Ceny ropy stále poháňa stupňujúce sa napätie medzi Iránom a západnými krajinami. Irán pritom drží v ruke eso v podobe vyhrážania sa blokádou Hormuzského prielivu, ktorý je hlavnou trasou pre tankery z krajín Perzského zálivu. Vysoké ceny ropy pritom svetovej ekonomike neprospievajú.

Irán má odbyt zabezpečený

Situácia nahráva najmä Číne, ktorá je v súčasnosti najväčším spotrebiteľom energetických surovín na svete. V minulom roku spotrebovala energiu v objeme rekordných 3,48 miliardy ton štandardného uhoľného ekvivalentu. To predstavuje medziročný nárast o sedem percent. Naposledy Čína zaznamenala podobné zvýšenie v roku 2007. Využitie uhlia v krajine vzrástlo o 9,7 percenta a spotreba ropy o 2,7 percenta. V tomto roku sa predpokladá ďalší výrazný rast čínskeho hladu po energiách, aj napriek tomu, že krajina sa snaží o zvyšovanie energetickej efektívnosti. Ropa ktorá z Iránu nepotečie do Európy tak má svojho kupcu.

Ropa Brent sa minulý týždeň vrátila späť nad 120 dolárov a dostala sa na najvyššiu hodnotu za deväť mesiacov. Pri vyjadrení hodnoty v eurách a librách prekročila maximum z roku 2008. Kým najväčšia pozornosť sa sústreďuje na Irán, nemenej vážna je situácia s výpadkom dodávok z malých krajín OPEC ako sú Jemen, Južný Sudán a Sýria. Hoci Líbya oznámila zámer exportovať už vo februári 1,2 milióna barelov, čo je o 230-tisíc barelov viac ako v januári, celkový objem dodávok zaznamená pokles.

Cenový rozdiel ropy WTI oproti Brentu klesol na 15 dolárov z predchádzajúcich 18 dolárov. Americká banka Goldman Sachs napríklad už zavrela dlhé pozície na Brent a namiesto toho sa presunula do ropy WTI, pretože predpokladá, že júlové otvorenie ropovodu zo strategického podzemného zásobníka v oklahomskom Cushingu do Mexického zálivu povedie k tomu, že sa cena ropy WTI bude vyvíjať v súlade so svetovým benchmarkom, teda Brentom.

Čína uspokojí hlad po energii v Iráne

Platina smeruje k parite so zlatom

Cena zlata naďalej rástla a dosiahla trojmesačné maximum po tom, čo prekonala 1 760 dolárov za troyskú uncu. Zlato tak dosiahlo trojmesačné maximum. Striebro nasledovalo zlato a za týždeň si pripísalo nárast o viac ako šesť percent. Rast drahých kovov bol pritom výrazne ťahaný technickými nákupmi najmä hedžových fondov.

Cene zlata pritom pomohla aj platina, ktorej sa obchoduje rádovo menej než žltého kovu. Cena platiny sa prvýkrát po piatich mesiacoch znovu priblížila k zlatu, pričom z dlhodobého hľadiska bola vždy drahšia. Mesiac trvajúci spor v baniach v Južnej Afrike, ktorá je najväčším producentom platiny, upozornil na možnosť nedostatku kovu, najmä keď ťažobná spoločnosť oznámila, že aprílové dodávky budú o polovicu nižšie ako sa očakávalo. Dlhodobý výhľad na dodávky platiny podľa analytikov ukazuje stále na previs ponuky. Je preto ťažké očakávať, že platina bude drahšia ako zlato, ktoré sa v súčasnosti teší mimoriadnej pozornosti obchodníkov, ale aj centrálnych bánk.

Rozhodovanie medzi sójou a kukuricou

Americké ministerstvo poľnohospodárstva odhadlo, že tento rok bude v USA druhá najväčšia úroda kukurice od roku 1994. Vyššia produkcia v kombinácii s nižšou úrodou v Južnej Amerike by sa mala postarať o dobrý export v USA a rastúce zásoby by mali udržať ceny pod kontrolou.

