Niečo podobné sme už zažili. Pred dekádou nám sľubovala aplikácia s názvom Second Life nový spôsob virtuálneho života s využitím avatarov na digitálne nakupovanie a komunikáciu.
Mnoho veľkých svetových značiek sa predbiehalo, aby si v novom prostredí otvorili svoje virtuálne obchody. Second Life nakoniec dlhý život nemal. Ruku na srdce, kto z vás, alebo vášho okolia využíval vlastného avatara? Tento alternatívny svet nakoniec neprilákal viac ako milión pravidelných užívateľov.
Za posledných šesť mesiacov sa vytvoril nesúlad medzi tým, ako korporátna Amerika hovorí o úsvite konceptu metaverza a jeho hodnovernosti, založenej na povahe výpočtového výkonu, ktorý bude potrebný na jeho dosiahnutie. Dostať sa až na koniec tunela tohto technologického experimentu bude vyžadovať obrovskú inováciu, podobne ako niekoľko desaťročné úsilie zmenšiť osobné počítače na veľkosť smartfónu.
Microsoft pred pár týždňami ohlásil skúpenie jedného z najväčších herných gigantov za 70 miliárd dolárov s cieľom vytvoriť novú, virtuálnu „hru na život“ s reálnymi prvkami.
14. februára zverejňovali manažéri najväčších fondov ich veľké investície v poslednom kvartáli minulého roka. Dozvedeli sme sa aj to, že Buffettov investičný fond Berkshire Hathaway nakúpil akcie práve tejto spoločnosti, jednej z najväčšej v hernom priemysle, za jednu miliardu dolárov, a to tesne pred ohlásením obrej akvizície Microsoftu.
Okolo metaverza sa teda strhol veľký humbuk. Internetoví giganti na jeho úspech veľa vsádzajú a spaľujú na jeho vývoj neuveriteľné desiatky miliárd dolárov. Technológie, ktoré uvedú nový druh biznisu do reality sa čoraz viac zhmotňujú. Bude to aj nová méta pre bežných investorov – a kam konkrétne zainvestovať?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?