčtuje žiadne poplatky. Pri prepočtoch iných mien na euro využíva kurz spoločnosti VISA. „Pre transakcie mimo eurozóny môže byť použitý kurz VISA navýšený o 0 – 2 %,“ tvrdí mBank na svojej internetovej stránke. Aké je skutočné navýšenie, banka nedefinuje. Pri výbere 2000 českých korún vlani v septembri banka odrátala z účtu 80,28 eura. Podľa aktuálneho kurzu spoločnosti VISA pre deň, kedy prebehlo zúčtovanie, to znamená, že banka prerátala túto transakciu kurzom navýšeným o dve percentá, teda o možné maximum. Ak by kurz nebol nijako nenavýšený, klientovi by banka z účtu strhla o 1,58 eura menej.

Za platbu 2217 českých korún Slovenská sporiteľňa zase z účtu klienta strhla 88,54 eura. Namiesto oficiálneho kurzu spoločnosti MasterCard pre tento deň 25,1034 korún za euro bol pri prepočte použitý kurz 25,04 korún za euro. V prípade použitia oficiálneho kurzu, by klient ušetril asi 20 centov. Sporiteľňa na dve z troch otázok eTRENDU nevedela odpovedať, pretože banka podľa hovorcu Štefana Frimmera „momentálne nedisponuje kurzami spoločností VISA a MasterCard“. Banka vedela vyrátať iba koľko klientovi zaúčtujú za výber z bankomatu v USA kartou MasterCard, pretože jednou zúčtovacou menou tejto karty je aj dolár. To znamená, že banka doláre na eurá prepočíta vlastným kurzom.

VÚB banka vraví, že pri prepočte zahraničných transakcií na eurá využíva oficiálne kurzy kartových spoločností, ktoré majú zverejnené na svojich internetových stránkach. V prípade spoločnosti VISA je kurz navýšený o jedno percento, čo predstavuje konverzný poplatok.

Aj OTP Banka tvrdí, že pri prepočtoch využíva oficiálne kurzy kartových spoločností. „Suma transakcie môže byť navýšená o poplatky spoločnosti MasterCard Europe, respektíve spoločnosti Visa,“ povedala hovorkyňa banky Tatiana Jonáková. Ak by klient kartou Visa zaplatil 3. mája za nákup v Maďarsku 50-tisíc forintov, banka by mu strhla z účtu 188,76 eura, čo je o 1,7 eura viac ako pri použití kurzu Visa pre tento deň.

Koľko naozaj stoja výbery v zahraničí

Foto na titulke – SITA / AP