Začiatkom decembra vláda ohlásila lacné energie pre firmy a domácnosti. Tým sa však celý proces skončil. „Slovensko bude svetový unikát, domácnosti budú platiť tohtoročné ceny. Ich účty budúci rok neporastú,“ tvrdil minister financií Igor Matovič. Cena elektriny pre rok 2023 sa vraj pre domácnosti nezmení, cena plynu aj tepla má vzrásť o 15 percent.
„Podnikateľská obec netrpezlivo čaká na rozhodnutie vlády o cenách energií pre verejný a podnikateľský sektor,“ hovorí pre TREND podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Július Kostolný.
Okrem tlačových konferencií, na ktorých sa prezentovali vládni politici, však nič reálne zatiaľ na stole nie je stole. Rezorty na otázky dodávateľov energií nereagujú, teplári sú nervózni a ostatní márne čakajú, čo vlastne vláda mieni robiť. Žiadne odpovede k tejto téme nedostal od ministerstva ani TREND.
Koalícia zrejme čaká, ako dopadne vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera, ktoré má prebehnúť 15. decembra, a či vôbec parlament schváli štátny rozpočet.
Desať firiem, väčšinou dodávateľov energií, urgentne žiada ministra hospodárstva Karla Hirmana, aby prijal opatrenia, ktoré zabránia hroziacemu kolapsu trhu. Nikto totiž netuší, aké budú od 1. januára ceny pre regulovaných odberateľov plynu. Nie je známe ani to, aké budú ceny pre regulovaných odberateľov elektriny mimo domácností a kto bude vlastne znášať cenové rozdiely pri nákupe energií.
Okrem Združenia dodávateľov energií sa pod výzvu podpísali aj Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE, ELGAS, EP Energy Trading, Greenlogy, MAGNA Energia, MET Slovakia, Pow-en, Slovenské elektrárne – energetické služby a Stredoslovenská energetika.
Staré zmluvy končia, problémy nie
Ústne sľuby politikov na tlačových konferenciách nie sú pre nikoho zárukou, že lacné energie naozaj dostanú. Chýbajú totiž konkrétne opatrenia, ktoré by celý proces upravili.
„Ak bude dostatok finančných prostriedkov na kompenzácie, procesy je vždy možné správne nastaviť. Chce to však čas, opäť to bude v hodine dvanástej,“ hovorí pre TREND predsedníčka Združenia dodávateľov energií (ZDE) Jana Ambrošová .
Posledný mesiac v roku je pre celý dodávateľský reťazec najhektickejší, navyše veľké percento odberateľov si nechávalo nákup na poslednú chvíľu. V krátkom čase uzatvárajú desaťtisíce zmlúv a zmenových procesov.
„Keď do toho príde požiadavka na okamžitú úpravu fakturačných systémov, aby sa pomoc cez dodávateľov dostala včas k odberateľom, bude to veľmi obtiažne. Napríklad zálohové platby na január by mali byť vypočítané už novým spôsobom a odoslané v prvej polovici decembra,“ vysvetľuje J. Ambrošová.
Hoci dodávatelia dúfajú, že im sľúbené kompenzácie aj reálne na účty prídu, v tejto chvíli nie je nič isté. Obchodníci musia nové ceny elektriny či plynu oznámiť odberateľom najneskôr 30 dní pred tým, než ich zavedú.
Nové cenníky majú platiť od 1. januára, takže už teraz je neskoro. Dodávatelia v takejto časovej tiesni objektívne nebudú schopní na prijaté opatrenia a podobu zastropovania cien reagovať a zabezpečiť pre obyvateľov stabilné a plynulé dodávky energií. Rezort hospodárstva však zatiaľ nepovedal, ako chce tieto problémy riešiť.
Do dnešného dňa však nebol prijatý všeobecne záväzný právny predpis, ktorým by bol stanovený mechanizmus a podoba uplatňovania cenového stropu a s tým súvisiacich kompenzácií, varuje združenie.
