Maslo za 2,79 eura, liter oleja za 3,19 eura či dve kilá zemiakov za 1,95 eura. To je len ukážka pár druhov z celkovo 400 potravín, ktorým osem najväčších obchodných reťazcov na Slovensku dobrovoľne zastropovalo ceny na tri mesiace.
„Som rád, že sme prijali „Protiinflačnú garanciuʻ so zástupcami ôsmich najväčších obchodných reťazcov o zastropovaní približne 400 najmä slovenských potravín," prezradil pred pár dňami minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.
Otázok sa hrnie na jazyk viac. Napríklad, prečo sa stropujú v čase vysokej inflácie, ktorá už viac ako rok láme rekordy, a len na tri mesiace? A prečo minister rokoval len s obchodníkmi a nie s potravinármi, keď ide o dobrý úmysel v prospech spotrebiteľov? Aktuálne k zastropovaniu cien dal stanovisko aj Protimonopolný úrad SR.
Dohody medzi firmami o cenách alebo výmene informácií podľa neho obmedzujú konkurenčné prostredie. To môže viesť k porušeniu zákona o ochrane hospodárskej súťaže, uviedol úrad. Dôsledky takéhoto porušenia sa pritom môžu prejaviť nielen na trhu predaja vybraných produktov, ale aj na trhu ich nákupu.
Ako pre TA3 uviedol Martin Hubinský, manažér VÚB banky pre agrosektor, protiinflačnú garanciu vníma ako okamžitú pomoc pre najohrozenejších obyvateľov, ktorým treba pomôcť s narastajúcou infláciou. Treba sa však pozrieť na trhy, kde už boli takéto pokusy, napríklad v Maďarsku.
„To má najvyššiu infláciu v rámci celej EÚ a tá nastala najmä po odznení efektov okamžitého zastropovania cien. Ja som skôr zástancom systémových riešení. Najmä takých, ktoré dokážu znížiť výrobné náklady producentom a tí budú schopní znížiť aj svoje predajné ceny,“ dodal M. Hubinský.
Vysoká inflácia trvá viac ako rok
Potraviny ukrajujú z nákladov domácností približne pätinu celkových spotrebných výdavkov. Aj preto sú spotrebitelia na ich vyššie ceny citlivejší, komentuje Eva Sadovská, analytička Wood & Company. To v praxi znamená, že kým vo februári 2022 urobili Slováci a Slovenky nákup potravín za 100 eur na osobu, vo februári 2023 to bolo takmer 128 eur.
Podľa dát Štatistického úradu SR sa rast cien tovarov a služieb vrátil na rekordnú úroveň 15,4 percenta, čiže podobnú, aká bola v novembri a decembri minulého roka. Priemerná inflácia za celý rok 2022 dosiahla úroveň 12,8 percenta. Rast cien potravín sa síce už v súčasnosti zastavil, no je vyšší, než očakávala centrálna banka, komentoval analytik Národnej banky Slovenska Branislav Karmažin údaje o inflácii. Potraviny vo februári zdraželi rovnako ako v januári, o 28,6 percenta.
Faktom je, že niektoré základné potraviny, najmä domáceho pôvodu, by nemali počas marca až mája tohto roka vo vybraných reťazcoch zdražovať. Rozsah je u každého z obchodných reťazcov iný. Označované sú na predajniach spoločným logom – Protiinflačná garancia – a zavádzajú sa do praxe postupne. Výška ich zľavy sa pohybuje v priemere okolo 15 percent.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?