Investori od začiatku roka uzatvárajú stávky na rast akciového trhu a očakávajú dezinfláciu. Stávka im zatiaľ vychádza, akciové indexy prudko vzrástli a cenová horúčka spotrebného koša sa stlmila. Podľa Jamieho Dimona však investori môžu ostať nemilo prekvapení.

J. Dimon je americký miliardár, podnikateľ a bankár, ktorý je od roku 2005 predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom spoločnosti JPMorgan Chase. Predtým bol členom predstavenstva Federálnej rezervnej banky v New Yorku. Dimonovo čisté imanie sa odhaduje na 1,8 miliardy dolárov. J. Dimon bol jedným z prvých ľudí, ktorí predpovedali agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Fedu. Veril tiež, že Fed v roku 2022 zvýši úrokové sadzby viac ako štyrikrát, čo očakávali ostatní. Realita mu dala za pravdu, pričom Fed v roku 2022 skutočne zvýšil úrokové sadzby sedemkrát.

Investori v súčasnosti investujú, akoby sa nič nedialo, ale J. Dimon tvrdí, že budú veľmi prekvapení a mnohí z nich sa môžu znova popáliť. Takmer ročná kampaň proti inflácii dopomohla k tomu, aby mnohým investorom priháralo pod zadkom a spálili aj veľkú časť svojich akciových portfólií.

New York Stock Exchange Opens To Begin The Week
Neprehliadnite

Opatrnosť nie je na mieste. Akcioví býci majú našliapnuté a s Fedom bojujú ostrými

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell počas svojej minulotýždňovej tlačovej konferencie vyslovil jediné slovo, ktoré chceli investori počuť viac než čokoľvek iné - „dezinflácia" - a takmer všetko ostatné, čo potom povedal, ignorovali. Býčie správy z Fedu, aspoň v mysliach mnohých investorov, spolu so silnejšou ako očakávanou správou o zamestnanosti pomohli akciovému trhu v nasledujúcich dňoch pokračovať v raste.

Nepoučiteľní optimisti

Index S&P 500 sa od začiatku roka zvýšil o takmer osem percent a technologický Nasdaq poskočil o viac ako 16 percent. Investori opäť uverili potenciálu rastových akcií, ktoré viedli trhy počas pandémie, a dúfajú, že sa s rozvojom technológií umelej inteligencie a ústupom inflácie formuje nový býčí trh. Možno sa len formuje ďalšia investičná bublina.

Trh si užíva veľkú vlnu optimizmu, investori si všímajú klesajúcu mieru inflácie. Ďalšou vecou, ktorá čiastočne prispela k nadšeniu investorov, je oživenie čínskej ekonomiky. Napokon, investorom pomohlo udržať si optimizmus aj nedávne vyhlásenie samotného predsedu Fedu J. Powella, ktorý oznámil, že vidí prvé známky dezinflácie.

Čo je dezinflácia? Je to opak inflácie. Jednoducho povedané, ide o krátkodobé spomalenie miery inflácie. Niekedy sa tento termín používa aj pri krátkodobom poklese inflácie. Väčšinou však ide o spomalenie tempa rastu. Na rozdiel od inflácie a deflácie, ktoré vyjadrujú smer, dezinflácia vyjadruje rýchlosť.

George Ball, predseda investičnej spoločnosti Sanders Morris Harris, pre Fortune uviedol, že tohtoročná rely na akciách bola „odtrhnutá od ekonomického pozadia" a do veľkej miery ju poháňali retailoví investori . Tí nakupovali špekulatívne akcie, ktoré boli v roku 2022 rozdrvené.

„Súčasná sila trhu ignoruje signály Federálneho rezervného systému, že vyššie úrokové sadzby na dlhšie obdobie sú novým normálom," dodal G. Ball. Odvaha investorom, zdá sa, nechýba. Možno len majú krátku pamäť.

Naivita investorov?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa