Možno nie je príliš prehnané tvrdiť, že pokračovanie akciovej rely v technologickom sektore bude závisieť od toho, či spoločnosť Nvidia pri reportovaní hospodárskych výsledkov tento týždeň prekoná očakávania Wall Street.
Akcionári dizajnéra čipov by sa však mali pozerať za horizont krátkodobej eufórie. Pri investovaní do rýchlo rastúcich technologických firiem sa nestačí uspokojiť len s prudkým rastom základných finančných ukazovateľov, ale vidieť najmä potenciálne konkurenčné hrozby.
Wall Street očakáva, že dominantné postavenie Nvidie v oblasti dodávok čipov používaných na trénovanie systémov umelej inteligencie sa potvrdí aj pri tohto týždňovom reportovaní výsledkov. Tržby Nvidie sa v poslednom kvartáli 2023 oproti poslednému štvrťroku 2022 viac ako strojnásobia, a dosiahnu viac ako 20 miliárd dolárov, očakávajú analytici. Rovnako aj výrazný medziročný rast čistého zisku, a to až o 400 percent.
Ten zvýšil hodnotu akcií za posledných 12 mesiacov približne o 220 percent, čím trhová kapitalizácia spoločnosti Nvidia vzrástla na viac ako bilión dolárov. Akcie čipového giganta za prvých 50 dní tohto roka dosiahli takmer rovnako veľký percentuálny zisk. Na trhovej hodnote firmy sa prejavil nárastom vo výške približne 560 miliárd dolárov.
Náznaky poklesu
„Očakávame ďalšie silné výsledky, ale myslíme si, že investori tento krátkodobý nárast do veľkej miery už nacenili,“ myslí si Chris Rolland, analytik spoločnosti Susquehanna. „Možnosť pozitívneho prekvapenia je skutočne diskutabilná“.
Daniel Newman, generálny riaditeľ spoločnosti The Futurum Group, poznamenal, že údaje naznačujú, že Nvidia môže mať v súčasnosti od 98 do 99 percent trhového podielu v oblasti grafických procesorov alebo GPU používaných na trénovanie umelej inteligencie. Takáto úroveň dominancie v špecifickom prostredí, kedy sa na téme AI chcú priživiť desiatky iných spoločností, dá udržať len ťažko.
Náznaky ochoty narušiť vedúce postavenie spoločnosti Nvidia v oblasti čipov pre umelú inteligenciu sa množia. Investičná skupina SoftBank, ktorú založil a stále vedie legendárny Japonec Masayoshi Son, zvažuje vytvorenie podniku na výrobu čipov v hodnote 100 miliárd dolárov. Svojský technologický vizionár, ktorý často krát neváhal naliať miliardy dolárov do rôznych startupov, je pri chuti aj teraz, najmä po raketovom raste akcií výrobcu čipov Arm, v ktorej má Son 90-percentný podiel. Akcie Armu sa od minuloročného vstupu na burzu takmer strojnásobili.
Tempo nárastu Sonovho majetku radí japonského miliardára medzi 30 najbohatších ľudí sveta, ktorých prírastky sleduje Bloomberg Billionaires Index. Hodnota 66-ročného zakladateľa SoftBank Group je 15,1 miliárd dolárov, pričom koncom minulého roka dosahovala 11,3 miliárd dolárov.
Preteky v zbrojení AI budú neúprosné tak pre samotné firmy, ale aj pre bežných investorov. Podľa Victora Galliana, nezávislého analytika, ktorý publikuje na portáli Smartkarma, je súčasná úroveň ocenenia spoločnosti Arm nebezpečná najmä pre bežného investora. Pomerový ukazovateľ ceny akcií k budúcim ziskom je až 84, pričom Nvidia sa obchoduje za menej ako polovičný násobok ceny k perspektívnemu zisku. Kirk Boodry zo spoločnosti Astris Advisory tiež poznamenáva, že ocenenie spoločnosti Arm je už teraz „do očí bijúce.“
Prestal hodnotiť makroekonomické scenáre. Jeho fond dosahuje lepšie výsledky ako celý trh
Japonské eso v rukáve
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?