Finančný trh je už pár dní v šoku a nervozita, ktorá teraz vládne v Amerike, sa prenáša aj k nám do Európy. V USA totiž už znova padlo zopár bánk. Prvou bola banka Silvergate Capital, ktorá poskytovala služby kryptomenovým firmám a išla do dobrovoľnej likvidácie.

Tou druhou, ktorá rozvírila hladinu pred týždňom, bola Silicon Valley Bank. Jej pád bol najväčším krachom banky od finančnej krízy v roku 2008. Tretiu banku, Signature Bank s vkladmi za viac ako 88 miliárd dolárov, zatvorili americké úrady pred pár dňami. Investori sa obávajú dominového efektu a pádu ďalších inštitúcií, nielen v USA.

V USA skrachovala Silicon Valley Bank.
Zdroj: Profimedia

Niektorým pozorovateľom pripomína situácia začiatok finančnej krízy z roku 2008, keď ako prvé skrachovali bankové inštitúcie Bear Sterns a Lehman Brothers. Ale sú tu aj rozdiely.

„Roky pred finančnou krízou banky podnikali veľmi rizikovo, poskytovali hypotéky naozaj každému a boli relatívne slabo kontrolované, takže držali kopec cenných papierov, ktoré boli nekvalitné, z čoho vznikol problém,“ pripomenul Tomáš Vranka, analytik finančnej spoločnosti XTB.

New York - Na snímke pobočka banky Signature Bank 12. marca 2023 v New Yorku.
Zdroj: Bobby Caina Calvan

„Tentoraz bola situácia iná, všetky tri banky boli špecifické. Jedna sa zameriavala na kryptoburzy, ktoré mali problémy, druhá na financovanie startupov, pri ktorých prišiel útlm, a tretia na bohatú klientelu,“ doplnil analytik. Dominový efekt celého bankového sektora je preto málo pravdepodobný.

Aj tak sa vynára viacero otázok pre investorov. Je dobre ďalej investovať do akcií, alebo sa im treba vyhnúť? Ktorým typom investícií táto situácia praje? TREND sa na to pozrel bližšie vo fotostory.