Kríza očisťuje trh a ukazuje slabé firmy. Na povrch tak môžu vyplávať aj podvodníci, ktorí žili z toho, že im neustále pribúdali peniaze od nových investorov. To môže zasiahnuť aj poctivé firmy, ktoré následne môžu mať problém s vyplácaním investorov. „Koronakríza môže spustiť špirálu. Stačí, že sa niečo podobné stane dvom, trom firmám,“ tvrdí v rozhovore pre TREND spolumajiteľ a krajský riaditeľ spoločnosti Sophistic Pro Finance Radoslav Valko.
V rozhovore sa dočítate:
- Či je kríza hrozba, alebo príležitosť
- Prečo pri korporátnych dlhopisoch hrozí pyramídová hra aj firmám, ktoré nemuseli mať zlé úmysly
- Ako rozpoznať ponuky rizikových firiem
Ako ovplyvnila finančná kríza sprostredkovateľský trh?
Profesionálne som zažil aj krízu v roku 2009, no táto je v porovnaní s ňou rozdielna. Spoločným menovateľom obidvoch je strach. Avšak, kým krízu v roku 2009 sprevádzal strach s ekonomickým základom a ľudia prestali veriť bankám i kontaminovanému bankovému sektoru, teraz majú ľudia strach z nehmatateľného vírusu. Strach začína zabraňovať obehu peňazí, ľudia si ich nechávajú u seba, lebo myslia na horšie časy.
Keďže finančné sprostredkovanie sa presúva do online sveta, súčasná kríza nás, chvalabohu, výraznejšie nezasiahla. Najciteľnejší rozdiel bol len v tom, že sme nerealizovali fyzické stretnutia, s klientmi sme komunikovali cez aplikácie. To pre stabilných sprostredkovateľov problém nebol, nováčikovia však museli prekonávať prekážku prvého stretnutia. Finančné sprostredkovanie nemalo v minulosti dobrú povesť a hoci sa k tomu pridal ešte strach z ochorenia, celkovo to trh podľa môjho názoru výrazne nezasiahlo.
Kríza je šanca
Je kríza skôr investičná príležitosť, alebo ohrozenie? Peniaze niekam investovať môže byť lákavé, na druhej strane je veľká neistota a mnohí ľudia by mohli potrebovať peniaze na zvládnutie ťažších časov.
Každá kríza raz skončí. Aj súčasný pokles hrubého domáceho produktu je dočasný a opäť príde rast. Krízu preto vnímam ako príležitosť, ktorú ale nie každý dostane. V týchto ekonomicky náročných situáciách sa roztvárajú nožnice. Inými slovami: bohatí bohatnú, chudobní sú ešte chudobnejší. A to preto, že chudobní ľudia nemajú zdroje na to, aby investičnú príležitosť využili vo svoj prospech. Bohatí načrú do svojich rezerv a nakupujú to, čo chudobní v strachu predávajú a kupujú to lacnejšie ako za normálneho stavu.
Ak je teda súčasná situácia skôr príležitosťou, existuje v súčasnosti relatívne bezpečná investícia?
Na investície je potrebné nazerať z dvoch rôznych hľadísk. Tým prvým je riziko podvodu. Ešte i dnes, aj keď v porovnaní s minulosťou je takýchto firiem výrazne menej, vznikajú firmy, ktorých jediný cieľ je oklamať investorov a peniaze im nevyplatiť. To je príklad spoločností BMG Invest a Horizont. Druhý rozmer rizika je to, či investícia prinesie očakávaný výnos. Najbezpečnejšie sú termínované vklady, lenže ich výnosnosť je mizerná.
Dá sa za atraktívnu investíciu považovať všetko, čo porazí infláciu?
Áno, je to už produkt, ktorý má atribúty dobrej investície.
Kde má človek začať, keď má rádovo tisíce eur a chcel by ich zhodnotiť?
Najskôr musí získať prehľad v tom, aké produkty by mu mohli doručiť zaujímavý výnos. Následne by si mal investície rozdeliť do dvoch kategórií. Poznáme regulované a neregulované investície.
Bežnému človeku, ktorý nemá skúsenosti s investovaním, nikdy neodporučím neregulované cenné papiere. Odporúčam mu len regulované, a to najmä preto, že na ne má dosah štát, alebo nejaká organizácia, napríklad burza. Takých cenných papierov je tu veľa.
Sú tu napríklad podielové fondy, ktoré zároveň patria k najbezpečnejším z pohľadu odolnosti voči podvodom. V ich prípade vidím jedinú možnosť podvodu v tom, že by klient poslal peniaze niekomu, kto by sa vydával za obchodníka s cennými papiermi, no ten by už peniaze neposlal do inštitúcie, kde sa nakúpia cenné papiere. Opornou chrbticou investovania v podielových fondoch je garančný fond. Vďaka nemu hrozí investorom maximálne riziko poklesu hodnoty majetku, ktoré môže byť len virtuálne - ak počkáme na opätovný nárast.
Ďalšou vhodnou možnosťou investovania sú ETF fondy. Z pohľadu poplatkov sú lacnejšie a pri správnom nastavení sa nemusí ani platiť daň z výnosu. [Príjem z predaja cenných papierov je oslobodený od dane z príjmov fyzickej osoby, ak cenné papiere obchodované na burze vlastnil investor aspoň jeden rok - pozn. TREND]. Samozrejme, riziko výkyvu hodnoty v určitom časovom horizonte existuje aj tu.
Pozor na pyramídové schémy
Cenné papiere, či už regulované alebo neregulované, vydávajú aj jednotlivé firmy. Ako si vybrať firmu, do ktorej investovať, keď v podstate kríza dostala do problémov úplne každého?
Nemyslím si, že sa nedá rozpoznať rozdiel medzi spoločnosťami. Existuje množstvo verejne dostupných zdrojov, ktoré nám môžu mnohé napovedať. Faktom však je, že tak ako vždy, aj táto kríza vyčistí trh. Problémy môžu začať mať aj zdravé firmy, predovšetkým však tie, ktorým štát zakázal podnikať. Ide teda napríklad o reštauračný biznis. Tieto spoločnosti by mali byť odškodnené, do problémov nedostali vlastnou vinou.
K tomu smerujem. Aj reštaurácia sa môže v dobrej viere, že záväzky splní, rozhodnúť vydať dlhopis.
Môže, ako koniec-koncov každá iná firma. Keď potom táto spoločnosť skrachuje, z korporátneho dlhopisu nezostane nič. To je reálne riziko korporátnych dlhopisov. Tento cenný papier totiž nesie oba spomínané druhy rizika. Investor nemusí získať očakávaný výnos a zároveň tu existuje aj hrozba, že už od začiatku ide o podvod.
Aktuálne musela spoločnosť Arca Capital informovať investorov, že im nevyplatí zmenky. Pripisujete to kríze? V čom vidíte zlyhanie?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?