Rastúci tlak na americký dolár vyústil do masívneho výpredaja mien rozvíjajúcich sa krajín, najväčšieho od začiatku prudkého zvyšovania úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom pred dvoma rokmi. Index JPMorgan, ktorý sleduje vývoj týchto mien, za posledné tri mesiace stratil viac než päť percent svojej hodnoty. 

„Pokles je rozsiahly a postihuje viacero regiónov, pričom v tomto štvrťroku oslabilo voči doláru najmenej 23 mien sledovaných agentúrou Bloomberg,” uvádza magazín Financial Times

Posilňovanie dolára odráža rastúce obavy investorov z možného eskalovania globálnych obchodných konfliktov. Očakáva sa, že Donald Trump po nástupe do funkcie zavedie vyššie clá a uvoľní rozpočtovú politiku, čo môže viesť k ďalšiemu zvýšeniu inflácie v USA. 

Zmes negatívnych správ 

Mexické peso a čínsky jüan oslabili v tomto štvrťroku o 2,1 percenta, respektíve 3,7 percenta v porovnaní s dolárom. Juhoafrický rand, často považovaný za barometer nálady investorov v rozvíjajúcich sa ekonomikách, stratil od konca septembra približne 2,4 percenta. Pozitívne výnosy zaznamenali len investície do mien krajín považovaných za vysoko rizikové, ako je Turecko a Argentína. 

Pozornosť pritiahol aj brazílsky real, ktorý dosiahol historické minimum a prekonal hranicu šiestich reálov za dolár. Investorov znepokojujú tamojšie vládne sľuby, ktoré trhy považujú za nedostatočné na stabilizáciu meny a ekonomiky. 

„Ekonomická situácia v týchto krajinách je zložitá. Na mnohé meny vplývajú špecifické problémy, ako vysoká inflácia, politická nestabilita či zhoršujúce sa obchodné podmienky,” vysvetľuje Thierry Wizman, globálny devízový stratég spoločnosti Macquarie. 

Rast amerického dolára pritom znehodnocuje aj euro, čo má nepriaznivý vplyv na meny strednej a východnej Európy, ako sú poľský zlotý a maďarský forint. 

„Zdá sa, že menšie ekonomiky momentálne neponúkajú dostatočne presvedčivý investičný príbeh. Výpredaj mien rozvíjajúcich sa trhov opäť oživil investičný naratív, ktorý tvrdí, že neexistuje lepšia alternatíva k investovaniu v USA,” konštatuje Ed Al-Hussainy, stratég v spoločnosti Columbia Threadneedle Investments. 

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Silné euro a slabší dolár. Trhy sa pripravujú na zmenu fiškálnej disciplíny v USA