Neistota v Južnej Amerike však zdvihla ceny sójových bôbov na nové päťmesačné maximum a od začiatku roka o viac ako desať percent predbehli ceny kukurice.

Májový kontrakt sóje sa v závere minulého týždňa na Chicago Board of Trade zhodnotil na 12,86 dolárov za bušel (bušel sóje zodpovedá 27,216 kg), čo je najvyššia cena od konca vlaňajšieho septembra. Za rastom ceny sú najmä informácie o raste objemu exportu z USA. V týždni končiacom 16. februára vyviezla krajina 4,03 milióna ton sóje, pričom týždeň pred tým bol export na úrovni len 546-tisíc ton.

To by mohlo niektorých farmárov prinútiť k zasiatiu sójových bôbov namiesto kukurice. Avizované správy z Ministerstva poľnohospodárstva USA, že americkí farmári by na jar mali kukuricou osiať 94 miliónov akrov, čo bude najväčšia plocha od roku 1944, preto treba zatiaľ brať s rezervou. Vyššia produkcia by ľahko mohla spôsobiť pokles priemerných cien kukurice v sezóne 2012/13 na päť dolárov za bušel (bušel kukurice zodpovedá 25,4016 kg). Májový kontrakt komodity na Chicago Board of Trade minulý týždeň stagnoval na cene 6,4 dolára za bušel.

Trpký cukor

Nepretržite sedem dní rástla cena cukru na burze ICE Futures (predtým New York Board of Trade). Ide o najdlhšiu šnúru vzostupov za posledných pätnásť mesiacov. Dôvodom sú obavy z vývoja produkcie. Nižšia úroda ako vlani bola v tomto roku v kľúčovej stredojužnej pestovateľskej oblasti v Brazílii. Nižšia ako odhadovaná úroda sa tiež črtá v Mexiku. Naopak celosvetový dopyt tejto komodite stúpa. Najaktívnejší obchodovaný májový kontrakt surového cukru uzavrel minulý týždeň na 25,22 centoch za libru (0,4536 kg). Za celý týždeň tak išlo o nárast o 6,1 percenta.

Problémy s kakaom

Cena májového kontraktu na kakao dosiahla minulý týždeň na úroveň 2 463 dolárov za tonu. V Kamerune, ktorý je štvrtým najväčším africkým producentom kakaa, štrajkujú miestni prepravcovia. Protestujú, keďže tamojšia infraštruktúra nebola renovovaná po dažďoch z konca roka, čo im spôsobuje problémy. Dodávky kakaa od farmárov tak nemôžu byť odoslané do hlavného obchodného strediska v meste Kumba. Navyše v západnej Afrike sa onedlho začína sezóna zberu menšej vedľajšej úrody a objavili sa obavy o jej ohrozenie kvôli suchému počasiu.

Komodity na svetových burzách (stav k 27. februáru 2012, spotové ceny)

zatváracia úroveň

zmena za ostatných 12 mesiacov (percentá)

USD

EUR*

Brent (USD/b)

124,2

11,1

14,4

WTI (USD/b)

108,6

12,0

15,4

Zlato (USD/troy)

1 772,0

25,6

29,4

Striebro (USD/troy)

35,1

4,8

8,0

Meď (USD/t)

8 555

-13,4

-10,8

Hliník (USD/t)

2 289

-10,9

-8,2

Nikel (USD/t)

20 071

-30,7

-28,6

Olovo (USD/t)

2 219

-13,8

-11,1

Zinok (USD/t)

2 086

-16,3

-13,8

Cín (USD/t)

23 670

-26,7

-24,5

*prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
Pozn.: stav k 27. februáru 2012, spotové ceny; ceny kovov v tabuľke sú podľa Londýnskej burzy kovov
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco

 

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP