Vlajkový fond Cathie Woodovej obchodovaný na burze ARK Innovation ETF zrušil začiatkom januára celý svoj podiel v spoločnosti Nvidia (750-tisíc akcií). Následne sa však dostavilo šialenstvo okolo umelej inteligencie, ktoré spôsobilo prudký nárast akcií veľkých technologických firiem vrátane Nvidie, ktorá z celého boomu okolo AI vyťažila suverénne najviac.
Len za minulý týždeň vystrelili jej akcie o 24 percent po tom, ako firma predpovedala tržby v tomto štvrťroku na úrovni 11 miliárd dolárov. To je o 53 percent viac, ako očakávali analytici.
Technologický index Nasdaq 100 v posledných týždňoch spevnil o stovky miliárd dolárov, vrátane minulotýždňového 190-miliardového obratu akcií Nvidie. Nasdaq 30-percentným tohtoročným nárastom výrazne prekonal ostatné indexy uprostred tlejúcich obáv z rastúcich úrokových sadzieb a recesie.
Sedem najväčších technologických akcií, medzi ktoré okrem Nvidie patria aj spoločnosti Microsoft, Apple, Alphabet, Amazon, Meta Platforms a Tesla, si počas posledných piatich dní pripísali spolu hodnotu 454 miliárd dolárov.
Od januára vzrástla veľká sedmička o impozantných 43 percent, čo je takmer päťnásobok priemerného zisku indexu S&P 500. Ostatných 493 akcií z benchmarkového indexu sa od začiatku roka zhodnotilo len o jedno percento.
V zisku aj bez Nvidie
Investorov vo Woodovej ospevovanom a zároveň kritizovanom ETF fonde zameranom na najhorúcejšie technologické inovácie tak jeho zakladateľka odstavila od tohtoročného bleskového 160-percentného nárastu akcií Nvidie.
Napriek tomu, že Woodovej inovačné ETF sa nezúčastnilo na tomto bezprecedentnom rastie, tento rok posilnil o 25 percent, čím prekonal 9,4-percentný nárast indexu S&P 500.
Ošiaľ okolo umelej inteligencie má na Wall Street zatiaľ jednoznačného víťaza
Odkedy sa C. Woodová zbavila akciovej pozície v Nvidii, trhová kapitalizácia výrobcu čipov vzrástla o približne 560 miliárd dolárov.
Investorka obhajovala rozhodnutie svojej firmy opustiť Nvidiu tým, že cyklus rozmachu a pádu v odvetví počítačových čipov predstavuje riziko. Vo februári, keď sa Nvidia obchodovala za 234 dolárov za akciu, čo bola cena rovnajúca sa 50-násobku budúcich ziskov, C. Woodová uviedla, že ocenenie bolo „veľmi vysoké“.
„Nvidia sa nám páči, myslíme si, že to bude dobrá akcia. Je prehnane ocenená, aj keď je to spoločnosť, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou,“ povedala investorka vo februári pre CNBC. „Pre náš vlajkový fond, v ktorom sme konsolidovali akciové pozície smerom k menám s najlepším pomerom možného výnosu a súčasného ocenenia, predaj akcií Nvidie súvisel čiastočne s ocenením.“
C. Woodová je dlhoročnou fanúšičkou spoločnosti Nvidia, ale jej presvedčenie o tejto akcii občas kolísalo.
Láska od začiatku
Keď ARK v roku 2014 prvýkrát spustil svoju činnosť, výrobca čipov bol jedným z jeho hlavných podielov. Od založenia fondu sa Nvidia podieľala na celkovom 112-percentnom zisku fondu 15 percentami. Od založenia ARK Innovation ETF prispeli k jeho celkovému výnosu viac len spoločnosti Tesla, Grayscale Bitcoin a Invitae.
Ikonická investorka naznačila, čo bude v jej portfóliu „ďalšia Nvidia“. V hľadáčiku má inú spoločnosť, ktorá by mala ťahať jej inovačný ETF fond nahor.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?