Slovenská startupová scéna stále zaostáva za európskym priemerom – na Slovensku je len 93 startupov na milión obyvateľov a investície do rizikového kapitálu dosahujú iba 12 eur na obyvateľa, čo je výrazne pod európskym priemerom. Tento nedostatok podpory a financovania robí rast startupov v našich podmienkach náročným. „Naším cieľom je nielen poskytovať financie, ale aj vytvárať podmienky pre rast inovatívnych firiem a posilňovať startupový ekosystém na Slovensku. Verím, že tak ako všetky naše doterajšie investície, aj tá, na ktorej aktuálne intenzívne pracujeme, bude ďalším príkladom podpory startupov, ktoré prinášajú moderné riešenia na zlepšenie zaužívaných postupov a majú potenciál stať sa lídrom vo svojom odbore,“ vysvetľuje na úvod Michal Vanovčan, výkonný manažér Seed Startera Slovenskej sporiteľne.
Od svojho založenia pred dvoma rokmi Seed Starter investoval už viac ako 2 milióny eur do troch perspektívnych slovenských startupov: SmartHead, Blockmate a Vestberry. Tieto firmy nielenže rozvíjajú svoje produkty na domácom trhu, ale nachádzajú uplatnenie aj v zahraničí. „Náš program však nie je zameraný len na investovanie kapitálu, ale aj na budovanie synergických vzťahov so startupmi a podporu celého ekosystému,“ upozorňuje Michal Vanovčan.
Reálna spolupráca je prínosom pre obe strany
Jednou z najvýznamnejších iniciatív Seed Startera je okrem investícií rizikového kapitálu aj organizácia pilotných projektov, ktoré startupom umožňujú testovať svoje riešenia priamo v prostredí Slovenskej sporiteľne. Táto forma spolupráce je výnimočná, pretože startupy získavajú priamy prístup k cenným kontaktom i možnosť preveriť svoje produkty v reálnom prostredí banky. „Aj pilotný projekt, ktorý sa neskončí dlhodobou spoluprácou či investíciou, môže startup na jeho ceste výrazne posunúť – je to aj meno a feedback od najväčšej domácej banky, čo môže zlepšiť jeho referencie či samotné riešenie,“ hovorí Michal Vanovčan a dodáva, že Slovenská sporiteľňa za dva roky existencie Seed Startera realizovala už viac ako desiatku pilotných projektov s nádejnými inovatívnymi firmami.
Na druhej strane v rámci týchto projektov môže banka čerpať z flexibility a inovatívneho prístupu startupov, čo môže priamo prispieť k zlepšeniu jej vlastných procesov. „Osvedčilo sa nám najprv si otestovať startupy prostredníctvom reálnej spolupráce formou pilotných projektov s bankou. Tieto projekty potom ukážu, či sa oplatí do riešenia investovať a ďalej ho rozvíjať, čo je vlastne aj prípad aktuálne pripravovanej investície s ďalšou perspektívnou mladou slovenskou firmou,“ vysvetľuje Michal Vanovčan.
Investíciou spolupráca nekončí
Investíciou však spolupráca medzi startupom a bankou nekončí – Seed Starter sa aj naďalej aktívne podieľa na strategickom raste startupu, pomáha mu s obchodnými príležitosťami a ďalším rozvojom, či už v podobe ďalších spoločných projektov alebo integráciou riešení, ktoré startup ponúka, do procesov banky. Príkladom takejto spolupráce môže byť nedávna séria workshopov pripravená na pôde Slovenskej sporiteľne s Blockmate – startupom, do ktorého Seed Starter investoval v minulom roku. Nástroj vyvinutý týmto inovatívnym slovenským startupom pomáha bankám automaticky identifikovať rizikové krypto transakcie a hodnotiť ich z pohľadu regulačných požiadaviek. Bolo preto namieste, aby ho startup bližšie predstavil aj zamestnancom banky, a to v súvislosti s novou európskou reguláciou MiCA. Aj v tomto prípade zo spolupráce vyťažili obe strany. Compliance tím banky si mohol v reálnom čase vyskúšať, ako nástroj od Blockmate dokáže automatizovať posudzovanie rizík krypto transakcií a aký je jeho potenciál zvýšiť efektivitu interných procesov banky. Startup zase mohol na reálnych prípadoch lepšie pochopiť potreby veľkej banky a prispôsobiť im svoje riešenie.
Komplexná podpora nad rámec kapitálu
Podpora startupov je teda komplexný proces, ktorý zahŕňa viaceré vzájomne prepojené faktory, pričom každý z nich je nevyhnutný pre úspešný rozvoj. Okrem finančnej pomoci, mentoringu a príležitostí na networking, dôležitú rolu zohráva napríklad aj edukácia. V tejto oblasti Seed Starter ponúka vzdelávacie aktivity, ako je napríklad pravidelný Startup Bootcamp, kde začínajúci podnikatelia získavajú zadarmo praktické rady na zlepšenie svojho podnikania a zároveň tu majú príležitosť predstaviť svoje projekty priamo zástupcom banky.
„Na Slovensku máme veľa šikovných ľudí s inovatívnymi nápadmi. Cesta k úspechu však býva náročná, a práve preto je naším poslaním nielen poskytovať kapitál, ale aj vytvárať podmienky pre ich rast a podporovať ich na každom kroku,“ dodáva Michal Vanovčan s tým, že logickým rozhodnutím v rámci tejto podpory bolo aj partnerstvo nedávno konaného podujatia Startup Awards Slovensko, ktoré zarezonovalo celým slovenským startupovým ekosystémom a vyzdvihlo talenty v najrôznejších odvetviach.
Absolútnym víťazom Startup Awards Slovensko 2024 sa stal startup ekolive, ktorý vyvíja produkty na ekologickú regeneráciu poľnohospodárskej pôdy. Víťazi boli vyhlásení aj v štyroch samostatných kategóriách – v kategórii Spoločnosť zvíťazil startup TrollWall, v kategórii Digital AI platforma Nordics.io, v kategórii Dizajn startup GRIZZLY.SKI a kategórii Veda dominovala spoločnosť ekolive. Pre všetky štyri startupy znamená úspech v Startup Awards aj cestu do Silicon Valley, kam pôjdu budúci rok zbierať cenné skúsenosti a kontakty. Pre ekolive je víťazstvo v „startupových oskaroch“ spojené aj s prísľubom investície od Seed Startera vo výške 250 tisíc eur. Podpora domácich startupov zo strany Seed Startera Slovenskej sporiteľne sa totiž neobmedzuje len na fintech – v hľadáčiku sú akékoľvek inovatívne riešenia, ktoré ponúkajú synergiu s bankou a jej cieľmi.