Čína svojím rastovým potenciálom dlho lákala investičné záujmy zo všetkých kútov sveta. Avšak príchod pandémie covid zhmotnil domáce riziká do série udalostí, z ktorých sa bude čínske hospodárstvo zotavovať roky.

Regulačné zásahy, cenová deflácia a prepad domáceho realitného trhu predstavujú len vrchol ľadovca. Očakávania odrazu čínskeho rastu na pôvodné úrovne sú nízke. Napriek tomu rekordne lacné ocenenie hongkonského akciového trhu môže lákať investorov, ktorí vidia v nízkych cenách akcií príležitosť.

Vsádzať na Čínu však nie je príliš v kurze. Investori vedia, že najlepšie sa kupuje, keď v uliciach cítiť strach. Neistota podnecuje k hľadaniu alternatív, ktorými sa ukázali byť akcie európskych výrobcov luxusného tovaru. Tých reprezentuje index Stoxx Luxury 10.

Index svojím 15-percentným rastom v tomto roku výrazne prevýšil stagnujúci európsky benchmark Stoxx Europe 600. Podľa odhadov spoločnosti Barclays firmy pôsobiace v odvetví luxusnej textílie získavajú približne 26 percent príjmov z Číny. Investorom sa zjavne táto nepriama stávka na čínsku ekonomiku páči. Kúpou kvalitných európskych podnikov tak môžu benefitovať nielen z odrazu Číny ale aj kúpyschopnosti jej bohatej časti populácie.

„Európske akcie ponúkajú bezpečnejší spôsob expozície voči Číne. Väčšina európskych sektorov bude ťažiť z cyklického oživenia v krajine, ktoré nie je plne započítané v cenách akcií,” vysvetľuje Florian Ielpo, makrostratég v Lombard Odier Investment Managers.

Ostatné akciové sektory vystavené Číne, ako sú automobilky a zdravotníctvo, taktiež dosiahli lepšie výsledky než širší európsky index. Akcie automobiliek Mercedes-Benz a Volkswagen, ktorých takmer tretina zisku pochádza z Číny, od začiatku roka vzrástli o trinásť respektíve desať percent.

Niektorí stratégovia tvrdia, že za týmto rastom stoja prvé náznaky oživenia ekonomickej aktivity. S príchodom nového roka sa sektory služieb a stavebníctva v Číne rozbehli, pričom index nákupných manažérov nevýrobných podnikov dosiahol štvormesačné maximum. Výroba síce pokračovala v poklese, ale pomalším tempom ako v predchádzajúcom mesiaci.

Dokonca aj čínsky index CSI300, ktorý si zo svojho historického maxima spred troch rokov odpísal skoro polovicu hodnoty, nedávno začal po intervenciách Pekingu rásť. Od začiatku februára poskočil o približne desať percent.

The Shanghai Composite Index Rises 2.52%
Neprehliadnite

Čínske akciové indexy výrazne zlacneli. Zachraňuje ich domáca vláda, no stačiť to nemusí

Hodnota v luxuse

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa