Už nemožno len pasívne čakať na spoločné energetické riešenia z Bruselu, ktoré môžu trvať ďalšie a ďalšie týždne. Spúšťame pomoc pre malých živnostníkov, stredné podniky i priemyselné fabriky, aby ich enormné ceny energií nepotopili. Touto cestou sa v uplynulých dňoch pustila česká vláda na čele s premiérom Petrom Fialom.

Tá slovenská v tomto smere riadne zaostáva. Na septembrovú aj októbrovú schôdzu NR SR majú ísť zákony na pomoc ľuďom s energiami. Lenže žiadne z nich doteraz nikto nevidel. Nový minister hospodárstva Karel Hirman už médiám už avizoval, že niektoré opatrenia v tejto oblasti nie sú dostatočne pripravené a iné sú iba na začiatku.

K. Hirman však vyhlásil, že plánuje zaviesť cenové stropy podľa českého vzoru. Výhodou takéhoto riešenia je, že sa má týkať nielen domácností, ale aj samospráv, nemocníc a štátnych úradov. Na stole vlády ležia aj cenové stropy pripravené jeho predchodcom Richardom Sulíkom.

Na snímke zľava predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a minister hospodárstva SR Karel Hirman  počas 71. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 13. septembra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Firmy prehrávajú boj s časom. Heger neťahá za energetickú brzdu, trh balansuje na hrane pohromy

Tie však cielia primárne na domácnosti, ktorým exminister sľúbil nižšie ceny elektriny aj plynu. Legislatívne však nie je dotiahnuté nič. „V Česku prijali systémové riešenie, ktorému sa budeme chcieť takmer určite blížiť aj u nás,“ spresnil K. Hirman. Pre Slovensko by to znamenalo hlavne rozšírenie ochrany pred vysokými cenami energií okrem domácnosti aj na odberateľov z radov firiem či štátnych úradov.

Firmy majú jasno, treba konať hneď

Tuzemskí podnikatelia však stále netušia, čo presne pre nich štát chystá. Vláda tieto informácie nepochopiteľne tají, skôr sa zdá, že jednoducho nemá nič pripravené.

„Rezort hospodárstva ešte na konci augusta deklaroval prípravu schém z dočasného rámca EÚ pre kompenzácie zvýšených nákladov na energie firmám. Doteraz ale žiadne schémy nepredstavil. Úrady napríklad deklarovali, že existuje priestor pre úpravu technických poplatkov a spotrebných daní z elektrickej energie,“ vymenúva pre TREND generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Miriam Bellušová. Ani tieto návrhy však zatiaľ nikto nevidel.

České návrhy sú cestou, o ktorej sa už dlhšie snažíme presvedčiť vládu, hovorí predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. „Z čakania na rozhodnutie Európskej únie sa u nás stalo klišé na neriešenie jedného z hlavných problémov súčasnosti. Pripomína mi to tak trochu čakanie na Godota,“ dodal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa