Po veľkom čínskom stimule z konca týždňa medzi investormi ďalej klesli obavy z príchodu recesie a akcie sa dostali na nové rekordné úrovne. Dlhopisy však ukazujú opačný obraz. Podľa indikátora newyorského Fedu, založeného na rozdiele medzi 10-ročnými a 3-mesačnými dlhopismi, je pravdepodobnosť recesie v americkej ekonomike na úrovni 62 percent. Ide o najvyššie číslo od začiatku 80. rokov.

New York Stock Exchange Opens On Monday Morning
Neprehliadnite

Akcie sú na nových rekordoch v čase znižovania sadzieb. Bude to tentokrát iné?

Obavy z čiernej labute

Dôvodom je deinverzia výnosovej krivky amerických štátnych dlhopisov. Inverzia, keď krátkodobé úrokové sadzby boli vyššie ako dlhodobé, trvala dva roky. Teraz však nastal obrat a 2-ročné výnosy opäť poklesli pod 10-ročné výnosy. Všetky posledné štyri recesie (2020, 2008, 2001 a 1990) nastali iba niekoľko mesiacov po tejto udalosti.

Mark Spitznagel, CIO hedžového fondu Universa, to berie aj tentoraz rovnako vážne. Podľa neho ide o kľúčový indikátor recesie a prudký pokles akcií je blízko. „Odpočítanie sa skutočne začína, keď sa krivka prevráti, a teraz sme tu," povedal pre Reuters.

Universa je fond, ktorého zámerom je zarobiť v časoch najväčších turbulencií. Pri zostavovaní stratégie mu pomáhal aj autor konceptu čiernej labute Nassim Taleb. Investičný riaditeľ fondu M. Spitznagel už v novembri minulého roka tvrdil, že so znížením sadzieb sa odštartuje veľký akciový prepad.

„Hodiny tikajú a sme v teritóriu čiernych labutí," povedal. Recesia by podľa M. Spitznagela mohla nastať už tento rok a donútiť Fed agresívne znižovať úrokové sadzby a opäť zaviesť kvantitatívne uvoľňovanie. „Silno cítim, že QE sa vracia a sadzby sa opäť dostanú k okoliu nuly".

Jeho investičný fond Universa, s aktívami pod správou v hodnote 16 miliárd dolárov, by výrazne zarobil na veľkej finančnej volatilite, podobne ako v roku 2020. A najmä v prípade, ak by prepad akcií bol tak veľký, ako M. Spitznagel predpovedá.

Veľkosť ďalšej úverovej krízy by mohla byť podobná „veľkému krachu“ v roku 1929, ktorý spustil globálnu recesiu, povedal. Fed v posledných dvoch rokoch zvýšil sadzby, ktoré zasiahli „bezprecedentný dlhový komplex... Preto čakám krach, ktorý sme nezažili od roku 1929".

Michal Májek
Neprehliadnite

Michal Májek: Začiatok cyklu znižovania úrokových sadzieb môže byť príležitosť aj danajský dar

Vysoká šanca recesie

Obchodným modelom hedžového fondu Universa je lákať investorov s cieľom ochrániť sa pred významnou volatilitou, a preto jeho predikcie nemusia vyznievať nestranne. Avšak v tomto týždni výrazne zvýšila stávku na recesiu aj hlavná analytička Bloombergu pre USA, píše Business Insider.

Existuje 70-percentná šanca, že americká ekonomika už je v recesii alebo k nej smeruje v najbližších mesiacoch, povedala Anna Wongová. Väčšina investorov podľa nej ignoruje nárast miery nezamestnanosti, na ktorý poukazuje aj Claudia Sahmová.

Jej zvýšenie o 0,5 percenta, ako ho stanovila C. Sahmová, je podľa A. Wongovej príliš konzervatívne. Už nárast o 0,33 percenta veští problémy. Prvá fáza recesie nastáva s malým nárastom nezamestnanosti, ktorému nikto neprikladá väčší význam. Avšak takto to býva pri všetkých recesiách.

Potom v ďalšej fáze príjmy firiem klesajú, vznikajú voľné kapacity a spoločnosti sa „musia uchýliť k prepúšťaniu. A to sa zvyčajne stane dva štvrťroky po vzniku recesie". V súčasnosti však problémy maskujú bohatší Američania. Míňajú na základe rastúceho efektu bohatstva z dôvodu vysokých cien akcií a nehnuteľností.

„Môj odhad je, že ak by došlo ku korekcii akciového trhu, potom by sme boli svedkami relatívne rýchleho poklesu spotreby," dodala A. Wongová. Naznačila negatívnu spätnú väzbu medzi ekonomikou a výškou hodnoty aktív.

Na snímke slovenský ekonomický analytik, freediver, spoluzakladateľ protrhového think tanku INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz a autor bestselleru Zlé peniaze, Juraj Karpiš.
Neprehliadnite

Juraj Karpiš: Nové rekordy zlata sú vysvedčením zlých peňazí

Boomeri pridajú plyn poklesu akcií

Zhoršujúca sa ekonomika spôsobí pokles akcií, ktorý následne spôsobí ďalšie zhoršenie ekonomiky pre zníženie efektu bohatstva. Tento problém sa však nespôsobia iba bohatí jedinci, ale aj najbohatšej generácie Američanov – boomerov narodených po druhej svetovej vojne.

To, čo ich spravilo bohatými, je vlastníctvo nehnuteľností a veľkého objemu akcií v penzijných fondoch. Boomeri vlastnia 42 percent všetkých nehnuteľností a 54 percent všetkých akciových fondov či jednotlivých akcií.

Avšak to, čo z nich spravilo bohatých, zároveň vytvára riziko finančnej nestability, tvrdí Brij Khurana, portfólio manažér v spoločnosti Wellington Management. Už aj mierna korekcia cien aktív by mohla vystrašiť starších Američanov natoľko, že by obmedzili výdavky, čím by ohrozili ekonomický rast, povedal pre Business Insider.

Z pohľadu ekonomiky sú boomeri skupinou, ktorá spotrebováva najviac, no pokiaľ by hodnota aktív poklesla, klesne aj ich pocit bohatstva. Ich investičný horizont je krátky, a preto môžu začať panicky predávať akcie a nakupovať dlhopisy už pri prvých väčších problémoch.

Shanghai Stock Exchange
Neprehliadnite

Obavy o čínsku defláciu spustili najväčší rast akcií od finančnej krízy. Bude to tentoraz iné?

Aj o téme čiernych labutí budeme hovoriť na našej konferencii Investičné TRENDY 2024

Investičné TRENDY 2024
Zdroj: TREND