Očakávané ekonomické spomalenie naberá čoraz viac na aktuálnosti. Najhorší ekonomický scenár, s ktorým prišla ECB v marci po začiatku vojny na Ukrajine, sa stáva príliš optimistickým. Centrálna banka vtedy predpokladala, že ekonomika v negatívnom scenári na budúci rok vzrastie o 2,3 percenta. Najnovšie prognózy OECD však hovoria, že eurozónu čaká omnoho nižší rast, a to na úrovni iba 1,6 percenta.
Dôvodom je najmä pretrvávajúca vysoká inflácia v dôsledku rastúcich cien energií. Ich rast sa sankciami voči Rusku ešte viac umocní. Na budúci rok by inflácia mala dosiahnuť v priemere až takmer päť percent, polovicu z toho, čo v tomto roku. Pokles cien bude pritom iba mierny a postupný. Pri vysokej inflácii bude ekonomika trpieť.
Posledné hurá
„Sme v radikálne odlišnom svete,“ povedal pre Financial Times Greg Jensen, CIO z Bridgewaters, najväčšieho hedžového fondu na svete. „Prichádzame k spomaleniu,“ dodal.
Spomalenie sa v posledných týždňoch prejavuje na trhu nehnuteľností, ale aj spotrebných tovarov. Až doteraz to boli spotrebitelia, najmä tí americkí, ktorí sa oslavovali ako záchrancovia ekonomiky. Nedávne dáta však ukazujú, že spotrebitelia povedali pred prichádzajúcou kapituláciou svoje posledné „hurá“.
Miera úspor v Spojených štátoch amerických poklesla pod päť percent, čo sa nestalo od roku 2009. Znamená to, že ľudia míňajú zo svojho príjmu viac ako bežne. Počas koronakrízy bolo vidieť pravý opak. Čo je horšie, výrazne a prudko sa zadlžujú. V marci a apríli vzrástli ich dlhy najviac v histórii.
Na druhej strane poklesom hodnoty akcií a dlhopisov výrazne strácajú zo svojho finančného majetku. JPMorgan odhaduje, že počas tohto roka americké domácnosti prišli už o päť biliónov dolárov. To spolu s vysokou infláciou znižuje ich dôveru v ekonomiku, ktorá je najnižšia od roku 2011.
Úrokové sadzby pritom vzrástli iba málo. Ich ďalší rast spôsobí ďalšie šetrenie spotrebiteľov – motora americkej ekonomiky.
Firmy v problémoch
Slabí spotrebitelia znamenajú slabé firmy. Problémy ešte znásobuje inflácia. Mnoho firiem sa sťažuje, že ich zákazníci nedokážu akceptovať premietnutie zvýšených nákladov do cien produktov. Firmám tak neostáva nič iné, iba tieto náklady ušetriť inak – prepúšťaním či znižovaním investícií.
Inflácia bude omnoho lepkavejšia, ako si v súčasnosti myslia ekonómovia a finančné trhy, pokračuje vo svojom pohľade G. Jensen. Fed tak bude musieť zvýšiť úrokové sadzby viac, ako sa očakáva. To spomalí ekonomiku a spôsobí problémy v korporátnom sektore.
Aj to je dôvod, prečo hedžový fond špekuluje o ďalšom poklese hodnoty korporátnych dlhopisov. Tie americké počas tohto roka stratili 13 percent. Je to však pravdepodobne iba začiatok ich väčšieho prepadu.
Bridgewaters v tomto roku stavil na pokles hodnoty aktív, čím dokázal zarobiť 26 percent. G. Jensen sa domnieva, že na trhu vzniká diera likvidity. Už teraz investorom odporúča vyhnúť sa jej.
Fedu došli náboje
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?