„Kým sa tak nestane, reálne hrozí, že ani cenový strop nebude možné uviesť do praxe. Zostávajú už iba posledné dni na elimináciu týchto rizík, v opačnom prípade nám hrozí, že sa začiatok nového roka bude niesť v duchu kolapsu trhu s energiami. A to bez ohľadu na to, či budú krachovať dodávatelia, alebo odberatelia energií. Pevne veríme, že sa tomu scenáru dokážeme vyhnúť,“ dodáva J. Ambrošová.
Výsledkom je stav, keď zraniteľní odberatelia nielenže nevedia, koľko budú od nového roka platiť, ale nemajú ani istotu, že im niekto energie dodá. Náklady na zvýhodnené ceny totiž predstavujú mesačne stovky miliónov eur. Ak ich štát dodávateľom okamžite nepreplatí, tí skončia v konkurze, upozornilo ZDE.
Mimoriadne opatrenia má v rukách štát
Aby mohli dodávatelia ceny zverejniť, musí ich schváliť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ten má na vydanie rozhodnutia štandardne 30 dní, tento rok však nie je schopný lehotu splniť. Jeho odpovede spred pár dní sú skôr formálne.
„Vítame mimoriadne opatrenia štátu na zmiernenie dôsledkov nárastu cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti na rok 2023. Trhové ceny energií vzrástli v porovnaní s minulým rokom osem- až 10-násobne a odberatelia čelia dramatickému nárastu nákladov na energie,“ informoval TREND pre pár dňami hovorca úradu Radoslav Igaz.
Spresnil, že úrad momentálne pokračuje vo veľmi intenzívnych rokovaniach s príslušnými ministerstvami a konzultuje detaily implementácie mimoriadnych opatrení tak, aby boli kompatibilné s platným legislatívnym a regulačným rámcom.
„Finálne dôsledky na odberateľov energií budú známe po ukončení príslušných cenových konaní a prijatí mimoriadnych opatrení štátu,“ dodal. Ako konkrétne to bude zabezpečované v praxi, nikto netuší.
Úrad posledné dva mesiace vydal už stovky cenových rozhodnutí (napríklad iba v tepelnej energetike ich je už viac ako 200) a očakáva finalizáciu všetkých cenových konaní, ktoré splnia predpísané legislatívne ustanovenia do konca tohto roka, tvrdí hovorca.
Cenové rozhodnutia budú v nevyhnutnom rozsahu danom legislatívou reflektovať fakt, že mnohé regulované subjekty nakupujú energie za trhové ceny, ktoré vzrástli v porovnaní s minulým rokom 8 až 10-násobne. Dopady na odberateľov však môžu zmierniť mimoriadne opatrenia štátu na základe nedávno schválenej novely zákona o energetike a zákona o regulácií v sieťových odvetviach.
Prví dodávatelia už odkrývajú ceny
Začínajú sa však ozývať prví veľkí hráči spomedzi dodávateľov energií. Stredoslovenská energetika už zverejnila časť definitívnych cenníkov. Ide o 16 taríf pri elektrine a plyne bez ďalších poplatkov a daní. Napriek tomu, že vláda hovorí pri zmene cien elektriny o nule, v praxi to vyzerá inak. Silová zložka elektriny podľa predpokladov dodávateľa porastie napríklad v kategórii DD1 a DD2 o tri percentá, uvádza portál hnonline.sk.
Zároveň sa budú zvyšovať aj fixné mesačné poplatky, ktoré sú podľa energetikov dlhé roky zle nastavené. Plyn bez distribučných poplatkov má byť drahší o 15 percent. Ceny by mal potvrdiť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v prebiehajúcich cenových konaniach, uviedla hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Michaela Krivá.
Už pred pár dňami sa ozvali aj teplári. Nepozdával sa im vládny návrh na zmenu zákona o regulácii, je vraj nebezpečný a ohrozuje zásobovanie obyvateľstva teplom, napísal Slovenský zväz výrobcov tepla. Vláda podľa teplární k návrhu nezaručila kompenzačné mechanizmy, ktoré by zabránili spadnúť dodávateľom tepla do platobnej neschopnosti. To by mohlo viesť k núdzovým stavom v zásobovaní teplom.
Veľká neznáma od nového roka
Ozývajú sa aj firmy, ktorým o pár dní skončia zmluvy s dodávateľmi energií a netušia, čo pre nich štát pripravil. Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo výzvu na dotácie cien elektriny a plynu 360 miliónov eur. Štát preplatí žiadateľom za august a september tohto roka 80 percent z rozdielu ceny plynu a elektriny, ktorú firmy zaplatili nad stanovený strop. Ten stanovila vláda pre plyn na 99 eur za magawatthodinu (MWh) a pri elektrine na 199 eur/MWh.
Podľa najnovšieho prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska využilo dotácie na energie za august a september, keď boli ceny najvyššie, iba deväť percent opýtaných.
Z 360 miliónov eur vyčlenených na energodotácie pre podnikateľov bolo po trinástich dňoch od spustenia výzvy vyplatených približne 1,3 percenta. Ďalších zhruba sedem percent balíka je „v procese vyplácania,“ avizoval rezort. Koľko reálne sa z celého balíka napokon stihne vyčerpať, sa ukáže začiatkom budúceho roka.
Hoci vláda tvrdí, že pomoc môže získať každá firma, analytici sú k jej návrhom skeptickí. Potvrdzuje to aj prax. „Vláda nemá žiaden zázračný prútik, ktorým odoženie zvýšené ceny energií. Ceny môže znížiť pre jednu skupinu podnikateľov a domácností na úkor druhej, alebo na úkor blízkej budúcnosti v podobe dlhu,“ myslí si analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Martin Vlachynský.
Firmy sa spoliehajú na pomoc štátu
Čo čaká podnikateľov budúci rok teda nikto netuší. Zamestnávatelia združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska síce uvítali kompenzácie na vysoké ceny energií za august a september, avšak upozorňujú, že štátna pomoc musí pokryť celé obdobie vykurovacej sezóny.
Teda až do marca budúceho roka. Vláda sľúbila, že od 1. januára do 31. marca 2023 budú mať podnikatelia zastropované ceny silovej zložky elektriny a plynu. Či sa tak aj reálne stane, je však otázne.
Hoci rezort hospodárstva mlčí, zamestnávatelia sú v názoroch otvorenejší. Predpokladajú, že pomoc firmám bude pokračovať. Ako hovorí pre TREND viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka, rezort na tom pracuje. „Istú snahu zo strany vlády vidíme, rokujú s nami. Predpokladáme, že v roku 2023 pomoc pre firmy bude platiť tak, ako vláda prezentovala,“ potvrdil.
Spresnil, že sledujú výšky podpory pre biznis aj v zahraničí a ak tam budú mať podnikatelia výrazne lepšie podmienky ako na Slovensku, budú žiadať navýšenie zdrojov, aby tuzemské podniky dokázali prežiť.
Zažínajú sa hlásiť aj ďalšie zväzy. Podľa prezidenta Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Mareka Harbuľáka viac ako polovici slovenských hotelov a reštaurácií už o niekoľko dní skončia garantované zmluvy s dodávateľmi energií.
V praxi tak bude väčšina ubytovacích zariadení a gastroprevádzok od januára nútená energie nakupovať za šesť- až osemnásobne vyššie ceny ako v tomto roku alebo spotovo, čo bude v oboch prípadoch znamenať extrémny a skokový nárast nákladov, upozornil.
Nové návrhy od dodávateľov energií sú pre mnoho podnikov nerealizovateľné. „Stretávame sa dokonca s požiadavkou na bankové záruky vo výške 68 percent ročného odberu a nákladov na energie.
Takéto podmienky by položili na kolená aj podniky z iných odvetví, varuje Marek Harbuľák. Asociácia zdôrazňuje, že pokiaľ štát bezodkladne nezasiahne, situácia môže byť pre domáci sektor hotelierstva a gastronómie likvidačná.