Jeho dôvtip oslnil generácie investorov. Najbližší priateľ a dlhoročný obchodný partner Warrena Buffetta, miliardár a podpredseda Berkshire Hathaway, zomrel v utorok vo veku 99 rokov, mesiac pred svojimi stými narodeninami.
W. Buffettovi dlhé roky radil v investičných a obchodných rozhodnutiach a pomáhal mu vyše 50 rokov viesť holdingovú spoločnosť Berkshire Hathaway. Svoj prínos k pozoruhodnému úspechu tohto konglomerátu však často bagatelizoval, a zatiaľ čo W. Buffett bol tvárou firmy, Ch. Munger sa držal skôr v úzadí. Žiadny rovnocenný obchodný partner však nikdy nehral druhé husle lepšie ako Ch. Munger.
Munger: Na akciovom trhu už nie je nízko visiace ovocie. S Buffettom však držia kvalitné tituly
Dvojica sa prvýkrát stretla v roku 1959 na večeri v Omahe. Ch. Munger bol v tom čase obchodným právnikom v južnej Kalifornii, zatiaľ čo W. Buffett viedol investičnú firmu. Odvtedy zostali v kontakte a realizovali spolu mnohé investičné nápady. Ch. Munger sa v roku 1978 stal podpredsedom spoločnosti Berkshire Hathaway.
Buffettove alter ego
Všetci poznajú „veštca z Omahy“, W. Buffetta, ktorého akcionári každoročne zbožne počúvajú, keď sa vyjadruje k situácii na finančných trhoch. A potom tu bol Ch. Munger, jeho partner, alter ego a investičný komplic. Jeho názory si bral ostrieľaný W. Buffett k srdcu.
Ľudia príliš počítajú a málo premýšľajú
Ch. Munger bol známy svojím unikátnym investičným prístupom, ktorý zdôrazňoval dlhodobý pohľad, hodnotové investovanie a dôležitosť kritického myslenia. Jeho myšlienky o „okruhu kompetencií,“ čo znamená investovať len do oblastí, ktorým dobre rozumiete, a „sieti mentálnych modelov,“ čo je proces systematického rozhodovania, boli a natrvalo ostanú pre investorov inšpiráciou a mantrou k investičným rozhodnutiam.
Úspešný investor bol tiež známy svojím ostrým zmyslom pre humor a priamočiarymi prejavmi, kde si nebral servítku pred ústa.
„Charlie ma naučil veľa o oceňovaní podnikov aj o ľudskej povahe,“ povedal o ňom W. Buffett v roku 2008, pričom zásluhy svojho obchodného partnera aj dlhodobo vyzdvihoval.
Vzájomný rešpekt a úcta
Nadaný investor, ktorého osobný majetok sa odhaduje na 2,5 miliardy dolárov do posledného dychu pracoval po Buffettovom boku.
Choď spať inteligentnejší, ako si sa zobudil
„Berkshire Hathaway by nemohla dosiahnuť svoje súčasné postavenie bez Charlieho inšpirácie, múdrosti a angažovanosti,“ povedal W. Buffett. Veštec z Omahy vždy pripisoval Mungerovi zásluhy za to, že ho posunul za hranice jeho prvých stratégií hodnotového investovania k nákupu veľkých spoločností.
W. Buffett v roku 2015 povedal: „Charlieho názory na kúpu firiem ukončila moju snahu o investovanie do „ohorkov cigár“ – priemerných spoločnosti za výhodné ceny – a presvedčil ma, že budeme kupovať skvelé podniky predávajúce sa za rozumné ceny“. Dodal: „Charlie naliehal na tento kurz už niekoľko rokov, ale ja som sa pomaly učil“.
W. Buffett svojho spoločníka obdivoval pre jeho „zanietenú zúrivosť“ pri odmietaní potenciálnych investícií, vrátane tých, ktoré by W. Buffett sám urobil. Na druhej strane, Ch. Munger, ktorý bol fascinovaný technológiami, tlačil aj technofóbneho Buffetta do veľkých stávok na BYD, čínskeho výrobcu batérií a elektrických vozidiel, alebo do kúpy akcií spoločnosti Iscar, izraelského výrobcu obrábacích strojov.
Snažím sa zbaviť ľudí, ktorí vždy sebavedome odpovedajú na otázky, o ktorých nemajú v skutočnosti vedomosti
„Charlie ma neskutočne sformoval,“ povedal W. Buffett v roku 1988. „Keby som počúval iba Bena [Grahama], bol by som oveľa chudobnejší“. Berkshire Hathaway „bolo postavené podľa Charlieho plánu a pravidiel,“ priznal. Buffettova pravá ruka dotlačila miliardára ku kúpe firmy, ktorá ho neskôr inšpirovala k investovaniu do dnes jedného z najväčších gigantov amerického priemyslu. Táto spoločnosť generuje len na dividendách konglomerátu stovky miliónov dolárov ročne.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?