Meno Jacka Bogla by mal poznať každý investor. Pravdepodobne nikto neovplyvnil investovanie viac ako on. Otec prvého indexového fondu založil svoju stratégiu na myšlienke jednoduchosti, nízkonákladovosti a dlhodobej disciplíne. Investovanie pomocou indexového fondu ponúka širokú diverzifikáciu, znižuje náklady na správu a eliminuje potrebu špekulácií.
Jack Bogle varoval pred špekulatívnym hľadaním nadpriemerných výnosov a odporúčal vlastniť trh ako celok namiesto nákupu jednotlivých akcií či sektorov. Podľa neho je špekulácia najväčším nepriateľom vytvárania dlhodobej hodnoty, pretože je založená na snahe predvídať krátkodobé pohyby, čo u väčšiny investorov vedie k slabým výsledkom.
Boglove tézy boli také úspešné, že pasívne spravované indexové fondy v roku 2019, viac ako 40 rokov po spustení jeho prvého pasívneho fondu, predbehli v objeme aktívne spravované fondy. V súčasnosti tvoria 55 percent objemu všetkých amerických akciových fondov.
Pasívne spravované fondy majú dve formy. Prvú tvoria podielové fondy, ktoré minimalizovali správu aktív a len kopírujú sledovaný index. Druhou sú ETF, ktoré sa obchodujú na burze a vďaka svojej veľkosti ponúkajú ešte nižšie náklady, možnosť preceňovania a obchodovanie v reálnom čase spolu s ďalšími výhodami. Preto väčšina pasívne spravovaných fondov má formu ETF.
Aktívne spravované ETF
V posledných rokoch však prichádza ďalšia veľká zmena. Mnohým investorom sa páčia nízke náklady a flexibilita súvisiaca s ETF, no majú záujem o omnoho rizikovejšie investovanie. Preto sa začali objavovať ETF, ktoré sa vracajú k myšlienke aktívnej správy. Ide o fondy, ktoré spravuje portfólio manažér na základe vlastnej stratégie, nie na sledovaní indexu. Ich výhodou voči aktívne spravovaným podielovým fondom je vysoká flexibilita a nízke náklady.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?