Na Slovensko prišiel urobiť poriadok a očistiť meno finančnej správy od rany, ktorú jej zasadila vlaňajšia policajná akcia Božie mlyny. Pri nej zadržali bývalého šéfa kriminálneho úradu finančnej správy a jeho skupinu.

Bývalý šéf českej Finančnej správy Jiří Žežulka a súčasný prezident finančnej správy najnovšie plánuje zrušiť nepoctivcom obľúbený „šport“, a to prepisovanie firiem počas daňovej kontroly na „biele kone“. Obnovuje činnosť Daňovej kobry, chce upraviť účinnú ľútosť a daňovú medzeru v oblasti dane z pridanej hodnoty plánuje znížiť o 7,5 percentuálnych bodov do troch rokov. TREND sa porozprával o jeho aktuálnych plánoch a tzv. očistci, ktorým práve finančná správa prechádza.

V rozhovore sa dočítate aj to,

  • čo ho najviac zaskočilo pri nástupe na súčasnú pozíciu,
  • v čom sa líši fungovanie českej a slovenskej finančnej správy,
  • prečo je prepis firiem na biele kone na Slovensku národným športom,
  • prečo treba zmeniť účinnú ľútosť a ako ju správne nastaviť,
  • čo hovorí na benefity, ktoré podnikatelia označili len za kozmetické.

V rokoch 2002 až 2015 ste vystriedali viacero manažérskych pozícií v českej Finančnej správe (FS). Ako vyzerali vaše manažérske začiatky a čo vás viedlo k záujmu pracovať tam?

Bola to náhoda. Najskôr som pracoval v Nemecku. Vrátil som sa domov, vyštudoval som Českú poľnohospodársku univerzitu. V tom období som šiel poslať daňové priznanie mojej mamy na Finančný úrad v Žatci. Bol tam inzerát, že hľadajú pracovníka na pozíciu referent správy daní. Podarilo sa mi získať toto miesto.

Na Generálnom finančnom riaditeľstve v Česku ste potom viedli odbor riadenia rizík, neskôr ste boli zástupcom generálneho riaditeľa. Spoluzakladali ste daňovú kobru a podieľali ste sa na príprave daňovej legislatívy. Ako spätne hodnotíte toto obdobie?

Z môjho pohľadu to bolo také pionierske obdobie. Finančná správa sa v rokoch 2010 až 2011 nevedela brániť proti daňovým podvodom. Bojovali sme proti nim najmä v oblasti DPH a pohonných látok. Začali sme zavádzať nové postupy do práce finančnej správy a myslím, že sa nám darilo napredovať.

Máte cieľ – bojovať proti daňovým únikom aj vo vašej súčasnej pozícii?

Na Slovensku máme silné nástroje na to, aby sme dokázali odhaľovať daňové úniky, ale nie sme schopní v reálnom čase ich dohľadať. Teda reálne vykonať daňovú kontrolu, prípadne dorubiť daň. Vnímam danú situáciu podobne ako v Českej republike v roku 2010, keď sme začali bojovať proti podvodom.

V rokoch 2016 až 2020 ste pracovali pre súkromnú poradenskú firmu Apogeo ako manažér a partner v oblasti daňovej politiky a daňových sporov. Prečo ten skok zo štátnej sféry do súkromnej a teraz opäť do štátnej, ale na Slovensku?

Netreba za tým hľadať nič zásadné. Myšlienkovo sme sa vtedy nestreli s vtedajším ministrom financií a dnes už súčasným českým premiérom Andrejom Babišom. V roku 2015 som odchádzal preto, lebo som sa sám rozhodol, že vo finančnej správe už pre mňa nie je miesto.

Čo teda rozhodlo, že ste sa opätovne uchádzali o pozíciu prezidenta finančnej správy ale na Slovensku?

Vedel som, ako na tom slovenská finančná správa je. Sledoval som situáciu, mám tu množstvo kontaktov. Bola to pre mňa príležitosť vrátiť sa späť do štátnej správy.

Neobávali ste sa prísť do prostredia, ktoré nepôsobilo príliš dôveryhodne? Vlani bola zatknutá skupina, vrátane bývalého šéfa kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa...

Bola to výzva. Mňa napríklad veľmi prekvapilo , že podvodné firmy s pohonnými látkami, ktoré sa v roku 2013 stratili z českého trhu, sa objavujú aj tu. Bolo vidieť, že daňové úniky sme vtedy vytlačili len mimo Česka, teda na Slovensko a do Poľska.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa