Strata dôvery investorov v oživenie čínskej ekonomiky vyústila do prudkého poklesu pevninských akcií, pričom referenčný index CSI 300 nedávno skĺzol na päťročné minimá.  

„Pretrvávajúca kríza v realitnom sektore oslabuje spotrebiteľské výdavky a brzdí hospodársky rast krajiny. Situáciu navyše zhoršuje rastúce geopolitické napätie, ktoré sa zintenzívnilo po poslednej prezidentskej debate v USA, kde obaja kandidáti zaujali tvrdší postoj voči Číne,“ uvádza agentúra Bloomberg.  

Čínska vláda sa pritom už dlhšie snaží podporiť náladu na finančných trhoch štátnymi intervenciami a prísnejšími reguláciami. Hoci tieto opatrenia priniesli krátkodobé oživenie, optimizmus investorov sa rýchlo vytratil.  

Augustové ekonomické dáta boli tiež sklamaním. Priemyselná aktivita sa znížila štvrtý mesiac po sebe a jadrová inflácia dosiahla najnižšiu úroveň od roku 2021, čím sa opäť priblížila k deflačnému pásmu.  

„Investície do čínskych aktív sú už teraz pomerne slabé a ďalej klesajú. Jediným možným riešením sa zdá byť masívne zvýšenie likvidity prostredníctvom monetárnych opatrení, podobných kvantitatívnemu uvoľňovaniu,” tvrdí Steven Leung, výkonný riaditeľ spoločnosti UOB Kay Hian Hong Kong.  

Ďalšie dôležité správy

An investor stretches as she looks at a stock price monitor at a private securities company Tuesday Sept. 8, 2009 in Shanghai China. Chinese shares rose for a fifth day Tuesday, led by coal producers, on optimism about the upcoming August economic data. The benchmark Shanghai Composite Index jumped 49.36 points, or 1.7 percent, to close at 2930.48. (AP Photo/Eugene Hoshiko)
Neprehliadnite

Čínske akcie klesajú. Investori sa vládneho stimulu nedočkali