Na začiatku nás malo očkovanie proti covidu-19 vrátiť k normálnemu životu. A vrátiť slobodu, na ktorú sa tak často odvolávali rôzne vlády štátov Európskej únie v snahe zvýšiť zaočkovanosť.
Slovensko v covidovom pekle opäť zavádza lockdown. Podľa WHO je celá Európa epicentrom nákazy
Vírus však stále nie je na uzde a zdá sa, že ani nebude. Izrael je už v piatej vlne pandémie, viaceré krajiny EÚ sú vo štvrtej, o čom informujú svetové spravodajské agentúry.
Zmena platov podľa Matoviča. Bonusy nevykryjú, o čo štát ľudí pripraví, bohatší si prilepšia
Začínajú opäť žiť tak, ako v čase najhoršej fázy pandémie – teda v lockdowne. Prvá lavína sa už spustila v Holandsku, Rakúsku či Dánsku.
Vláda zavádza režim tvrdej ruky. Hlavný hygienik bude opäť diktovať scenáre, pocítia to mnohí
Rapídny nárast prípadov koronavírusu núti napríklad Holanďanov, Lotyšanov či Rakúšanov zmeniť stratégiu. Napriek vysokej zaočkovanosti nové čísla denných prírastkov stúpajú.
Európski politici otočili. Likvidačné pokuty pre neočkovaných, povinná vakcína a výhody v lufte
Niektoré opatrenia, napríklad obmedzenie nočného vychádzania v Rakúsku, má platiť aj na očkovaných.
Vláda omieľa povinné očkovanie a Rakúsko jej hrá do kariet. Problém je však inde
Poľské ministerstvo zdravotnictva 17. novembra informovalo o 24 239 novo infikovaných a maďarský vládny web koronavirus.gov.hu o 10 265 prípadoch.
Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy
Slovensko napokon tiež pristúpilo na celoslovenský lockdown, plná zaočkovanosť je u nás zhruba na 43 percentách, teda dosahuje polovičné hodnoty iných krajín EÚ.
Lockdown bude aj na Slovensku
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský už14. novembra v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike nevylúčil, že v nasledujúcom období by mohli byť prijaté lokálne lockdowny. O štyri dni neskôr to už je realita, o čom rozhodla vláda Eduarda Hegera. Lokálne lockdowny nebudú, ale jeden celoplošný.
Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy
Vláda zavádza tzv. lockdown pre nezaočkovaných, a to od 22. novembra. Nový covid automat výrazne sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných v červenej, bordovej a čiernej farbe, teda momentálne vo všetkých okresoch.
Zbabrané kupčenie nápadov v koalícii. Trhovníci vo vedení štátu, odpustky budú drahé
Hromadné podujatia budú podľa neho len pre zaočkovaných, no sprísni sa režim. Nezaočkovaní budú môcť chodiť do tzv. esenciálnych obchodov, nebudú môcť chodiť do nákupných centier či reštaurácií. Testovanie v štátnych MOM-kách už čoskoro nebude, odkazuje minister zdravotníctva podľa televízie TA3.
Ešte 12. novembra vláda Eduarda Hegera schválila predlohu novely zákona, podľa ktorej môžu úrady nariadiť firmám a iným podnikateľom, aby vstup zamestnancov či zákazníkov do prevádzok podmienili covid passom. Ľudia sa môžu pripraviť na väčšie kontroly a pokuty. Prezidentka ju následne podpísala a tá vstúpila do platnosti.
Alibizmus vlády pri čerpaní péenky. Žiadna pandemická dávka, zrušia ju, vraj je nepotrebná
Ako sú na tom Slováci s myšlienkou na plošný lockdown či regionálne obmedzenia? S plošným lockdownom v tomto čase by u nás súhlasila iba viac ako štvrtina zaočkovaných respondentov (38,1 %), ukázal prieskum Ako sa máte, Slovensko? Ten realizovala začiatkom októbra prieskumná spoločnosť MNFORCE a Sociologický ústav SAV.
Medzi tými, ktorí sa nechcú dať zaočkovať, je až 65,4 percenta nesúhlasiacich s plošným lockdownom a iba 14,4 percenta súhlasiacich. Zaujímavým zistením však je, že možnosť plošného lockdownu v prípade zhoršenej situácie podporujú výrazne viac zaočkovaní ako nezaočkovaní respondenti, doplnil Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.
Zhoršenie zažívajú mnohé krajiny
Mnohé európske štáty za posledné dni hlásia rekordne veľa prípadov a postupne pristupujú k čiastočným či úplným lockdownom. Problémom sú najmä hospitalizácie pacientov v nemocniciach a odkladanie iných zdravotných zákrokov.
Žiadna reforma daní, revolúcia. Hra Matoviča na city rodín graduje, čaká sa, kto ju zaplatí
Každá krajina má špecifickú nielen zaočkovanosť, ale aj iné parametre, napríklad, nakoľko je premorená, aké sú tam opatrenia, ako ich ľudia dodržiavajú, či aká je kvalita zdravotníctva.
Podľa Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) niektoré krajiny, vrátane Írska (75 %), Malty (82 %), Portugalska (86,4 %) a Dánska (75,8 %), dosiahli takmer univerzálnu plnú zaočkovanosť – okolo 90 percent. Na druhej strane tabuľky je Rumunsko (30,7 %) a Bulharsko (23,3 %).
V desiatich krajinách Európskej únie je momentálne „veľmi vysoko znepokojivá“ epidemická situácia. Uviedlo to 12. novembra Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) s tým, že situácia sa zhoršuje v celej Európe. ECDC aktualizuje zoznam z epidemiologického hľadiska rizikových krajín na týždennej báze.
Keby bolo keby. Vláda odpískala nové covid pravidlá, čierne zóny prežijú, ak ich štát nepochová
Do najrizikovejšej kategórie sa aktuálne zaradilo Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Estónsko, Grécko, Maďarsko, Holandsko, Poľsko a Slovinsko, píše agentúra AFP. Nemecko sa ocitlo na zozname krajín s druhou najhoršou, „veľmi znepokojivou“ situáciou, rovnako ako napríklad aj Slovensko a Rakúsko.
TREND zo správ svetových agentúr zosumarizoval situáciu z pohľadu jednotlivých krajín, ktoré sa boria so sprísnením opatrení a zvolili čiastočné či úplne lockdowny. Pozrite si ich nižšie vo fotostory.