Problémy a pády popredných bánk v USA a Švajčiarsku rozvírili hladinu. Po krachu amerických bánk Silicon Valley Bank (SVB), Silvergate Capital Corp a Signature Bank, ktorých klienti stratili dôveru v bezpečné uloženie peňazí, prišla kríza banky Credit Suisse. Vznikli obavy, či sa do problémov nedostanú aj ďalšie banky. Zrejme sú však neopodstatnené.
Európska centrálna banka (ECB) pred pár dňami zvýšila základný úrok o pol percentného bodu a vo zvyšovaní úrokov chce pokračovať. „Zabezpečíme cenovú stabilitu, návrat inflácie späť na dve percentá v strednodobom horizonte je bez diskusie,“ povedala šéfka ECB Christine Lagardová.
Do dôchodku až pred sedemdesiatkou? Pozrite si, ako menia politici penzie, ľudia sú v strese
Americká centrálna banka (Fed) najnovšie podľa očakávania zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov, zároveň však naznačila, že vzhľadom na najnovšie otrasy na finančných trhoch by mohla v procese zvyšovania sadzieb urobiť prestávku.
Otázkou zostáva, či sa môžu problémy v Európe, USA či v globálnej ekonomike ešte zhoršiť. A čo možno očakávať do ďalších týždňov či mesiacov? TREND sa na to spýtal odborníkov z praxe v ankete s dvomi otázkami.
1/ Môže byť problém so stabilitou amerických bánk začiatkom širšieho problému v globálnej ekonomike?
2/ Predpokladáte, že daná situácia zastaví alebo spomalí zvyšovanie sadzieb v USA alebo v eurozóne?
Vincent Mortier, šéf investícií francúzskej skupiny Amundi
1/ Od finančnej krízy sú veľké systémové banky dobre kapitalizované a vysoko regulované. Hlavne v Európe je bankový sektor v oveľa lepšom stave, a to hlavne vďaka prísnym regulačným nárokom. Aj keď je zlyhanie SVB pre trh negatívne, ide z našej strany skôr o individuálny prípad, než o systémový problém, ktorý by mohol ovplyvniť globálnu ekonomiku.
V porovnaní s krízou spôsobenou pádom banky Lehman Brothers nie je banka zadlžená a nemá žiadne relevantné globálne väzby. Dopad na banky by teda mohol byť skôr v podobe vplyvu na výnosovú trajektóriu, na ktorú sa v súčasnej dobe zameriavame. Celkovo však táto situácia prispieva k potrebe selekcie a diferenciácie medzi bankami.
2/ Pád SVB upozornil na potrebu starostlivo vyhodnotiť oneskorené dopady vyšších úrokových sadzieb, hlavne keď ide o nesystémové finančné inštitúcie a niektoré ďalšie nebankové finančné inštitúcie, kde chýba prísna regulácia.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?