Podľa ostatného prieskumu Bank of America – Global Fund Manager Survey – averzia investorov voči americkým akciám dosiahla v januári nový míľnik. Štyridsať percent investorov oslovených v prieskume banky uviedlo, že majú podváženú pozíciu voči americkým akciám, čo predstavuje najvyššiu úroveň od októbra 2005. Investori medzitým zvýšili svoje preferencie pre rozvíjajúce sa a európske trhy. Dvadsaťšesť percent respondentov uviedlo, že majú v portfóliách nadvážené akcie rozvíjajúcich sa trhov, zatiaľ čo desať percent opýtaných drží väčšinu akcií európskych firiem.

Nemecký index DAX, ktorý kopíruje vývoj akcií tridsiatich najväčších nemeckých firiem, sa nachádza len sedem percent od svojich historických maxím, referenčný francúzsky akciový index CAC je od svojho vrcholu vzdialený už iba päť percent a britský akciový index FTSE 100 začiatkom roka dokonca dosiahol nové historické maximum. Investičný sentiment sa v Európe nenápadne vrátil do pozitívnych nálad. Spôsobené je to aj tým, že európske akcie v predošlých rokoch nerástli tak prudko ako americké kvôli oveľa menšiemu zastúpeniu technologických firiem na európskych burzách.

Medzinárodným trhom teda nedominujú technologické spoločnosti s obrími valuáciami, ktoré ťahali americké akciové indexy nadol, keď sa zvýšili úrokové sadzby. Technologické akcie tvorili na konci roka 2022 približne 11 percent indexu MSCI All Country World, zatiaľ čo tento sektor predstavoval až 29 percent indexu S&P 500.  Najväčšími segmentmi medzinárodného indexu sú finančné a priemyselné spoločnosti.

Dvakrát do tej istej rieky

V USA je to príbeh opakujúcej sa platne. Tak ako praskla akciová bublina internetových spoločností pred dvadsiatimi rokmi, minulý rok sa zrútil technologický trh a mnohé firmy stratili aj viac ako polovicu hodnoty. Investori sa rozhodli, že dvakrát po sebe nevstúpia do tej istej rieky a tak teraz uprednostnili európske akcie, ktoré majú menšiu tendenciu naberať nezdravé bublinové úrovne.

Nedávne údaje o tokoch peňazí do podielových fondov tiež naznačujú odklon od USA. Podľa spoločnosti Refinitiv Lipper investori v druhom týždni tohto roka vložili do medzinárodných akciových fondov (mimo USA) 2,3 miliardy dolárov, čo je najväčší týždenný prílev od apríla minulého roka. Z fondov, kde sú zastúpené akcie amerických spoločností, medzitým v rovnakom období odčerpali 3,2 miliardy dolárov.

To, že európske akcie sa zotavujú oveľa rýchlejšie ako americké, možno  demonštrovať na príklade najväčšieho amerického leteckého prepravcu Delta Airlines. Jeho akcie za posledných šesť mesiacov vzrástli o 22 percent, pričom akcie nemeckej Lufthansy za to isté obdobie posilnili o 53 percent. Napriek tomu, akcie neamerických spoločností sa aj po nedávnej rely javia stále ako relatívne lacné.

Chamath Palihapitiya
Neprehliadnite

Miliardár Palihapitiya predpovedá, že technologickí lídri utrpia na úkor vševediaceho četu

Index MSCI All Country World, ktorý sleduje akcie rozvinutých a rozvíjajúcich sa trhov, stúpol  v roku 2023 o osem percent, čím zatiaľ prekonáva rast amerického benchmarkového indexu S&P 500 dvojnásobne. Za ostatné tri mesiace vzrástol medzinárodný akciový index o 21 percent, zatiaľ čo široký americký index o osem percent.

Investovanie s prižmúrenými očami

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa