Zrušenie daňových výnimiek pre sporenie na penziu sa má najvýraznejšie dotknúť doplnkových dôchodkových sporiteľní (DDS). Sporenie u nich ako u jediných je zvýhodnené nielen pre klienta, ale aj pre jeho zamestnávateľa, ak mu na penziu prispieva.

Podľa ministerstva financií od roku 2011 zostane daňové zvýhodnenie zamestnávateľov i naďalej, zruší sa len odpočítateľná položka pre zamestnancov. Náklady sa však firmám i tak zdvihnú pre novú povinnosť platiť z príspevkov odvody.

„Je pre nás neprijateľné, že vláda vedome zásadne narúša fungovanie DDS,“ hovorí predseda Asociácie doplnkových dôchodkových sporiteľní (ADDS) Viktor Kouřil. DDS dlhodobo tvrdia, že príspevky zamestnávateľa sú hlavnou motiváciou, prečo klienti do systému prichádzajú. Ide o peniaze, ktoré by inak nedostali.

Zhodnotenia v najväčších fondoch totiž napriek dlhodobej viazanosti nie sú zaujímavé a poplatky sú pomerne vysoké, a to aj napriek vlaňajšej zmene, ktorá ich upravila v prospech klienta. Základný poplatok za správu totiž má pred sebou desaťročné prechodné obdobie na znižovanie na úroveň dvoch percent z aktív.

Zmeny zákona v minulosti umožnili vstupovať do systému i samoplatcom, no tých je v DDS len zhruba pätina. Zvyšných osemdesiat percent dostáva aj príspevok od firmy. Ak by po tohtoročných zmenách chceli podniky prispievať pracovníkom v rovnakej výške ako doteraz, ich náklady na príspevky by podľa ADDS narástli o „desiatky percent“. Popri strate daňových úľav totiž budú musieť firmy po novom platiť z príspevkov i odvody, od ktorých boli doposiaľ oslobodené.

Podľa V. Kouřila sa navyše snaha vlády takto ušetriť minie účinkom. Ak firmy prestanú platiť do DDS a klienti si peniaze vyberú, vláda zo zrušených príspevkov nedostane dodatočné dane.

Pripomienky asociácie k zákonu vláda nakoniec neakceptovala, pred novelou je však ešte cesta parlamentom. Proti zrušeniu výhod boli aj zamestnávateľské zväzy a odbory, ktoré majú v Národnej rade silnú vyjednávaciu pozíciu.

Foto na titulke - Pavel Danko