Kým išlo o malú americkú banku, dalo sa nad tým mávnuť rukou. Keď sa však do zásadných problémov dostáva systematicky dôležitá banka, spozornieť by mal každý.
História Credit Suisse posledných rokov je pretkaná zlými investičnými rozhodnutiami, nekalou činnosťou a škandálmi. Následkom sú masívne straty v miliardách frankov a najmä únik depozít. V poslednom štvrťroku 2022 prišla banka o vklady v objeme vyše sto miliárd frankov.
Úpadok zdravia banky bol na rozdiel od Silicon Valley Bank postupný. Príčina však bola rovnaká – strata vkladov + straty z držby dlhopisov + prepad obchodnej aktivity kulminujúci v zhoršujúcu sa schopnosť prefinacovávať sa.
Pri takejto finančnej nákaze sa môžu veci pokaziť veľmi rýchlo.
Smutné výročie
Presne pred 15 rokmi, 16. marca 2008 zlyhala veľká americká banka Bear Stearns. Keď stratila schopnosť prefinancovať sa, na nátlak Fedu ju kúpil JPMorgan za symbolické dva doláre za akciu. Banka bola zachránená a všetci sa radovali. Podobne, ako v prípade Silicon Valley Bank.
Avšak pre všetkých veľkých investorov to bol šok. Šok, ktorý im pripomenul, že každá banka, aj tá najväčšia, je smrteľná. Následkom bol útek k bezpečiu a kvalite. Každá banka začala znižovať svoje úverové aktivity a nakupovať bezpečné dlhopisy. Teda takmer každá. Tí, ktorí verili v rast, ako napríklad Lehman Brothers, neskončili dobre.
V podobnej situácii sa nachádza finančný sektor aj v marci 2023. Aktuálne najväčšie posilnenie vládnych dlhopisov v histórii je znamením maximalizácie snáh bánk o svoju ochranu pred tými najhoršími scenármi. V odbornom slangu prebieha run na kolaterál.
Krach Silicon Valley Bank neostane bez následkov. Prichádza nová finančná kríza?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?