Ak chce spoločník previesť obchodný podiel na iného spoločníka alebo externú osobu, musia uzatvoriť zmluvu o prevode obchodného podielu. Právna úprava riešenia problému je zakomponovaná do ustanovení § 115 Obchodného zákonníka č. 513/1991 Zb. v znení neskorších predpisov. 

Zmluva o prevode obchodného podielu musí byť vyhotovená v písomnej forme, pričom v zmluve figurujú dve zmluvné strany: prevodca ako predávajúci obchodného podielu a nadobúdateľ ako kupujúci obchodného podielu. Podpisy obidvoch zmluvných strán musia byť úradne overené. 

Prevodca a nadobúdateľ môžu obchodný podiel predať za kúpnu cenu alebo bezodplatne previesť. Prevod obchodného podielu na externú osobu, ktorá doposiaľ nebola spoločníkom spoločnosti, musí akceptovať spoločenská zmluva. Vo väčšine prípadov sa na prevod obchodného podielu vyžaduje súhlas valného zhromaždenia, čo je poistka pre väčšinového spoločníka, aby vetoval vstup potenciálneho spoločníka do spoločnosti. 

Častá otázka klientov je, či v prípade prevodu obchodného podielu je potrebné vyhotoviť dodatok k spoločenskej zmluve o založení spoločnosti s ručením obmedzeným. Odpoveď je, že to nie je potrebné, pretože zmluvou o prevode obchodného podielu sa nepriamo novelizuje spoločenská zmluva v časti identifikácie spoločníkov a vyčíslenia peňažných vkladov spoločníkov v spoločnosti. 

Obligatórnou náležitosťou zmluvy o prevode obchodného podielu je klauzula, že nadobúdateľ pristupuje k spoločenskej zmluve o založení spoločnosti s ručením obmedzeným, a tým pádom sa stáva zmluvnou stranou a vstupuje do práv a záväzkov odchádzajúceho spoločníka. Pochopiteľne to platí pod podmienkou, že nadobúdateľ je nový partner a nebol dovtedy spoločníkom spoločnosti. 

Ak chce nadobúdateľ zaplatiť kúpnu cenu za prevod obchodného podielu v splátkach, prevodca si môže pohľadávku poistiť tak, že zaregistruje záložné právo na obchodný podiel spoločníka. Zmluva o zriadení záložného práva na obchodný podiel musí byť písomná a podpisy záložcu a záložného veriteľa musia byť úradne overené. 

Záložné právo na obchodný podiel vzniká zápisom do obchodného registra. Návrh na zápis/výmaz záložného práva je oprávnený podať ako navrhovateľ záložný veriteľ alebo záložca, nie samotná spoločnosť. 

Ak sa prevádza väčšinový obchodný podiel, vyžaduje sa súhlas správcu dane. Súhlas si musia vyžiadať obidvaja partneri: prevodca aj nadobúdateľ. Daňový úrad vydá súhlas vtedy, ak výška daňového nedoplatku neprevyšuje sumárne 170 €. Vyplýva to z § 54 zákona č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok) v platnom znení. Finančná správa vydá súhlas v lehote do 5 pracovných dní.

Za väčšinový obchodný podiel sa podľa zákona považuje aj 50 % obchodný podiel. Obchodný podiel sa vyčísľuje v zlomkoch alebo percentuálne. V zodpovedanej otázke ide o menšinový 40 % obchodný podiel spoločníka, kedy nie je potrebné k návrhu na zápis zmeny zapísaných údajov o spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra prikladať súhlas daniarov.  Na druhej strane je potrebné obchodnému registru predložiť ako prílohu písomné vyhlásenie spoločníka a nadobúdateľa o tom, že sa na neho nevzťahuje povinnosť vyžiadať si súhlas správcu dane.